WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

Коли ж через стан матері не можна годувати груддю, дитину ізолюють і годують пастеризованим молоком.
Перешкодою до годування дитини груддю є неправильна форма сосків, тугі груди, тріщини сосків, катаральний і гнійний мастит. При катаральному маститі дитину годують до останньої можливості, обов'язково зціджуючи молоко, що залишилося в грудях. При гнійному маститі, коли є домішки гною в молоці, годувати груддю припиняють. Молоко при цьому необхідно відціджувати молоковідсмоктувачем, а не руками. При плоских сосках або тріщинах на соски кладуть накладки.
Перешкоди при годуванні груддю можуть бути і з боку дитини. Це незарощення верхньої губи і твердого піднебіння, зроджені зуби, важкі пологові травми, глибока недоношеність Утруднення часто виникають у дітей, що страждають на стоматит, пліснявку, при наявності нежиттю тощо.
Дієта і режим жінки, яка годує. Жінка-годувальниця повинна раціонально харчуватися, дотримуватися правильного режиму дня, чергувати посильну працю і відпочинок, бувати на свіжому повітрі, вміло користуватися сонцем в літню пору року. Кількість і якість грудного молока безпосередньо залежить від харчування. Жінка, що годує дитину, виділяє за добу від 1 до 1,5 л молока. В 1 л грудного молока міститься 2929 кДж (700 ккал), тому добовий раціон жінки, що годує, слід збільшити на 4184 кДж (1000 ккал.) В ньому повинно бути 130 г білків, 1.30 г жиру, 500 г вуглеводів, що становить у середньому 14 630-15466 кДж на добу. Обов'язковими в харчовому раціоні матері повинні бути молоко, сир та інші молочні продукти, що містять велику кількість білків, фосфору і кальцію. До раціону необхідно вводити також кефір, кисляк, ацидофільне молоко, які сприятливо впливають на процеси травлення і мікрофлору кишок. Особливо корисними для жінки, що годує, є сирі фрукти, овочі, ягоди, свіжа зелень, які збагачують організм вітамінами та мінеральними солями.
Жінці, яка годує, треба вживати, крім тваринних жирів, рослинні олії (соняшникова, лляна, кукурудзяна, конопляна, соєва).
Слід застерегти жінку від надлишкового вживання жиру {понад 150 г в день), оскільки він погіршує засвоєння кальцію. М'ясо і риба можуть бути використані в будь-якій кулінарній обробці. Обмежувати в раціоні вуглеводи необхідно лише тоді, коли маса тіла жінки прогресивно зростає. За добу жінка повинна випивати не більше 2 л рідини, включаючи рідину, що надходить з їжею. В період годування категорично забороняються куріння, вживання алкоголю.
Чергування помірної фізичної і розумової праці з відпочинком- основа збереження здоров'я жінки, яка годує. Тривалість нічного сну повинна становити не менше 8 год. Через 2-3 міс після пологів показані заняття фізкультурою і спортом.
Гіпогалактія
Гіпогалактія - знижена секреторна здатність молочних залоз. Вона може бути ранньою (первинною), що виникає відразу після пологів, або пізньою (вторинною), що виникає в більш пізні строки. Однією з причин первинної гіпогалактії є інфантилізм статевого апарату, в тому числі і недостатній розвиток молочних залоз.
Частими факторами, що сприяють виникненню первинної гіпогалактії, є тяжкі токсикози вагітності, оперативні втручання під час пологів, кровотечі, гормональна стимуляція пологів.
Вторинна гіпогалактія розвивається в результаті пізнього прикладання до груді, порушення техніки годування (безладне годування і недостатнє спорожнення грудних залоз), на грунті перевтомлення, через психічні травми тощо.
Профілактика гіпогалактії полягає в ранньому прикладанні дитини до груді (перші 2-4 год після народження), дотриманні техніки зцідження молока і режиму жінки, яка годує; режиму годування дитини. При цьому слід чергувати прикладання дитини до лівої і правої груді і стежити за повним спорожненням грудних залоз.
