WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Особливості обстеження і семіотика захворювань органів кровообігу - Реферат

Особливості обстеження і семіотика захворювань органів кровообігу - Реферат

дещо притискають її до кістки, оцінюють частоту, ритм, наповнення і напруження пульсу. Порівнюють пульс на лівій і правій руках. Під час дослідження пульсу на висковій кістці намацують і притискають артерію до кістки.
Прискорений пульс (p. freguens) спостерігається при збудженні, фізичному навантаженні, при підвищенні температури тіла (прискорюється на 8-10 ударів на кожний градус підвищення температури) недостатності серця, різних захворюваннях. Уповільнений пульс (p. rarus) буває під час сну, при патологічних станах (уремія жовтяниця, черевний тиф, початковий період менінгіту, травма мозку, підвищення внутрішньочерепною тиску, отруєння наперстянкою та ін.). Малий пульс (p. parvus) буває при зниженні артеріального тиску, стенозі отвору аорти; напружений, твердий пульс (p. durus) - при підвищенні артеріального тиску. Швидкий, і високий пульс (p. celer et altus) спостерігається при недостатності аортальних клапанів.
У дітей часто визначається дихальна аритмія - прискорення пульсу на вдиху і уповільнення на видиху. Можуть з'являтися позачергові скорочення серця (екстрасистоли) при його захворюваннях або інтоксикаціях.
У разі стенозу лівого передсердно-шлуночкового отвору спостерігається миготлива аритмія, яка характеризується повним порушенням ритму (пульсові хвилі різної величини виникають через різні проміжки часу).
Можуть з'являтися приступи пароксизмальної тахікардії, коли частота пульсу досягає 200 за 1 хв, тримаючись на такому рівні від кількох хвилин до кількох годин і днів.
При тяжких захворюваннях міокарда визначають переміжний пульс (p. alternans) для якого характерним є правильне чергування великих і малих пульсових хвиль.
Пульс у дітей частіший, ніж у дорослих, дуже лабільний. Частота його тим вища, чим молодша дитина, з великими коливаннями, що зумовлюються криком, м'язовими рухами, прийманням їжі тощо.
За ?. ?. Філатовим, частота пульсу у дітей до 6 років вища за 100, а у тих, кому більше 6 років, - менша за 100. У дітей грудного віку пульс дорівнює приблизно 140, на другому році життя - 120, до 16 років - 80 за 1 хв.
На одне дихання припадає 3,5-4 скорочення серця.
Частоту пульсу у дітей грудного віку визначають у стані спокою, краще під час сну, причому не тільки на променевій артерії, а й у ділянці незакритого переднього тім'ячка, на сонній, висковій та стегновій артеріях.
Артеріальний тиск у дітей першого року життя порівняно низький через меншу нагнітальну силу серця, ширший просвіт судин і більшу піддатливість артеріальних стінок. У новонародженого максимальний артеріальний тиск у середньому становить 9,9 - 9,3 кПа (74-70 мм рт. ст.), в однорічних він піднімається до 10,7- 11,3 кПа (80-85 мм рт. ст.). Мінімальний тиск становить 2/3 або 1/2 максимального. Максимальний тиск (в мм рт. ст.) після року приблизно визначають за формулою В. І. Молчанова:
80 + ?,
де ? - кількість років дитини.
Артеріальний тиск у дітей також дуже лабільний. У горизонтальному положенні, особливо під час сну, він знижується, фізичне чи психічне навантаження спричинює його підвищення. При підозрі на природжений порок серця або вади судин необхідно вимірювати артеріальний тиск на верхніх та нижніх кінцівках.
Кровообіг у новонароджених здійснюється вдвічі швидше, ніж у дорослих. Швидкість кровотоку у новонароджених становить 12 с, у трирічної дитини - 15 с, у дорослого - 22 с.
Кількість циркулюючої крові в однорічних дітей у середньому становить 88 мл/кг маси, у старших - 70 мл/кг (за методом з синім Еванса).
Ударна ємність серця у новонародженого невелика, але в зв'язку з більшою частотою скорочень серця забезпечує потреби підростаючого організму.
