WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

зважують до і після годування протягом дня, оскільки при окремих годуваннях кількість виссаного молока настільки варіабельна, що по одному-двох годуваннях робити висновок про кількість молока важко.
Материнське молоко задовольняє потреби організму дитини тільки в перші 1-1,5 міс життя. Після цього їжа дитини потребує якісної корекції, тобто додаткового введення вітамінів і мінеральних солей. З цією метою дають фруктові і овочеві соки, причому починають з кількох крапель, поступово збільшуючи кількість до 30-40 мл.
Дітям з 1-1,5-місячного віку слід давати освітлені соки: яблучний, морквяний, смородиновий; з 2,5-3 міс соки з м'якоттю: вишневий, томатний, абрикосовий, малиновий. Вживати соки слід після годування, бо вони містять глюкозу, що знижує апетит. Крім вітамінів, у соках є мікроелементи (мідь, залізо, кобальт), які запобігають розвиткові анемії, ферменти і пектинові речовини, що позитивно впливають на процеси травлення та імунні реакції дітей. Яблуко (протерте) можна давати з 2,5 міс.
Прикорм. З п'ятимісячного віку, незалежно від кількості молока у матері, кожна дитина повинна одержувати прикорм. Це зумовлюється тим, що організм, який росте, потребує поповнення мінеральних солей, білка, жиру та вуглеводів. Слід дотримуватись таких правил: прикорм спочатку дають у малих кількостях (1-2 чайні ложки), поступово збільшуючи протягом тижня до такої кількості, щоб одне годування груддю замінювало його; давати прикорм перед годуванням груддю; другий вид прикорму вводять тоді, коли дитина звикла до першого; прикорм повинен бути гомогенним і не зумовлювати утруднень під час ковтання (табл. 14).
Першою стравою прикорму може бути 5 % манна каша на молоці, розведеному наполовину з овочевим відваром, або овочеве пюре. Через 2-3 тижні 5 % кашу можна замінити 10 % кашею на незбираному молоці. Однак доцільніше як перший прикорм використовувати не кашу, а овочеве пюре (без круп) з молоком. Воно багате на мінеральні солі, мікроелементи і особливо корисне дітям з надлишковою масою, недоношеним, при анемії, рахіті, проявах ексудативно-катарального діатезу.
Другий прикорм вводять у 6 міс. Якщо у дитини першим прикормом було овочеве пюре, то другим має бути каша, і навпаки. Крім манної каші, рекомендуються добре розварені і протерті гречана, рисова, вівсяна каші, а ще краще каша, що готується із суміші цих круп. Змішана каша дуже поживна, смачна, багата на мінеральні речовини, лецитин. Не слід давати двічі протягом дня круп'яні каші, оскільки таке харчування буде неповноцінним. Каші можна збагачувати, додаючи овочеві чи фруктові пюре, сир, круто зварений яєчний жовток, що е джерелом фосфору, кальцію, холекальциферолу, вітамінів групи В. Жовток у сирому вигляді давати не рекомендується, оскільки це може спричинити алергічні реакції, зараження сальмонельозом.
Таблиця 14. Схема природного вигодовування здорової дитини
Вік. міс Число годувань на добу Основний продукт харчування Соки, мл Прикорм
1 7-6 Грудне молоко Почати з 2 - 3
1,5 7-6 Грудне молоко крапель на день
2 6 Грудне молоко 10-15
3 6 Грудне молоко 20-25
4 6 Грудне молоко 30-40
5 5 Грудне молоко 50-60 І - овочеве пюре, терте яблуко, печінка (5 - 10г)
6 5 Грудне молоко 50-60 І - овочеве пюре, сир чи печінка (10 - 15г), терте яблуко
3 рази II - каша гречана, 1/2 жовтка
7 5 Грудне молоко 3 рази 50-60 ІІ - каша змішана чи різноманітна, 1/2 жовтка, терте яблуко ІІІ+І - м'ясний бульйон, овочеве пюре, печінка (20 г)
8 5 Грудне молоко 2 рази 50-60 II - каша змішана, терте яблуко, 1/2 жовтка III + 1 овочевий суп на м'ясному бульйоні, сухарик, овочеве пюре, м'ясний фарш (30 г)
III a - молоко, кефір, печиво
9 5 Грудне молоко
