WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Захворювання жовчних шляхів - Реферат

Захворювання жовчних шляхів - Реферат

років, 4г - 6 років, 5г- 10 років і старше одноразово зранку натще за 2 год до сніданку. Курс лікування - 3 дні при аскаридозі і 5 днів - при трихоцефальозі. Підчас приймання нафтамону іноді бувають нудота, блювання, рідкі випорожнення 3-4 рази на добу. Протипоказанням є порушення функцій печінки і нирок.
Профілактика аскаридозу передбачає охорону навколишнього" середовища, ґрунту, водоймищ від забруднення фекаліями,масове обстеження дітей і дорослих на аскаридоз, дотримання правил особистої гігієни (старанне миття рук перед їдою, після користування туалетом, після контакту з тваринами, із землею). Перед вживанням сирі фрукти і овочі слід мити холодною водою і обливати окропом. Продукти треба оберігати від мух.
Важлива роль належить санітарно-освітній роботі серед батьків, дітей шкільного і дошкільного віку.
Трихоцефальоз
Збудником трихоцефальозу є круглий черв'як - волосоголовець завдовжки 3-5,5 см. Головний кінець паразита тонкий, витягнутий, нагадує волосину. Задня частина тіла потовщена, у самця нагадує годинникову пружину, у самиці - скобку. Головним кінцем волосоголовець укорінюється в слизову і підслизову оболонки кишок. Паразитує він переважно в сліпій кишці і червоподібному відростку, а при масивній інвазії - на всьому протязі товстої кишки і в дистальній частині тонкої. Самиця виділяє в просвіт кишок велику кількість незрілих яєць, що мають бочкоподібну форму з прозорими полюсами. При температурі 20-ЗО °С і відносній вологості близько 100% яйця дозрівають. У зрілому яйці розвивається личинка зі стилетом на голові, здатним свердлити. Із забрудненою їжею або водою зрілі яйця потрапляють у кишки, де з них виходять личинки, з яких через ЗО-35 днів розвиваються дорослі волосоголовці. Вони паразитують у кишках протягом 5-10 років.
Волосоголовців вважають гематофагами, бо вони живляться кров'ю і мають сіро-червоне забарвлення. Вони виявляють механічний і токсичний впливи на організм дитини.
Клініка. Спостерігаються біль у животі, часто переймоподібний, нудота, зниження апетиту, слинотеча, головний біль, запаморочення, загальна слабкість, дратівливість, розлад сну, непритомність. Випорожнення часто нестійкі, пронос змінюється запором, знижується маса тіла. Іноді відмічають і судороги. В аналізі крові визначають анемію, еозинофілію, помірний лейкоцитоз, підвищену ШОЕ. У дітей раннього віку в деяких випадках виникають симптоми гемоколіту, інвагінація. Треба проводити диференціальний діагноз з апендицитом, холециститом, виразковою хворобою, ентероколітом.
Діагноз трихоцефальозу ставлять на підставі анамнезу, виявлення яєць або зрілих волосоголовців у калі.
Лікування. Застосовують мебендазол, нафтамон, рідше дифезил, ДиГШанін. Мебендазол призначають протягом 3 днів, нафтамон - 5 днів (див. дози при аскаридозі). Дитіазанін дають з розрахунком 5-10 мг/кг маси на добу за 2-3 прийоми під час або після їди. Курс лікування -5-10 днів. Потреби в спеціальній дієті, застосуванні проносного немає. Дифезил є похідним нафтамону, тому дозування, побічні явища і протипоказання у них однакові.
При трихоцефальозі іноді треба проводити повторний курс лікування через 2-3 тижні.
Позитивний ефект виявляє діатермія. Призначають 10 сеансів по 30 хв силою струму 0,6-1,2 мА. Один електрод накладають справа нижче пупка, другий - на крижово-поперекову ділянку. Після 3, 5 і 10 сеансів дитині дають сольове проносне.
