WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

нєадаптованими сумішами процент засвоєння білка (казеїну коров'ячого молока) знижується, потреба в білку збільшується до 3,5 г/кг маси (табл. 17), а енергетична цінність добової кількості зростає на 10 %. Потреба в жирах і вуглеводах залишається однаковою при всіх видах вигодовування.
Якщо використовують адаптовані молочні суміші, догодовування дитині на змішаному вигодовуванні призначають у ті самі строки, що й при природному вигодовуванні. Спочатку рекомендується призначати овочеве пюре, а потім - каші. М'ясні пюре доцільно вводити на 1 міс раніше (з 7 міс), щоб поповнити дефіцит сірковмісних амінокислот, вітамінів і заліза (табл. 18).
При вигодовуванні неадаптованими молочними сумішами всі види догодовування призначають на 2-4 тижні раніше, ніж при природному вигодовуванні, але не раніше, як у 4-4,5 міс.
Ефективність змішаного вигодовування контролюють за даними фізичного та психомоторного розвитку дитини, станом її здоров'я.
Харчування дітей старших за і рік
Правильна організація харчування дітей, старших за 1 рік, відіграє важливу роль. Інтенсивність росту дітей двох і трьох років життя навіть виша, ніж в останній квартал першого року життя. Триває подальша морфологічна і функціональна диференціація органів і систем. Енергетичні витрати зростають у зв'язку із збільшенням рухливості дітей. Тому харчування в цьому віці повинно бути повноцінним, раціональним.
Приблизні добові норми основних речовин для дітей 1-7 років (ранні, переддошкільний і дошкільний вік) подано у табл. 19.
У перерахунку на 1 кг маси тіла норми становлять:
у дітей 1-3 років: білки - 4,2 г, жири - 4, вуглеводи - 16г;
у дітей 3-7 років: білки і жири по 3-3,5; вуглеводи- 14- 12г.
Організуючи харчування дітей 1-3 років, необхідно використовувати широкий асортимент продуктів. Дітям слід давати більш густу їжу. Треба стежити за правильною кулінарною обробкою з метою збереження біологічної та харчової цінності, суворо дотримуватися об'єму приготовлених страв, їжа має бути не тільки смачною, а й приємною на вигляд та за запахом.
Таблиця 19. Добові норми основних поживних речовин і енергетичної цінності
Вік, роки Поживні речовини, г Енергетична цінність, кДж (ккал)
Білки Жири Вуглеводи
1-1,5 1,5-3
3-5
5-7 48
53
58-60 72 48
53
58-60 72 190-209 210-220 240
288 5560 (1330)
6186 (1480)
7530 (1801)
8368 (2002)
Кратність годувань у цьому віці повинна становити 5 - 4 рази на день. Розподіл за енергетичною цінністю такий: сніданок - 25%, обід -35-40, полудень-10, вечеря-20 -25 %. Не менше 65-70 % спожитих білків має бути тваринного походження.
Таблиця 20. Добовий набір продуктів для дітей 1-7 років (за даними Інституту харчування АМН СРСР)
Продукти Кількіоть продукту, г, залежно од віку дитини
1-1,5 1,5-3 3-7
Э молоко, мл 700 700 600
Сир, сирні вироби 40 35 40
Сметана, вершки 3-5 5 5
Сир, 45 % жирності (голландський) 3 3 5
М'ясо, риба 80 135 175
Яйце (1 шт.) 15 25 50
Хліб житній ЗО 60 110
Хліб пшеничний 40 70 75
Макарони, крупа 25 35 45
Картопля 150 150 250
Овочі 200 200 300
Фрукти свіжі 100 100 50
Крохмаль 3 3 5
Цукор та кондитерські вироби 60 60 60
Сіль 3 5 8
Чай 0,2 0,2 0,2
Дріжджі 1 1 1
До раціону дитячого харчування треба включати продукти, багаті на білок (м'ясо, риба, молоко, сир, яйця, бобові). В основному використовують яловичину, куряче м'ясо, субпродукти. М'ясо іноді можна замінити рибою, сиром, яйцями.
