WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний розлад живлення (дистрофія) - Реферат

Хронічний розлад живлення (дистрофія) - Реферат

психомоторний розвиток, позитивний психоемоціональний тонус, що відповідають віку; 4) розвиток скелета, що відповідає віку, відсутність ознак рахіту; 5) хороший апетит і нормальна робота всіх органів; 6) добра опірність до інфекції; 7) маса тіла, зріст, індекси фізичного розвитку відрізняються від норми не більш як на 5 %.
Клінічна паратрофія проявляється блідістю ? деякою сухістю шкіри і слизових оболонок, збільшенням товщини підшкірної основи, зниженнямтургору тканин, м'язовою гіпотонією, неспокійним сном, ознаками рахіту, деяким відставанням ^психомоторному розвитку. Випорожнення іноді частіші, нестійкі. Опірність організму знижена. Часто бувають гострі респіраторні вірусні інфекції, отит, диспепсія, перебіг яких важкий, з ознаками зневоднення. При аналізах крові дітей з паратрофією визначають анемію, рідше лейкоцитоз, лімфоцитоз, еозинофілію.
Лікування ґрунтується на нормалізації вигодовування дитини. До дієти вводять овочеві страви, їжу збагачують білками, вітамінами. Обмежують кількість вуглеводів. Показаними є масаж, гімнастика, прогулянки, загартовування, стимулююча терапія (метилурацил, дибазол, елеутерокок), введення ретинолу, піридоксину, ціанокобаламіну, кальцію пангамату і панто-тенату, фолієвої кислоти.
Профілактика паратрофії включає ті самі заходи, що й при запобіганні гіпотрофії. Основою її є раціональні вигодовування, режим і догляд за дитиною.
Аномалії конституції
Особливе місце в патології дітей раннього віку займають аномалії конституції - діатези. Діатез (від грецьк. diathesis - схильність) - своєрідний стан організму, при якому у відповідь на збудник, що у здорових дітей не спричиняє ніяких відхилень від норми, виникають незвичні і патологічні реакції. Таке реагування зумовлене як успадкованими властивостями організму, так і несприятливим впливом на нього різних факторів навколишнього середовища. Нерідко латентний перебіг діатезу проявляється при інфекційних захворюваннях.
Залежно від етіології, патогенезу і клінічної картини розрізняються різні форми діатезу. У дітей найчастіше бувають ексудативно-катаральний, алергічний (атонічний), лімфатично-гіпопластичний і нервово-артритичний діатези.
Ексудативно-катаральний діатез характеризується підвищеною чутливістю шкіри і слизових оболонок до катарально-десквамативних уражень, розвитком алергічних явищ, гіперплазією лімфатичної системи, порушення водно-сольового обміну і зниженою адаптацією до навколишнього середовища.
В його етіології і патогенезі основна роль належить алергічній настроєності організму. Розрізняють харчову, медикаментозну, побутову, пилкову та інші види алергії. Широке застосування у побуті, промисловості, сільському господарстві нових хімічних речовин, а також суцільне щеплення дітей призвело до різкого збільшення частоти алергічних реакцій. З харчових продуктів, які алергізують дитячий організм, слід виділити білки коров'ячого молока, яйця, соки з цитрусових, полуниць, суниць або самі ягоди.
Для ексудативного діатезу характерною є також схильність як до затримки води, так і до легкої її втрати, що в першому випадку може супроводитися явищами пастозності, а в другому - швидким розвитком ексикозу при кишкових дисфункціях і перегріванні. Гідрофільність тканин у дітей з ексудативним діатезом можна пояснити порушенням сольового обміну, а саме затримкою натрію. Крім натрію, в організмі збільшується кількість хлоридів та калію. Проте запаси заліза, цинку, кобальту знижуються, що призводить до анемії. Відмічаються також зміни білкового, вуглеводного і жирового обміну речовин. У дітей з ексудативним діатезом легко розвивається паратрофія. Різні вогнища інфекції супроводяться гіперплазією лімфоїдної системи.
Клініка. Хвороба проявляється найчастіше серед дітей перших двох років життя, а в окремих випадках і з перших днів після народження. Ранні ознаки діатезу відмічаються на тім'яній ділянці голови у вигляді себорейних лусочок (гнейс). Одночасно за вухами, під пахвами і у пахвинах з'являються попрілості. Шкіра червоніє, нагрубає, далі лущиться, утворюються пухирці (молочний струп). Ці явища мають впертий перебіг, а при дальшій дії шкідливих факторів можуть перейти в суху або мокру екзему, яка супроводиться свербінням, порушенням загального стану дитини і її сну. При цьому на шкірі тулуба виникають висипання у вигляді червонуватих плям з пухирцями в центрі, які потім підсихають, утворюючи струпики (строфулюс). Висипання супроводяться свербінням і збільшенням регіонарних лімфатичних вузлів.
Крім змін на шкірі, при ексудативно-катаральному діатезі виникають характерні прояви з боку слизових оболонок - кон'юнктивіт, блефарит, ринофарингіт, злущування епітелію язика ("географїчний" язик). Незначні порушення у харчуванні спричинюють диспепсичні розлади. Злущування епітелію сечовивідних шляхів створює сприятливі умови для розвитку уроренальної інфекції. Через зниження реактивності організму і антитоксичного імунітету діти з ексудативно-катаральним діатезом часто хворіють. При цьому кожна хвороба має важкий перебіг і нерідко переходить у затяжну чи хронічну форму.
З віком прояви діатезу у більшості дітей зникають, але у декого пізніше спостерігаються захворювання верхніх дихальних шляхів, пневмонії, може розвинутися бронхіальна астма.
Алергічний діатез - це така форма аномалії конституції - діатезу, яка має спадкову обтяженість, коли успадковується підвищена кількість гуморальних антитіл, а саме імуноглобуліну Е. Вона дістала назву атопії. При алергічному діатезі спостерігаються підвищена проникність стінки судин, набряк тканин, гіперсекреція і гіпертонус непосмугованих м'язів.
На першому році життя він проявляється змінами на шкірі, клінічна картина яких схожа на таку саму при ексудативно-катаральному діатезі. У дошкільному віці це респіраторні алергози, в тому числі й бронхіальна астма. У школярів алергічний діатез має вигляд екземи, нейродерміту, дерматореспіраторних алергозів. Цей діатез характеризується впертим тривалим перебігом, періодичністю і рецидивами.
Лікування. Дитина потребує пильного догляду, раціонального вигодовування та систематичного і правильного лікування.
Основою терапії ексудативно-катарального та алергічного діатезу є відповідне харчування, при якому дитина повинна одержувати таку кількість білків, жирів, вуглеводів, яка б відповідала віковим нормам. Слід обмежити енергетичну цінність їжі за рахунок вуглеводів, які легко засвоюються (каш, киселів, цукру). Надлишок вуглеводів обтяжує перебіг ексудативного діатезу. Рекомендовано частину жирів (30 %) давати у вигляді олій. В раціоні бажано збільшити кількість продуктів з надлишком лужних валентностей і обмежити вживання солі. Необхідно виключити продукти, які ведуть до загострення діатезу (яйця, рибу,

 
 

Цікаве

Загрузка...