Через 20-25 днів і 3-4 міс після закінчення дегельмінтизації проводять контрольне дослідження калу на яйця глистів. Якщо яйця волосоголовця виявляють у контрольних аналізах, дегельмінтизацію повторюють.
Ентеробіоз
Збудником ентеробіозу є круглі черв'яки - гострики. Самиця має довжину 9-12 мм і шиловидно загострений хвостовий кінець. У самця завдовжки 3-5 мм хвостовий кінець спіральне загнутий. Гострики паразитують у великій кількості в нижньому відділі тонкої та у верхньому відділі товстої кишок, в червоподібному відростку, живуть 3-4 тижні. Самиця виповзає з відхідника і' відкладає в періанальних складках до 10-12 тис. яєць, які через 4-5 год дозрівають. Відкладання яєць, яке відбувається звичайно вночі, спричинює сильний свербіж. При почухуванні шкіри навколо відхідника дитина забруднює руки, як! стають джерелом повторного зараження. Діти можуть заражатися від дорослих через забруднені речі домашнього вжитку, їжу, повітря в приміщенні.
Гострики механічно пошкоджують стінки кишок і токсично впливають на організм.
Клініка. Дитина стає дратівливою, погано спить, скаржиться на біль у животі. Погіршується апетит. У випорожненнях з'являється слиз, іноді кров. Розчухування шкіри може призвести до екземи, гнійничкових висипань, абсцесів. Іноді виникають мастурбація, нічне нетримання сечі. Ентеробіоз - одна з причин хронічного апендициту. У деяких дітей він є безсимптомиим.
Діагноз ентеробіозу ставлять на основі анамнезу, виявлення яєць у зіскобі з періанальних складок або гостриків у фекаліях.
Лікування при ентеробіозі проводять мебендазолом (1 таблетка на курс), піперазину адипінатом протягом 5 днів (дози ті самі, що й при аскаридозі), пірантелом 1 раз на день (від 6 міс. до 2 років- 125 мг, від 2 до 6 років - 250 мг, від 6 до 12 років - 500 мг, від 12 років і старше - 750 мг).
Можна застосовувати і декарис (левамізол) по 2,5 мг/кг маси тіла 1 раз після вечері.
Ефективним засобом при ентеробіозі є первиній памоат, який призначають усередину 1 раз після сніданку по 5 мг/кг маси тіла, тобто 1 драже на 10 кг маси. Суспензія препарату випускається у флаконах по 25 мл (в Імл-10 мг активної речовини). Препарат протипоказаний при захворюваннях печінки, нирок, кишок.
Можна призначити на ніч очисні клізми, додаючи 1/4 чайної ложки натрію гідрокарбонату на склянку води.
Профілактика ентеробіозу ґрунтується на старанному дотриманні правил особистої гігієни. Щоб запобігти самозараженню, дитині слід надівати на ніч чисті, пропрасовані гарячою праскою трусики з гумками, 2 рази на день підмивати її водою з милом, коротко стригти нігті, навчити мити руки перед їдою, після користування туалетом. Усіх членів сім'ї обстежують на ентеробіоз, своєчасно проводять лікування. Санітарно-гігієнічних заходів досить для вилікування легких форм ентеробіозу. В дитячих садках, яслах треба систематично проводити вологе прибирання, мити іграшки, горщики, унітази окропом.
Гіменолепідоз
Причиною захворювання є дрібні стрічкові черв'яки - карликові ціп'яки, довжина яких від 2 до 5 см. Тіло карликовогр ціп'яка складається з 20 дрібних члеників, головки з присосками і гачками, якими він прикріплюється до стінки кишок. Паразитує в тонкій кишці, тривалість життя точно не встановлено. Яйця, які дозріли, виділяються з кишок з фекаліями. Зараження дитини відбувається при прямому контакті з хворим, через речі вжитку. Забруднення їжі, постелі, наявність мух мають менше значення.

 
 

Цікаве

Загрузка...