WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат

Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку - Реферат


Пошукова робота
Вигодовування грудної дитини і харчування дітей старшого віку
Основні принципи вигодовування дітей раннього віку
Їжа є єдиним джерелом поживних речовин, необхідних для життєдіяльності дитячого організму. Харчування впливає на розвиток мозку, формування органів і систем організму, що росте. Правильно організоване харчування забезпечує нормальний фізичний і нервово-психічний розвиток дітей, сприяє набуттю стійкості організму до несприятливих факторів навколишнього середовища.
Харчування дітей має бути раціональним, побудованим на основі принципу збалансованості: 1) надходження в організм основних харчових інгредієнтів (білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей, води тощо) повинно точно відповідати потребам дитячого організму; 2} слід дотримуватися оптимального співвідношення між незамінними поживними речовинами (амінокислоти, ненасичені жирні кислоти тощо) і замінними; 3) характер їжі, що надходить, має відповідати ферментативним можливостям дитячого організму.
Харчування за своєю кількістю та якістю, режимом повинно повністю відповідати вікові дітей, статевим відмінностям, особливостям фізичного і розумового навантаження.
Потреба в енергії в різні вікові періоди неоднакова. Абсолютні величини добової енергетичної потреби з віком збільшуються. Якщо до 1 року життя вона досягає 6276 кДж (1500 ккал), то у віці 14-15 років становить 12134-13180 кДж (2900-3150 ккал). У хлопчиків енергетична потреба вища, ніж у дівчаток. Відносна енергетична потреба (в перерахунку на 1 кг маси тіла), навпаки, вища у дітей молодшого віку. Це пояснюється тим, що діти перших років життя потребують більше енергії не тільки на покриття їхніх енергозатрат у зв'язку з великою рухливістю, а й, головне, на забезпечення енергії росту.
Оптимальна добова потреба організму, що росте, в білку (основному пластичному матеріалі) на першому році життя, залежно від виду вигодовування, становить 2-3,5 г/кг, у віці від 1 до 6 років - 4-3 г/кг, старше 7 років - 3-2 г/кг. За рахунок білків забезпечується 10-12 % усього енергетичного споживання. Добова потреба в жирі особливо велика у дітей першого року життя (6-6,5 г/кг), потім вона знижується і після року становить 4 - 2 г/кг. Добова потреба у вуглеводах практично однакова у всіх вікових періодах і перебуває в межах від 10 до 15 г/кг. За рахунок жирів забезпечується 30-40%, вуглеводів - 50-60 % енергетичної потреби.
Однією з основних умов збалансованого харчування є забезпечення правильних співвідношень білків, жирів і вуглеводів і їхньої оптимальної кількості. Якщо один з цих інгредієнтів переважатиме в їжі дитини або ж, навпаки, його буде замало, можуть порушитися травлення і живлення, процеси росту і розвитку, з'являться алергічні реакції. При надмірній кількості в їжі вуглеводів виникає бродильний пронос; білків - гнильні випорожнення. Надлишок у їжі жирів і нестача вуглеводів призводять до утворення великої кількості кетонових тіл, розвитку ацидозу. При недостатній кількості в їжі жирів виникає енергетичний дефіцит білків, а звідси - порушення пластичних процесів, гіпотрофія, безбілкові набряки. Тому співвідношення білків, жирів і вуглеводів на першому році життя має становити 1:3:6 (вигодовування грудьми) або 1 : 1,5 : 3- 4 (штучне вигодовування), у старших дітей - 1:1:4.
Дуже важливе значення має оптимальне надходження в організм вітамінів, мінеральних солей. Це забезпечує кращу засвоюваність їжі. Відносна потреба у воді повинна бути тим вищою, чим менша дитина. На першому році життя вона дорівнює 180-120 мл/кг з урахуванням води, яка є у продуктах харчування, у віці 1-3 років - 100 мл/кг, 3-7 років - 60 мл/кг.