Важливу роль у профілактиці гіпогалактії відіграє підготовка майбутньої матері до годування дитини груддю. З цією метою в останні місяці вагітності необхідно готувати соски і грудні залози. Підготовка полягає в тому, що двічі на день протягом кількох хвилин слід ритмічно стискати сосок між двома великими пальцями рук спочатку в горизонтальній, а потім - у вертикальній площині. Ця вправа сприяє формуванню сосків На лактацію позитивно впливає масаж грудних залоз, який здійснюється в останні 2 міс вагітності. Тривалість масажу 2-3 хв двічі на день. Закінчують масаж обтиранням сосків полотняною серветкою (рушником). Це, з одного боку, сприяє процесу лактації, а з другого - є профілактикою проти тріщин сосків.
Лікування при первинній гіпогалактії зводиться до призначення гормону пролактину по 5-6 од 2-3 рази на день, якщо її причиною є інфантилізм, а також усунення тих факторів, які її зумовили. Завдання це досить складне і входить до компетенції лікаря.
Лікування при вторинній гіпогалактії полягає в усуненні причин захворювання. Із лікарських засобів рекомендують токоферол по 10-15 мг двічі на день протягом 10-15 днів, нікотинову кислоту по 40-50 мг 2-3 рази на день за 10-15 хв до годування, апілак по 0,01 г під язик тричі на день протягом 2 тижнів. Позитивний вплив мають УВЧ-терапія малої інтенсивності, опромінення ртутно-кварцовою лампою (УФО), до 20 сеансів. Деякі автори рекомендують вживати грецькі горіхи '(не більше 3-5 на день), тепле коров'яче молоко із зеленим чаєм (до 1 л на день). Якість грудного молока поліпшується при вживанні сухих пивних дріжджів по 1 чайній ложці двічі на день протягом усього періоду лактації. Категорично забороняєтьсяпити пиво, яке містить близько 8 % спирту, бо він несприятливо Діє на організм дитини.
Слід коротко спинитися на призначенні деяких лікарських засобів для жінки, яка годує. Доведено перехід ряду лікарських засобів у молоко матері (промедол, кодеїн, седуксен та ін.), Тому, якщо є можливість, слід уникати призначення цих препаратів, бо вони пригнічують нервову систему дитини. Іноді матері все ж доводиться вживати такі ліки. Тоді необхідно пропустити 1-2 годування, обов'язково зцідивши молоко, а для годування дитини взяти молоко інших породіль. Препарати брому також можуть переходити до дитини з молоком і бути причиною бром-Дерматозів. Не рекомендують призначати жінці сольові проносні або вводити сульфат магнію через те, що вони можуть призвести до зменшення лактації.
Штучне вигодовування
Штучне вигодовування - це такий вид вигодовування, коли дитина в першу половину року не одержує материнського молока, а її годують тільки штучними молочними сумішами. Якщо дитина перших місяців життя одержує менш як 20 % добового раціону грудного молока, такий вид вигодовування також називають штучним.
Показаннями до переведення дитини на штучне вигодовування є повна відсутність грудного молока у матері (агалактія), тяжкі захворювання її, що супроводжуються недостатністю кровообігу, нирок, злоякісні пухлини, захворювання крові, ендокринної системи, психічні хвороби. Причиною відлучення дитини від груді є непереносність грудного молока, що зустрічається рідко. Переводити дітей на штучне вигодовування слід дуже обережно, поступово. Дітям перших місяців життя вводять штучну молочну суміш, починаючи з кількості добового раціону. В наступні 4 дні кількість суміші щодня збільшують удвічі, доводячи до необхідної кількості за віком.
Штучне вигодовування потребує більше зусиль і часу, точного додержання техніки приготування і умов зберігання сумішей, суворого дотримання чистоти. Перед годуванням суміш підігрівають до 40-45 °С. Соски повинні мати невеликі отвори, через які суміш витікає краплями.

 
 

Цікаве

Загрузка...