У першій половині дня раціональніше призначати м'ясні продукти, в кінці дня - молочні. Молоко - найбільш засвоюваний високопоживний продукт, тому щодня його потрібно не менш як 500 мл. Кисле молоко краще давати у другій половині дня, не заміняти його м'ясом. Яйця можна призначати через день, у старших дітей - щодня, Рослинні білки, що містяться у хлібі, крупах, овочах, становлять близько 25-30 % раціону. Хліб дають не тільки білий, а й чорний, як джерело вітамінів групи В. Жири тваринного походження повинні становити не менше 85 % раціону. Потрібно споживати вершкове масло, вершки, сметану, які в цьому віці незамінні. Крім того, в харчуванні дітей слід використовувати рослинні олії (соняшникова, оливкова, бавовняна, кукурудзяна) - основні джерела незамінних ненасичених жирних кислот. Вони мають становити 15 % усієї кількості жирів.
Дуже потрібні фрукти, ягоди,різноманітна зелень. Вони не тільки містять вітаміни, мінеральні солі, ферменти, органічні кислоти, а й сприяють завдяки пектиновим речовинам правильному функціонуванню кишок. З фруктами, овочами до організму надходять у достатній кількості мінеральні солі, що сприяє кращому засвоєнню білків, жирів.
Для поліпшення смакових якостей в їжу потрібно додавати кріп, петрушку, цибулю, салат, ревінь, сухі гриби, трохи часнику. З їжі дітей слід виключити гострі страви, соуси, велику кількість солодощів, прянощів. Не можна давати натуральну каву, шоколад, какао. Надлишкове введення вуглеводів призводить до алергізації організму, зниження опірності. Іноді можна призначати голландський сир, ковбасу, вимочений оселедець.
Раціональне харчування дітей у дитячих закладах потребує особливої ретельності. Важливо правильно складати меню-роз-кладку, краще відразу на 7-10 днів. Необхідно регулярно визначати енергетичну цінність добового раціону і основних інгредієнтів їжі. Обов'язковою є вітамінізація їжі асскорбіновою кислотою. Домашнє харчування потрібно призначати з урахуванням харчування в дитячому садку. Батьки повинні знати меню на день.
За цими нормативами можна організувати раціональне харчування школярів. У цей період відбувається інтенсивний процес росту, збільшення кісток, скелета, м'язів, складна перебудова обміну речовин, ендокринної, серцево-судинної, нервової систем.
Таблиця 21. Потреба в основних харчових речовинах і енергетичній цінності у дітей шкільного віку на добу
Таблиця 22. Приблизний добовий набір продуктів для дітей та підлітків
Таблиця 23. Кількість Їжі на 1 прийом для дітей шкільного віку при домашньому харчуванні
Тому лікар і медична сестра школи разом з членами батьківського комітету здійснюють систематичний контроль за шкільним харчуванням.
Асортимент продуктів має бути різноманітним. Важливо дотримуватись правильного режиму харчування. У групах подовженого дня необхідно забезпечити дітей дво- або триразовим харчуванням. Гарячий сніданок повинен становити 20 %, обід - 30, підвечірок - 10 % добової енергетичної цінності.
Шкільним лікарям слід проводити пропаганду правильного харчування серед батьків та учнів старших класів, використовувати пам'ятки "Режим харчування".
Необхідними в шкільному харчуванні е спеціальні продукти підвищеної біологічної цінності: хлібобулочні вироби, круп'яні, м'ясні, овочеві швидкозаморожені, кулінарні вироби та консерви. Нині промисловість випускає вироби, збагачені білком, жирами (сметана "Дитяча", вершкове масло "Дієтичне"). Включення цих продуктів до раціону школярів дає змогу прискорити приготування їжі, краще втілювати принцип збалансованого харчування.
Харчування школярів у літніх піонерських таборах істотно не відрізняється від викладених вище принципів, зазначимо лише, що доцільно підвищити енергетичну цінність не менш як на ??? 5 %, оскільки беруться до уваги підвищені витрати енергії під час прогулянок, походів, внаслідок збільшення фізичного навантаження.

 
 

Цікаве

Загрузка...