Природне вигодовування
Із факторів навколишнього середовища, що впливають на розвиток дитини, особливу роль відіграє раціональне харчування.
У дітей першого року життя розрізняють три види вигодовування: груддю (природне), змішане (догодовування) і штучне.
Природне вигодовування - це таке вигодовування, коли дитина протягом перших 5 міс життя одержує тільки молоко матері, а у віці 5 міс-1 рік з грудним молоком одержує і прикорм.
Лактація 3 2-3-го міс вагітності під впливом гормонів плаценти, гіпофіза, загрудинної залози, жовтого тіла яєчників паренхіма молочних залоз вагітної жінки починає гіперплазуватися, досягаючи максимуму до моменту народження дитини. З цього часу гормони, які стимулюють ріст молочних залоз під час вагітності, зумовлюють швидке нагромадження поживних речовин у грудних залозах і відкладання секрету.
У перші 3-4 дні після пологів залоза виділяє молозиво, потім- перехідне молоко, до кінця 12-14-го днів - зріле молоко (табл. 12).
Таблиця 12. Хімічний склад молока в різні строки лактації, %
Грудне молоко Білок Лакто-альбумін Казеїн Жири Лактсна Мінеральні солі
Молозиво 5,5 3,8 2 3,2 5,7 0,31
Перехідне 1,6 0,8 0,9 3,7 6,8 0,24
Зріле 1,2 0,6 0,6 3,5 6,5 0,21
Молозиво - густа, жовтого кольору і дещо клейка рідина, яка має високу відносну густину (1050-1060), містить велику кількість білка, що близький за своїм складом до тканин новонародженого, а тому легко засвоюється. Солонуватий смак молозива пояснюється значним вмістом у ньому мінеральних солей. Кількість глюкози (лактози) і жиру коливається в різних межах. Жир молозива багатий на олеїнову кислоту Поряд з жировими краплинами під мікроскопом можна побачити молозивні тільця, які є лейкоцитами в стадії жирового переродження. Молозиво - цінний продукт для новонародженої дитини перших днів життя. З молозивом вона одержує антигени, які відіграють роль активаторів обміну, а також ферменти та імунні тіла.
Материнське молоко є найкращою їжею для дитини першого року життя. Біологічна цінність його полягає в тому, що всі необхідні інгредієнти перебувають у таких кількостях і співвідношеннях, які найповніше задовольняють потреби інтенсивного росту дитини на першому році життя.
При співвідношенні білків, жирів і вуглеводів у грудному молоці відповідно 1:3:6 створюються оптимальні умови для перетравлення і всмоктування їх. Коров'яче молоко містить більше білка і мінеральних солей, менше вуглеводів і приблизно стільки ж жиру, скільки і грудне молоко.
Складові частини грудного та коров'ячого молока значно відрізняються одна від одної: білки грудного молока складаються переважно з дрібнодисперсної фракції альбуміну і глобуліну, коров'ячого - з грубодисперсної фракції білка - казеїну. Лактоальбумін грудного молока містить найбільш цінні і життєво важливі амінокислоти (триптофан, лейцин, ізолейцин, валін, феніланін). У казеїні коров'ячого молока також досить амінокислот, однак за їхнім співвідношенням і значенням для організму дитини воно поступається грудному. Молочний цукор у грудному молоці представлений бета-лактозою, яка сприяє росту ацидофільної мікрофлори в кишках. Вуглеводи коров'ячого молока складаються з альфа-лактози, що сприяє росту кишкової палички (табл. 13).
Таблиця 13. Склад грудного та коров'ячого молока
Молоко Білок
% Казеїн
% Альбумін і глобулін
% Жири
% Лактоза
% Солі
кальцію, % Солі фосфору % Енергетична цінність
Грудне 1,25 0,50 0,70 3,50 6,50 0,03 0,15 272 кДж
(65 ккал)
Коров'яче 3,30 2,80 0,50 3,80 3,80 0,14 0,20 263,6 кДж
(63 ккал)
Жир грудного молока значно більше містить ненасичених кислот. У складі коров'ячого молока переважають насичені жирні кислоти. Ненасичені жирні кислоти є носіями жиророзчинних вітамінів (ретинолу, токоферолу, холекальциферолу).

 
 

Цікаве

Загрузка...