WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Органи травлення дитини - Реферат

Органи травлення дитини - Реферат

перистальтичних рухів ї періодичних замикань і розмикань воротаря. У грудному віці нерідко спостерігається його спазм, що проявляється як блювання фонтаном, при якому кількість блювотних мас перевищує вміст одноразово висмоктаного молока.
При вигодовуванні грудним молоком шлунок спорожнюється через 2-3год, коров'ячим молоком - через 3-4 год. Вода затримується в шлунку близько 1-1,5 год. Білки та жирид гальмують опорожнення шлунка. Тому при грудному вигодовуванні оптимальні проміжки між прийманнями їжі становлять 3-3,5 год.
І. П. Павлов виділив 2 фази секреторної діяльності шлунка: рефлекторну і нервово-хімічну. Тепер виділяють і третю фазу, яку називають кишковою фазою шлункової секреції, що зумовлюється гальмівною дією кишкових ферментів.
Шлункове травлення складається з двох фаз: 1) звурджування молока і 2) розщеплення і переварювання казеїну. Звурджування молока відбувається за участю сичугового ферменту. На відміну від коров'ячого, грудне молоко звурджується дрібними, ніжними пластівцями. Воно містить емульгований жир і багато ліпази, тому близько 50% жиру грудного молока розщеплюється в шлунку.
У шлунку відбувається обмежене всмоктування води, солей, глюкози і продуктів часткового розщеплення білка, основної клітинної маси крохмалю до мальтози, руйнування клітинних оболонок. Гідроліз усіх харчових речовин завершується в тонкій кишці.
Кишки дитини грудного віку відносно довші, ніж дорослого, вони в 6 разів більші за довжину ТІ тіла (у дорослого тільки в 4 рази). В середньому їхня довжина в 10 разів більша, ніж зріст сидячи. Більша довжина кишок буває у дітей підвищеного живлення, у хворих на рахіт внаслідок атонії Слизова оболонка кишок ніжна, багата на ворсинки, кровоносні судини, клітинні елементи. Лімфатичні вузлики добре розвинені Сліпа кишка і червоподібний відросток рухомі, легко зміщуються, тому діагностувати апендицит у дітей важче. Низхідний відділ товстої кишки довший, ніж вихідний. У дітей перших місяців життя часто спостерігається запор. Пряма кишка відносно довга, має слабко фіксовані слизову і підслизову оболонки, що сприяє випадінню її при патологічних процесах.
Кишки дитини виконують травну, рухову і всмоктувальну функції. В них відбуваються порожнинне, мембранне (пристінкове) травлення і всмоктування. В процесі травлення беруть участь секрети підшлункової залози, печінки і кишкового соку. Останній містить ентерокіназу, ерипсин, амілазу, дисахаридази (лактаза, мальтаза, інвертаза), у старших дітей - і ліпазу. Кишковий сік немовляти має слабкокислу або нейтральну реакцію, згодом - лужну. Активність і сила перетравлювання ферментів кишкового соку з віком зростають.
Рухова функція (моторика) кишок складається з маятникоподібних рухів їх у довжину і перистальтичних рухів, їжа в кишках переміщується і просувається в напрямі до відхідника (ануса). У товстій кишці відбуваються антиперистальтичні рухи, які формують калові маси. У немовлят енергійніша моторика кишок сприяє рефлекторній дефекації, яка з кінця першого року життя стає довільною.
Усмоктування харчових речовин у кишках є найважливішою функцією травного каналу. Білки всмоктуються у вигляді амінокислот, найінтенсивніше - в дванадцятипалій кишці У новонароджених і дітей з алергічними захворюваннями можуть всмоктуватись і нерозщеплені білки. Перетравлювання і всмоктування жиру у формі жирних кислот найбільш інтенсивно відбуваються в порожній кишці. Вуглеводи засвоюються у вигляді моносахаридів. Глюкоза повністю всмоктується в процесі її проходження по дванадцятипалій кишці і на протязі 100 см порожньої кишки. У тонкій кишці всмоктуються вітаміни, мінеральні речовини. Кальцій і залізо переважно абсорбуються в дванадцятипалій і проксимальному відділі порожньої кишки, магній - на всьому протязі тонкої кишки. У товстій кишці в основному всмоктуються фосфор, основи, частково вода, формуються калові маси. У дітей грудного віку у товстій кишці переважають процеси бродіння.
