WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

Вони легко засвоюються і справляють цілющий вплив на обмінні процеси. Мінеральних солей та мікроелементів (залізо, мідь, кобальт) як у грудному, так і в коров'ячому молоці досить, а те співвідношення між ними в грудному молоці таке, що сприяє повному всмоктуванню їх у кишках дитини.
В обох видах молока є ретинол, тіамін, рибофлавін, піридоксин, нікотинова кислота, холекальциферол. У коров'ячому рибофлавіну більше, але молоко звичайно розводять водою, тому ця перевага зникає. Аскорбінової кислоти в коров'ячому молоці менше, а при розведенні і тепловій обробці вміст її ще більше знижується.
Грудне та коров'яче молоко містить ферменти: амілазу, ліпазу, каталазу. Ліпази в грудному молоці в 15 разів більше, що Значно полегшує травлення жирів у дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні.
Материнське молоко містить бактерицидні речовини (лізоцим, комплемент), імуноглобуліни А і G. Імуноглобулін А відповідає за імунітет шкіри та слизових оболонок, місцевий кишковий імунітет. При його нестачі у дітей часто бувають кишкові інфекції, кон'юнктивіт, стоматит і гнійничкові захворювання шкіри. Імуноглобулін G е носієм ряду антитіл, що захищають дітей першого року життя від інфекційних захворювань.
Дитина, що перебуває на природному вигодовуванні, одержує молоко матері завжди в стерильному вигляді, коров'яче ж молоко меншою або більшою мірою бактеріальне забруднене.
Звідси можна зробити висновок, що материнське молоко - це незамінна їжа для дитини першого року життя. Для його перетравлення потрібна менша кількість травних соків і ферментів. Годування груддю економить час і сили матері, сприяє відновленню здоров'я після пологів. Коли дитина ссе, м'язи стінок матки енергійно скорочуються, що допомагає їй повернутися до нормальних розмірів і положення.
Техніка прикладання дитини до груді. Успіх грудного вигодовування значною мірою залежить від дотримання ряду наведених нижче технічних прийомів, з якими слід ознайомити кожну матір:
1. Перед кожним годуванням мати повинна вимити руки з милом і обережно протерти сосок тканиною, змоченою в перевареній воді.
2. Зцідити кілька крапель молока, бо з ними видаляються випадкові бактерії, які легко попадають у периферичні відділи вивідних залозистих проток.
3. Мати повинна зручно вмоститися: вона сідає в крісло чи на стілець і, поставивши, наприклад, при годуванні лівою груддю на низьку лавочку ліву ногу, підтримує лівою рукою голову і спину дитини, злегка нахилившись над нею. Захопивши ліву грудь середнім і вказівним пальцями правої руйи, мати вкладає дитині сосок у рот.
При неправильному положенні мати швидко втомлюється, з'являється біль у спині, попереку.
Годування лежачи допускається тільки в перші дні після пологів або при захворюванні, коли матері протипоказано вставати. Б таких випадках дитину кладуть паралельно матері, яка злегка повертається на бік тієї груді, яку ссатиме дитина. Підтримуючи дитину рукою з того самого боку, а грудь другою рукою, мати вкладає сосок їй у рот.
4. Стежити, щоб під час ссання дитина захоплювала ротом не тільки сосок, а й грудне кружальце. Щоб ніс дитини залишався вільним, грудь дещо відтягують догори другим та третім пальцями руки, що її підтримують. Тільки таке положення забезпечує повне випорожнення грудей і запобігає захопленню дитиною повітря.
5. Після годування грудь необхідно протерти сухою м'якою тканиною, змазати сосок і навколо нього вазеліном, прикрити марлевою салфеткою. Мета цього - оберігаючи сосок від тертя білизни і одягу, запобігти тріщинам.
Правила грудного вигодовування
