WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Захворювання жовчних шляхів - Реферат

Захворювання жовчних шляхів - Реферат

добової потреби здорових дітей. Призначають вітаміни групи В, ретинол, аскорбінову кислоту, токоферол.
Широко використовують жовчогінніпрепарати, що зменшують застій жовчі і сприяють ліквідації запальних змін у жовчному міхурі і жовчних протоках. Використовують холеретики (посилюють утворення жовчі печінкою) і холекінетикв (сприяють виділенню жовчі із жовчного міхура в кишки). Призначають алохол, холензим по і/2-1 таблетці 3 рази на день після приймання їжі, нікодин по 0,25-0,5 г за 30 хв до їди 3 рази на день, оксафенамід по 0,12-0,25 г або циквалон -0,1 г З рази на день протягом 2-4 тижнів. Показаними е настої і відвари кукурудзяних стовпчиків з приймочкам", м'яти перцевої, звіробою звичайного, пижма звичайного, плодів шипшини, квітів ромашки, ревеню та їй. Призначають холосас по 1/2-1 чайній ложці 3 рази на день. Якщо є біль, застосовують Папаверин, но-шпу, платифілін. Магнію сульфат, ксиліт, сорбіт, яєчні жовтки виявляють холекінетичну дію. Добрий жовчогінний ефект дає сік чорної редьки по 1 десертній - 1 столовій ложці 3 рази на день за ЗО хв до їди протягом 10-20 днів.
При холецистохолангіті, що розвинувся після вірусного гепатиту, холеретики протягом року не рекомендуються, призначають тільки холекінетики.
У лікуванні холецистохолангіту широко використовуються сліпі зондування за Дем'яновим. Дитині натще дають випити 33 % розчин магнію сульфату (1 мл на рік життя) або 10 % розчин сорбіту (50-100 мл), фруктовий або овочевий сік (100- 150 мл), мінеральну воду (Єсентуки № 17, № 4, Славянівську, Смирновську, Трускавецьку), яку підігрівають до 40-50 °С. Дитину укладають на правий бік з грілкою на 2-3 год. Далі вона встає, робить 6-10 глибоких вдихів і присідань. Сліпі зондування проводять щодня або через день, 10 на курс, у подальшому 1 раз на тиждень, змінююча подразник через кожні 4-б зондувань.
У періоді ремісії рекомендується санаторне лікування з широким застосуванням мінеральних вод з розрахунку 3-5 мл на 1 кг маси на прийом залежно від мінералізації (слабка, сильна). При цьому враховується секреторна функція шлунка. При секреторній недостатності воду призначають за 20-30 хв до їди, при нормальній секреції шлунка - за 45-60 хв, підвищеній - 70-90 хв. Рекомендуються Трускавецька, Славянівська, Іжевська, Єсентуки № 4, № 17, № 20, Боржом, Арзні, Джермук, Лужанська, Моршинська та інші води.
Фізіотерапевтичні методи застосовуються в різні періоди захворювання: в гострому періоді - солюкс, електрофорез магнію сульфату, папаверину, новокаїну, надвисокочастотні струми; при поліпшенні стану - аплікації парафіну, озокериту, діатермія на правеяідребер'я.
Одночасно лікують супровідні захворювання, здійснюють санацію хронічних вогнищ інфекції.
Позитивний вплив виявляють лікувальна фізкультура, масаж живота. Не допускаються великі фізичні навантаження, різкі рухи, трясіння, піднімання і носіння ваги.
Диспансерне спостереження за дітьми із захворюваннями жовчних шляхів здійснюється протягом 3 років. Воно передбачає дієтотерапію, використання жовчогінних, вітамінних, стимулюючих засобів, санацію хронічних вогнищ інфекції, створення раціонального режиму дня і харчування, лікувальну фізкультуру. Після виписування з стаціонара рекомендується лікування в санаторних палатах II етапу або місцевого санаторію. В періоді ремісії проводиться санаторне лікування в Трускавці, Моршнні, Єсентуках, Желєзноводську, Старій Русі, на оз. Шира.