Час проходження їжі через кишки у новонародженого становить 4-18год, у немовлят - близько доби. Тривалість кишкового перетравлювання при штучному вигодовуванні наближається до 2 діб.
Кишковий епітелій у немовлят має підвищену проникність для мікроорганізмів, продуктів неповного розкладання -їжі. Особливістю кишок дітей є відносно слабка, але довга брижа, що створює сприятливі умови для розвитку інвагінації.
Кишки у новонародженого стерильні, але вже на першу добу життя вони заселяються кишковою паличкою, ентерококом, дріжджовою флорою, рідше стрептококом. При грудному вигодовуванні в кишках переважають В. bifidus, В. lactis aerogenes, при штучному.
У верхньому відділі тонкої кишки є невелика кількість мікроорганізмів, шлунок майже стерильний. Нормальна кишкова флора створює імунологічний бар'єр і антагонізм щодо патогенних мікроорганізмів, бере участь у кишковому перетравлюванні залишків їжі, в синтезі вітамінів і ферментів.
Випорожнення новонародженого називають меканієм. Він темно-зелений, гомогенний, іноді з дрібними кулькоподібними жовтуватими домішками, складається із залишків епітелію, слизу, кристалів білірубіну, жиру і жирних кислот, невеликої кількості бактерій, секрету різних відділів травного каналу, проковтнутих навколоплідних вод. Протягом перших 3 год після народження меконій стерильний, пізніше заселяється бактеріями. Перша порція меконію складається із слизу. Меконій з'являється переважно через 10 год після народження порціями від 2 до 20 г, має кислу реакцію. Він відходить у перші 3 дні життя, містить домішку звичайного калу. Змішані калові маси називаються перехідними. Меконій замінюється коричневими, зеленувато-жовтими, з 4-5-го дня золотисто-жовтими кашкоподібними випорожненнями з кислим запахом. У дітей на штучному вигодовуванні випорожнення мають щільнішу консистенцію, білувато-жовтий колір, лужну реакцію.
Підшлункова залоза у новонароджених і дітей перших місяців життя бідна на сполучну тканину, багата на кровоносні судини, не досить диференційована. Вона є головною залозою травного каналу, виділяє трипсин, що розщеплює білок, діастазу і ліпазу, стеапсин), які перетравлюють вуглеводи і жири. Інкреторна функція підшлункової залози забезпечуєвиділення інсуліну. Секрет цієї залози є складовою частиною вмісту дванадцятипалої кишки, сила ферментів зростає з віком.
Печінка новонародженого відносно більших розмірів, становить 4-4,4 % маси тіла. Вона дуже васкуляризована, має не досить розвинену сполучну тканину і погано розмежовані часточки. Фіброзна капсула печінки тонка, з ніжними колагеновими і тонкими еластичними волокнами. Розвиток печінкових клітин до 6-8 років ще не закінчується. Печінка іннервується блукаючим і симпатичним нервами, функція її регулюється корою великого мозку. Особливості анатомічної будови і функціональна незрілість зумовлюють ураження печінки патологічним процесом при інфекціях та інтоксикаціях у дітей раннього віку. Печінка бере участь у процесах травлення, кровотворення, кровообігу та в обміні речовин. У періоді новонародженості добре проявляється функція глікогеноутворення і недостатньо - дезинтоксикаційна.
Жовч починає виділятися з 2-3-го місяця утробного життя. В перші місяці життя утворюється в невеликій кількості, особливо у недоношених дітей. Вона багата на барвники і бідна на жовчні кислоти і солі. В жовчі дітей раннього віку не завжди є дезоксихолева кислота, проте в ній високий вміст таурохолевої кислоти, що має виражені бактерицидні властивості, запобігає розвитку запалення жовчовивідних шляхів. Жовч емульгує жири, жирні кислоти, посилює перистальтику товстої кишки.
Селезінка відіграє певну роль у процесі травлення, проте е важливим органом кровотворення. У дитячому віці перекладки селезінки ніжніші і багатші на клітинні елементи, ніж у дорослого, її будова ще не закінчена.

 
 

Цікаве

Загрузка...