Хвилинна ємність серця - кількість крові, яка викидається серцем за 1хв, у новонародженого становить приблизно 330 мл, до кінця року близько 1200мл, до 10 років - 2500мл, до 15 років- 3150 мл. Хвилинна ємність на 1 кг маси у дітей першого року в 2-3 рази більша, ніж у дорослого, потім поступово знижується, наближаючись до показників дорослого.
Блукаючий нерв має уповільнюючий і ослаблюючий вплив на серце, симпатичні нерви -прискорюючий та посилюючий.
До двох років переважають впливи симпатичної частини вегетативної нервової системи, далі посилюється вплив блукаючого нерва. У зв'язку з вузькістю міжреберних проміжків серцевий поштовх ледь пальпується в IV міжребер'ї (на 1 см назовні від лівої серединно-ключичної лінії), після двох років - в V міжребер'ї (по серединно-ключичній лінії).
Межі серця у дітей до двох років
Права - права навкологрудинна лінія
Верхня - II ребро
Ліва - 1,5-2 см назовні від серединноключичної лінії
Межі серця у дітей від 2 до 7 років
Права - дещо до середини від навкологрудинної лінії
Верхня - II міжребер'я
Ліва - 1-1,5 см назовні від серединноключичної лінії
Межі серця у дітей 7-12 років
Права - посередині між правою навкологрудинною лінією і правим краєм грудини Верхня - III ребро
Ліва - по серединноключичній лінії.
Тони серця у здорової дитини звучніші та коротші, ніж у дорослих. У новонароджених визначається маятникоподібний ритм серця (ембріокардія) - однакова тривалість паузи після І тону (систоли) і II тону (діастоли).
Електрокардіографія (ЕКГ) є дуже цінним методом діагностики. На ЕКГ відображуються порушення найважливіших функцій серця.
Для дитячого віку типовий правий тип електрокардіограми. У дітей раннього віку відносно високий зубець Р, низький зубець R і дуже глибокий зубець 5 у першому та другому відведеннях, від'ємний зубець Т у правих грудних відведеннях.
На фонокардіограмі реєструються Іони і шуми серця.
Розмір, форма серця і великих судин визначаються при рентгенологічному дослідженні. Останнім часом застосовуються нові методи дослідження серцево-судинної системи. З них найважливішими є безкровні методи - безперервне протягом 24 год електрокардіографічне обстеження і ультразвукова ехокардіографія.
Ультразвукова ехокардіографія дає змогу обстежити стінки і клапани серця, визначити розширення його порожнини або наявність випоту в перикарді. Вона зовсім не шкідлива і застосовується у новонароджених і дітей різного віку, подекуди може замінити катетеризацію серця.
Катетеризація серця і ангіокардіографія (інвазійні методи) дають змогу простежити за рухом крові в різних камерах серця ідопомагають визначити складні природжені пороки серцево-судинної системи.
Для виявлення резервних можливостей серця застосовуються різні функціональні проби. За допомогою проби Мартіна визначають пульс у лежачому і стоячому положеннях. У здорових дітей при переході із лежачого в стояче положення пульс прискорюється на 5-10 за 1 хв, максимальний артеріальний тиск не змінюється або підвищується на 0,3-0,7 кПа (2-5 мм рт. ст.). При несприятливій реакції спостерігається прискорення пульсу більше 10 за 1 хв і зниження артеріального тиску.
Дуже часто використовується функціональна проба за М. А. Шалковим (табл. 10).
До навантаження, відразу після навантаження і через 3 і 5 хв підраховують пульс і вимірюють артеріальний тиск.
Проба вважається сприятливою, якщо пульс прискорюється не більш ніж на 25 % початкового (в середньому не більш ніж 10 за 1 хв), а максимальний артеріальний тиск підвищується не більш ніж на 1,33 кПа (10 мм рт. ст.); через 3-5 хв усі показники повинні повернутися до початкових.
Проба вважається несприятливою, якщо є скарги на задишку, втомлюваність, пульс прискорюється більш ніж на 25 %, максимальний тиск знижується, всі показники повертаються до початкових через 5-10 хв.

 
 

Цікаве

Загрузка...