Профілактика холецнстохолангіту передбачає організацію правильного режиму дня і харчування дитини, регулярні заняття фізкультурою і спортом, запобігання гострим шлунково-кишковим захворюванням, а у разі виникнення їх - своєчасне лікування. Важливе місце займає санація хронічних вогнищ інфекції, диспансерне спостереження за дітьми, що хворіли на вірусний гепатит. Треба проводити лікування лямбліозу, гельмінтозу.
Дискінезія жовчних шляхів
У структурі захворювань жовчних шляхів у дитячому віці дискінезія становить 60-70 %. Дискінезія найчастіше розвивається у дітей зі слабким типом вищої нервової діяльності з дуже млявими гальмівними процесами і може бути синдромом загального неврозу. Виникненню дискінєзтї сприяють і рефлекторні імпульси, що виходять з різних відділів ураженого травного каналу. Вегетативний невроз, психічні навантаження, хронічні вогнища інфекції, алергічний діатез, аномалії розвитку жовчних шляхів, супровідні захворювання травного каналу, лямбліоз, солярит - все це причини дискінезії жовчних шляхів. Вона може передувати холецистохолангіту або супроводжувати його, створюючи умови для застою жовчі.
Клініка. Клінічна картина дискінезії нагадує клінічну картину холецистохолангіту. Біль не залежить від приймання їжі, але нерідко зумовлений фізичним або психічним напруженням. У хворих наявні ознаки неврозу, соляриту, хронічної інфекції '(каріозні зуби, тонзиліт тощо). В аналізі крові немає показників запалення.
Розрізняють гіпотонічно-гіпокінетичну і гіпертонічно-гіперкінетичну форми дискінезії жовчних шляхів.
Пперкінетична форма характеризується підвищеним тонусом жовчного міхура і жовчних протоків. Бувають приступи переймоподібного колючого болю, досить інтенсивного в правому підребер'ї. При гіпомоторній дискінезії визначається атонічний застійний жовчний міхур. Біль має тупий, ниючий характер, локалізується в правому підребер'ї.
У діагностиці дискінезії велику роль відіграє дуоденальне зондування. При гіпотонічній формі міхуровий рефлекс непостійний, часто ослаблений. Жовч одержують тільки після сильного подразника. Велика кількість міхурової жовчі свідчить про атонічний холестаз, що спостерігається у дітей з ваготонією.
Гіперкінетичну форму дискінезії виявляють у дітей з переважанням тонусу симпатичної частини нервової системи. Міхуровий рефлекс лабільний, порцію В одержують до введення подразника (магнію сульфату, сорбіту) або її не одержують протягом 2-3 год. Міхурова жовч є концентрованою, кількість її невелика, але в деяких випадках жовчі багато, що вказує на спастичний холестаз.
Холецистографія й ультразвукове дослідження дають можливість установити характер дискінетичних розладів на основі скорочення жовчного міхура після приймання жовтків.
Лікування. Гіпотонічно-гіпокінетична форма дискінезії вимагає магнієвої дієти, продуктів жовчогінної дії, що містять рослинну клітковину. Рекомендуються препарати, що стимулюють діяльність нервової системи (кофеїн, пантокрин, елеутерокок, китайський лимонник, женьшень), гальванізація, грязелікування, сліпі зондування, сульфатно-натрієві і сульфатно-магнієві мінеральні води високої і середньої мінералізації в холодному вигляді, вуглекислі ванни. Спазмолітичні засоби не є показаними. При гіпертонічно-гіперкінетичній дискінезії жовчного міхура рекомендується магнієва дієта з обмеженням жирів, яка забезпечує механічне і хімічне щадіння. Призначають седативні і

 
 

Цікаве

Загрузка...