WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Семіотика захворювань сечових органів, ендокринної системи, органів кровотворення - Реферат

Семіотика захворювань сечових органів, ендокринної системи, органів кровотворення - Реферат

за певний час сечу і одночасно беруть з вени 5 мл крові. Концентраційну здатність нирок оцінюють за пробою Зимницького. Сечу збирають кожні 3 год, причому в окремий посуд. Визначають її кількість і відноснугустину. У дітей перших п'яти років життя замість проби Зимницького користуються пробою Рейзельмана, коли дитина віддає сечу довільно при потребі на сечовипускання. Щоб встановити кислотно-основну рівновагу крові, роблять розгорнуту рН-граму. Для її дослідження шприцом набирають 1 мл крові з незатисненої вени. Далі швидко випускають її у спеціально приготований флакон (або пляшечки з-під пеніциліну), на дні якого є крапля гепарину, а над ним шар рідкого вазеліну завтовшки 1-2 см. Голкою випущену кров добре перемішують з гепарином і відправляють у лабораторію.
При недостатності нирок підвищується кількість сечовини, креатиніну, калію, натрію, знижується - кальцію і кліренс креатиніну. У пробі Зимницького переважає денний діурез над нічним, а відносна густина сечі знижена. Кислотно-основний стан крові пересувається у бік ацидозу (рН знижується).
При затягуванні патологічного процесу або підозрі на природжену аномалію вдаються до рентгенологічного дослідження. Його проводять після 2-3-денної підготовки, яка полягає у призначенні їжі, бідної на вуглеводи (вилучення солодощів, борошняних страв, овочів). До харчового раціону вводять білий хліб, м'ясо, рибу, сир, масло, сметану, несолодкий чай. Одночасно З-4 рази на день дають активоване вугілля. Напередодні дослідження ввечері роблять очисну клізму з 1 % таніном або 40 краплями настою валеріани на 1 л води. Вранці клізму потрібно повторити. Дитині дають легкий сніданок: 1 склянку несолодкого чаю і прісну булку.
Оглядову рентгенографію поперекової ділянки і внутрішньовенну урографію виконує лікар. Це дослідження дає змогу визначити розміщення нирок, оцінити їхню видільну функцію, виявити аномалії сечових органів і наявність каменів у сечовивідних шляхах.
Для діагностики природжених і набутих захворювань нирок використовують ультразвукове дослідження. Цей метод дає змогу оцінити положення, розміри і структуру нирок, наявність солей і каменів Він є інформативним і при виявленні гострих та хронічних запальних процесів, дизметаболічних нефропатій.
Функціональну здатність нирок визначають також за допомогою таких спеціальних досліджень, як радіоізотопна ренографія і сканування.
Особливості обстеження і семіотика захворювань ендокринної системи
Широкодоступними і простими методами дослідження, що дають змогу виявити у дитини ендокринні порушення, є такі: вивчення сімейного анамнезу й анамнезу захворювання, об'єктивне обстеження.
Сімейний анамнез. При опитуванні батьків важливо дізнатися, чи не було серед близьких родичів дитини хворих на цукровий діабет, ожиріння чи кахексію, гігантизм чи карликовість. Важливо встановити, чи не проживали батьки дитини в районах з зобною ендемією, як відбувався статевий розвиток у батьків. Не. обхідно зібрати відомості про стан здоров'я матері під час вагітності, чи не приймала вона в цей період гормональних препаратів, розпитати про перебіг пологів. Докладними повинні бути відомості про розвиток дитини до 1 року, характер її вигодовування, психомоторного і фізичного розвитку.
Анамнез захворювання. Оскільки ендокринна система дитини відіграє важливу роль в обміні речовин, насамперед вуглеводному, водно-сольовому, то часто хворі діти та їхні батьки скаржаться на загальну слабкість та адинамію. Цей симптом є характерною ознакою недостатності кори надниркової залози.
У дітей, хворих на тиреотоксикоз, часто спостерігається м'язова слабкість. Вони через силу піднімаються по сходах, з сидячого положення та з положення навпочіпки. Підвищена втомлюваність, що поєднується з м'язовою слабкістю, характерна для хворих на цукровий діабет, гіпотиреоз, для хвороби Іценка-Кушинга.
Зміна функції нервової системи - частий прояв захворювання ендокринної системи. Передусім це стосується дітей, хворих на тиреотоксикоз. У них відмічається підвищена дратівливість, непосидючість, плаксивість, швидка зміна настрою. У дітей з проявами гіпотиреозу різко порушується психічний розвиток (аж до кретинізму). Такі діти в'ялі, не виявляють неспокою при мокрих пелюшках, не цікавляться забавами.
Головний біль - частий симптом ендокринних порушень, особливо у дітей пубертатного періоду. При акромегалії та пухлинах гіпофіза постійний головний біль важко піддається симптоматичному лікуванню.
Конвульсії як симптом захворювання ендокринних залоз найчастіше виникають при гіпопаратиреозі. Це результат підвищеної нервово-м'язової збудливості, характерної для цієї патології. Типовими є симптом Хвостека (конвульсивне скорочення м'язів обличчя при постукуванні по виличній кістці) та симптом руки акушера (випростування та зведення пальців рук).
Спрага і поліурія - основні симптоми цукрового і нецукрового діабету. При цьому може з'являтися також енурез (нетримання сечі). У дітей, яким більше двох років, енурез відмічається також при адипозогенітальній дистрофії.
Порушення функції серцево-судинної системи, хоча й нетипове для ендокринної патології, спостерігається досить часто. Це стосується насамперед скарг на серцебиття, біль у ділянці серця і підвищення артеріального тиску у дітей, хворих на тиреотоксикоз.
Артеріальна гіпотензія відмічається при формі з втратою солей природженої дисфункції кори надниркової залози, гострій недостатності надниркової залози, діабетичній комі, при тиреотоксичній кризі.
Нерідко батьки скаржаться на порушення апетиту у хворих дітей. Гостре відчуття голоду, що супроводжується пітливістю, слабкістю, дрижанням усього тіла, характерне для гіпоглікемічного стану при цукровому діабеті. Постійно підвищений апетит буває при гіпоталамічному ожирінні, нерідко і при цукровому діабеті. Різко виражена відмова від їжі (анорексія) спостерігається при пубертатному нервовому виснаженні, гіпотиреозі. Біль у животі, нудота, блювання - часті прояви діабетичного кето-ацидозу.
Часті рідкі випорожнення, що супроводяться нестримною блювотою і зневодненням організму дитини, є типовими для форми з втратою солей природженої дисфункції кори надниркової залози.
Об'єктивне обстеження. При обстеженні дітей, на відміну від дорослих, при ендокринній патології насамперед звертають на себе увагу відхилення в соматичному і статевому розвитку.
Огляд. Одним з клінічних проявів ендокринних захворювань у дітей є порушення росту і пропорцій тіла. Значне відставання в рості відбувається при гіпофізарному нанізмі, гіпотиреозі, Швидкий ріст дітей, що випереджає ріст ровесників, спостерігається при гіперфункції аденогіпофіза.
Порушення пропорцій тіла (довгі кінцівки) може свідчити про первинний гіпогонадизм; значне вкорочення

 
 

Цікаве

Загрузка...