2 рази 60-80 II - каша змішана, 1/2 жовтка, терте яблуко III +I -суп овочевий на м'ясному, рибному бульйоні, овочеве пюре, м'ясний фарш (30 г)
III a - молоко, кефір чи ацидофільно-дріжджове молоко, печиво
10 5 Грудне молоко 2 рази 60-80 ІІ - каша змішана, жовток, сир, терте яблуко III + І - овочевий суп на м'ясному, рибному бульйоні, овочеве пюре, фрикадельки м'ясні, рибні (30г), черствий хліб
III a - молоко, кефір чи ацидофільно-дріжджове молоко, печиво
11 - 12 5-4 Грудне молоко 1 раз 80-100 II - каша змішана, жовток, сир, терте яблуко III + 1 - овочевий суп на м'ясному, рибному бульйоні, черствий
хліб, овочеве пюре, фрикадельки, тюфтельки чи парова котлета
III a - молоко, кефір або ацидофільно-дріжджове молоко. IV - печиво, чай.
Овочеве пюре дітям першого півріччя життя слід готувати з овочів, що не містять грубої клітковини (морква, картопля, цвітна капуста, кабачки, білокачанна капуста), в другому півріччі можна використати гарбузи, зелений горошок, буряк.
Третій прикорм вводять з 6,5-7 міс у вигляді м'ясного бульйону з протертими овочами та корінням, потім (з 8 міс) - печінкового чи м'ясного фаршу. Таким чином, дитина у 8-8,5 міс одержуватиме обід у вигляді бульйону, овочевого пюре (чи супу-пюре на м'ясному бульйоні) з м'ясним фаршем, протертого яблука. З 10 міс м'ясний фарш замінюють фрикадельками, а з 11- 2 міс - паровою котлетою. Для приготування м'ясного прикорму можна використати яловичину, телятину, м'ясо курки, кроля.
Як прикорм призначають дітям сир, кефір, ацидофільно-дріжджове молоко, пасту, а в кінці року - страви з риби, ретельне відділеної від кісток. З 8-10 міс при наявності чотирьох зубів можна давати сухарик з білого хліба, нежирне печиво, розмочене молоком.
Харчова промисловість нині випускає спеціальні консервовані продукти для догодовування дітей першого року життя. Ці продукти містять усі необхідні для організму дитини речовини, які є стерильними і добре перетравлюються. Продукти зберігаються тривалий час, приготування не потребує великих затрат часу. Консерви готують з першосортних, спеціально оброблених продуктів (овочів, фруктів, м'яса, печінки). Способи термічної обробки, що використовуються, забезпечують зберігання нетільки харчової цінності, а й добрих смакових якостей. Дитячими консервами можна користуватися в будь-яку пору року і в будь-яких кліматичних умовах. На етикетках зазначаються способи приготування і зберігання, харчова цінність і вік, на який вони розраховані.
Відняття від груді. Здорову доношену дитину віднімають від груді в 11-12 міс. При правильному вигодовуванні і поступовій заміні грудного молока різноманітною їжею процес відняття від груді відбувається легко і безболісно для дитини і для матері. Віднімати від груді не можна влітку, при гострих розладах травлення і харчування, при гарячкових станах, а також при проведенні профілактичних щеплень, навіть якщо дитині на цей час виповниться рік.
Для того щоб припинилася лактація, на груди накладають тугу пов'язку, матері рекомендують обмежити вживання рідини.
Протипоказання і утруднення при грудному вигодовуванні
Абсолютними протипоказаннями до годування дитини груддю є: активна форма туберкульозу, сіфіліс (якщо зараження сталося після 6-7 міс вагітності), декомпенсовані пороки серця, тяжкі ураження нирок, цукровий діабет, дизентерія, черевний тиф, паратифи, сепсис, бешиха, цереброспінальний менінгіт та ін.
Відносні протипоказання такі: гостра респіраторна вірусна інфекція, ангіна, пневмонія, грип. Питання про годування груддю в кожному окремому випадку вирішується індивідуально залежно від важкості стану матері. Якщо прикладання дитини до груді можливе, мати повинна надіти маску із 4-6 шарів марлі, міняючи її перед кожним годуванням.

 
 

Цікаве

Загрузка...