WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Семіотика захворювань сечових органів, ендокринної системи, органів кровотворення - Реферат

Семіотика захворювань сечових органів, ендокринної системи, органів кровотворення - Реферат

гемолітичних анеміях резистентність зменшується, а при гепатогенних жовтяницях - підвищується.
Кількість лейкоцитів залежить од віку дитини: 10· 109-30· 109 в 1 л у новонароджених дітей, у дітей шкільного віку досягає 8·109 в 1 л. Підвищена кількість лейкоцитів (лейкоцитоз) спостерігається при інфекційних захворюваннях і є ніби захисною реакцією організму проти інфекційного процесу. Особливо високий лейкоцитоз відмічається у дітей при лейкемоїдних реакціях і лейкозах. Кількість лейкоцитів (лейкопенія) знижується при тяжких інфекційних захворюваннях і токсичних станах як наслідок пригнічення кісткового мозку, зумовленого дією токсинів. Слідзвертати увагу на різко виражені лейкопенії, оскільки вони можуть легко перейти в агранулоцитоз.
Оцінка визначення загальної кількості лейкоцитів має певне значення лише у зіставленні з даними лейкоцитарної формули при врахуванні клінічної симптоматики захворювання. Якісні зміни у морфології лейкоцитів показують стан органів кровотворення. Оцінюючи лейкоцитарну формулу, необхідно пам'ятати, що у дітей є істотні відмінності між різними видами лейкоцитів - нейтрофілами і лімфоцитами залежно од віку (перший і другий перехрести).
Збільшення паличко-ядерних і поява молодих клітин метамієлоцитів і навіть мієлоцитів) називають зсувом формули вліво. Воно є однією з ознак інфекційного процесу, що відбувається в організмі. Зсув уліво при вираженому нейтрофільозі здебільшого свідчить про сприятливий прогноз.
Зменшення кількості нейтрофілів (нейтропенія) спостерігається при туберкульозі, анафілактичному шоку, важких формах грипу, черевному тифі. Нейтропенія із лейкопенією зустрічається при важких формах різних інфекцій і сепсисі, тривалому прийманні сульфаніламідних препаратів.
Еозинофілія буває вираженою при ексудативному діатезі, алергічних захворюваннях, скарлатині, глистовій інвазії, лімфогранулематозі. Зростання кількості еозинофілів при гострих інфекційних захворюваннях вважається сприятливою прогностичною ознакою. Зменшення їхньої кількості спостерігається при гострих інфекційних захворюваннях (за винятком скарлатини), особливо при черевному тифі, кору, сепсисі. Повне зникнення еозинофілів (анеозинофілія) - несприятлива прогностична ознака.
Збільшення кількості лімфоцитів (лімфоцитоз) спостерігається при лімфатичному і ексудативному діатезі, краснусі, коклюші і деяких інших інфекціях. Лімфопенія (зменшення кількості лімфоцитів) буває при більшості захворювань з виражено] температурною реакцією, при лімфогранулематозі, міліарному туберкульозі і деяких захворюваннях крові.
Кількість моноцитів часто збільшується у разі захворювання на кір, скарлатину, на моноцитарну ангіну. Моноцитопенія (зменшення кількості моноцитів) є характерною для важких септичних захворювань, злоякісних форм анемії.
Велике діагностичне значення для ряду захворювань має правильна оцінка кількості тромбоцитів у периферичній крові. Незважаючи на досить значні коливання кількості тромбоцитів, у здорових дітей навіть протягом доби, зменшення їхньої кількості вважають патологічним явищем. Різко зменшується кількість тромбоцитів при хворобі Верльгофа, перніціозній і апластичній анеміях; помірно - при тромбозі селезінкових вен, скорбуті. Часто спостерігається тимчасове зменшення кількості тромбоцитів при гострих інфекціях, бурцельозі, у гарячковий період при черевному тифі, кору, геморагічній і гангренозній формах діфтерії, інфекційній жовтяниці, при переході патологічного процесу в період рековалепсценції. Тромбоцитопенія вказує на підвищений розпад або знижену продукцію тромбоцитів у кістковому мозку. Прямий зв'язок з кількістю тромбоцитів має і час кровотечі. Із зменшенням їх до 30-1012 в 1 л дуже часто розвиваються явища геморагічного синдрому.
Збільшення кількості тромбоцитів свідчить про значну продукцію їх кістковим мозком або уповільнений розпад (спостерігається в період видужування після гострих інфекцій, при ревматизмі, пневмонії), а збільшення кількості тромбоцитів при анеміях - про підвищену регенерацію кісткового мозку і сприятливий прогноз.
Дослідження швидкості зсідання крові має важливе діагностичне значення. Це складний фізико-хімічний і фізіологічний процес, в якому беруть участь понад 13 факторів, що є в плазмі, клітинах крові, головним чином у тромбоцитах і тканинах. Процес зсідання багатофазовий; перша фаза -утворення активного тромбопластину (кров'яного) з його попередника; друга фаза - утворення тромбіну з неактивного протромбіну в присутності тромбопластину, солей кальцію; третя фаза - перетворення фібриногену у фібрин при безпосередній участі тромбіну; четверта фаза - ретракція кров'яного згустка; п'ята фаза - фібриноліз. Деяке уповільнення зсідання крові спостерігається при гострих інфекційних захворюваннях (кір, скарлатина, висипний тиф) і ендокриних розладах.
Виражене подовження зсідання крові при гемофілії є важливою диференціально-діагностичною ознакою цього захворювання від хвороби Верльгофа та інших атромбопенічних пурпур, при яких швидкість зсідання крові відповідає нормальним показникам.
Час кровотечі має обмежене диференціально-діагностичне значення. Його подовження є характерним для різних видів тромбоцитопеній і тромбапатій, важких форм геморагічних діатезів у зв'язку з нестачею факторів плазми. Час кровотечі подовжений, якщо подовжується час зсідання крові, але не навпаки.
Ретракція кров'яного згустка. Кров у процесі зсідання утворює згусток, який, скорочуючись, виділяє сироватку. Скорочення згустка залежить від кількості і якості тромбоцитів. У нормальній крові цей процес триває 18-24год.
При визначенні діагнозу і прогнозу велику роль відіграє швидкість осідання еритроцитів. Достовірно встановлено, що хоч збільшена ШОЕ не є специфічною реакцією і буває при різноманітних захворюваннях і станах, вона ніколи не підвищується у здорових дітей і при компенсованих або закінчених патологічних процесах.
Збільшена ШОЕ свідчить тільки про наявність у дитини легкого або тяжкого захворювання запального характеру, але не про форму захворювання і локалізацію патологічного процесу. Динаміка змін ШОЕ протягом відповідного відрізка часу вказує або на затухання, або на загострення процесу, що дуже важливо для прогнозу.
На підставі даних аналізу крові не завжди можна поставити правильний діагноз і передбачити прогноз захворювання. Здебільшого гемограма набуває діагностичного або прогностичного значення лише за умови паралельної оцінки клінічних проявів. Особливо цінними є динамічні спостереження за зрушеннями в крові в процесі захворювання.
Для правильної оцінки стану кровотворення особливо велике значення має дослідження прижиттєвих пунктатів кіст нового мозку (мієлограма), лімфатичних вузлів, селезінки.

 
 

Цікаве

Загрузка...