1. Дитину з перших днів життя слід привчати до додержання режиму годування. Найбільш доцільним числом годувань вважають: для дітей з перших днів життя до 2 міс - 6-7 разів на добу; від 2 до 4 міс - 6 разів; від 4 міс до кінця року- 5 разів на добу з обов'язковою 6-7-8-годинною перервою, яка потрібна для відпочинку матері і дитини. Пропонують такі години годування:
При 7 годуваннях: 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24 год.
При 6 годуваннях: 6, 9.30, 13, 16.30, 20, 23.30 год.
При 5 годуваннях: 6, 10, 14, 18, 22 год.
Час годування може змінюватися залежно від характеру роботи матері та її домашнього побуту. Можна погодувати дитину раніше на 15-20 хв аби пізніше. Якщо дитина проспить свій час годування на кілька хвилин, бажано її не будити, оскільки діти після пробудження капризують і погано ссуть.
Навпаки, якщо здорова дитина виявить почуття голоду раніше, ніж за графіком, її можна підгодовувати, шкоди це не завдасть. Вільний режим годування, коли дитина сама регулює інтервали між годуваннями, цілком допускають в умовах високої культури сім'ї і при бездоганному здоров'ї дитини.
2 При кожному годуванні дитину необхідно прикладати по черзі тільки до однієї груді. Годування кожен раз лівою і правою груддю дозволяється при гіпогалактії, про яку буде сказано нижче.
3. Тривалість кожного годування повинна становити 15-20 хв. При цьому слід пам'ятати, що здорова дитина, яка нормально ссе, за перші 5 хв висмоктує понад 50 % необхідного їй молока на одне годування.
4. Під час кожного годування дитина повинна повністю спорожнити груди. Те молоко, що залишається, слід зцідити. При дотриманні таких умов лактація молочної залози буде максимальною і запобігатиме її згасанню.
5. Добову кількість молока (А'), яка потрібна новонародженим дітям до 10-го дня життя, визначають за формулою Фі-кельштейна:
Х = ?Х70(80),
де ? - день життя; 70 мл, якщо маса при народженні до 02W г; 80 мл, якщо маса при народженні більш ніж 3200 г.
Приклад. 6-денна дитина масою 3500 г повинна одержувати за добу 80X6=480 мл.
Для дітей після 10 днів життя запропоновано кілька методів. Найбільш простим і зручним є кількісний, згідно з яким дитина повинна одержувати таку кількість молока на добу у віці від 2 до 6 тижнів, яка становить 1/5 маси тіла; від 6 тижнів до 4 міс-1/6 маси тіла; від 4 до 6 міс- 1/7 маси тіла; від 6 до 9 міс - 1/8 маси тіла.
Найбільш точним є метод енергетичного (калорійного) розрахунку. В першу чверть року на 1 кг маси потреба в кДж становить 522,5-543 (125-130 ккал); в другу - 502-522,5 (120- 125 ккал); в третю -481-502 (115-120 ккал); в четверту чверть- 460-481 (110-115 ккал). При цьому необхідно знати вік дитини, її масу, енергетичну цінність і потребу в кДж на 1 кг маси. Знаючи, що 1 л грудного молока має 2929 кДж, легко визначити кількість молока на добу.
Добова кількість молока на першомуроці життя не повинна перевищувати 1 л. У зв'язку з акселерацією, швидшим збільшенням маси тіла у дітей 1,5-2 міс кількість молока за наведеними розрахунками може перевищити 1 л, а це не допускається.
Наведені вище формули розрахунку застосовуються тільки для здорових дітей і нормотрофіків (ейтрофіків). У разі захворювання необхідна відповідна корекція в кожному окремому випадку.
6. Дитина повинна одержувати необхідну кількість якісно повноцінної їжі, що містить білки, жири, вуглеводи, вітаміни, солі, причому не тільки в достатній кількості, а й у правильному співвідношенні їх. При природному вигодовуванні дитина повинна одержувати на добу на 1 кг маси: білка - 2,0-2,5 г; жиру - 6,0-6,5; вуглеводів- 13-14 г.
7. Критерієм правильного грудного вигодовування є поступове зростання маси тіла, нормальний психомоторний розвиток і добре самопочуття дитини. Якщо є сумніви щодо кількості молока у матері чи повільно збільшується маса тіла, проводять контрольне годування. Для цього дитину (в одязі)

 
 

Цікаве

Загрузка...