WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Органи травлення дитини - Реферат

Органи травлення дитини - Реферат


Реферат на тему:
Органи травлення дитини
Ротова порожнина у новонародженого і дитини на першому році життя відносно мала, язик, як на цей вік, дещо більших розмірів, піднебіння сплощене. Слизова оболонка ротової порожнини ніжна, сухувата, багата на кровоносні судини, дуже уразлива. Секрецію слини забезпечують піднижньощелепні, під'язикова, привушна і численні дрібні залози (губні, щічні, піднебінні, язикові, горлові). Залози функціонують з перших днів життя дитини, проте в перші З міс секреція слини незначна. З 3-6 міс вона посилюється, спостерігається фізіологічна слинотеча, оскільки в дитини ще не виробилася здатність ковтати слину. Кількість слини збільшується при змішаному, а особливо при штучному вигодовуванні дитини. Виділяється вона рефлекторно, залежить від подразнення слизової оболонки і діяльності мозкових центрів. У ротовій порожнині в основному здійснюється механічна обробка їжі і формується харчова грудка, яка при ковтанні транспортується в напрямі до стравоходу. Слина містить фермент амілазу (птіалін), що розщеплює вуглеводи (полісахариди). Розчинені в слині хімічні речовини їжі впливають на реакцію ротової порожнини, яка тісно пов'язана з харчовим центром. Найчастіше реакція слини лужна. Лізоцим, що міститься в ній, забезпечує бактерицидні властивості і запобігає карієсу зубів.
Дитина перших місяців життя приймає їжу тільки внаслідок ссання - складного вродженого безумовного рефлексу. Для акту ссання велике значення мають добре виражені жирові тіла щік, валикоподібні потовщення на яснах, поперечні складки на слизовій оболонці губ. Акт ссання складається з трьох фаз: аспірації, здавлювання соска, проковтування молока.
У фазі аспірації дитина щільно охоплює губами грудний сосок і частину грудного кружальця молочної залози матері. Язик притискується до піднебіння, нижня частина його опускається, що сприяє створенню в ротовій порожнині від'ємного тиску, розслабленню м'язів грудного кружальця й активному розкриттю молочної протоки.
У фазі здавлювання соска завдяки активній роботі язика і м'якого піднебіння молоко надходить з молочної залози в ротову порожнину.
Третя фаза - проковтування молока. В акті ссання беруть участь також нижня щелепа і м'язи обличчя. Цей акт підкріплюється ще й умовними рефлексами. Спілкування з матір'ю під час годування груддю, запах молока, вигляд пляшечки з молоком при штучному вигодовуванні є умовними подразниками, які відіграють важливу роль у процесі надходження і засвоєння їжі.
При недоношеності, пологових травмах, вадах розвитку, захворюваннях дитини (нежить, кашель, задишка, запальні процеси в ротовій порожнині тощо) акт ссання утруднюється, дитина ссе мляво, слабко, іноді відмовляється від груді. Плоскі або запалі грудні соски матері перешкоджають нормальному акту ссання.
Недоношеність III-IV ступеня, тяжкі ураження центральної нервової системи супроводжуються відсутністю рефлексів ссання і ковтання.
Стравохід у дітей різного віку має дещо лійкоподібну форму. Стравохідні залози не досить розвинені, в перші місяці їх майже немає. Слизова оболонка стравоходу ніжна, багата на судини, еластична тканина і м'язовий шар розвинені слабко. Довжина стравоходу у новонародженого становить близько 10 см, в однорічної дитини - 12 см, у віці 5 років - 16 см, 10 років - 18 см, у підлітків досягає 25 см. Вона дорівнює приблизно половині довжини тулуба новонародженого і чверті - дорослого. Відстань від зубів до вхідної частини шлунка приблизно становить 1/5 довжини тіла плюс 6,3 см. Ці дані мають практичне значення при визначенні довжини зонда, потрібного для взяття шлункового вмісту, промивання шлунка.
Шлунок - найбільш розширена частина травного каналу, в якій харчові речовини зазнають механічної і хімічної обробки і перетворюються в напіврідкий гомогенізований хімус, що надходить у дванадцятипалу кишку. Форма шлунка змінюється залежно од віку дитини, кількості вмісту, функціонального стану самого шлунка і органів, що оточують його, режиму харчування. У новонародженого шлунок круглий, до 1 року набуває довгастої форми, до 7-11 років - схожий за формою на шлунок дорослого. Умоьно розрізняють форми гачка і рога. Ємність шлунка у новонародженого ЗО-35 мл, у віці 3 міс - 100 мл, в 1 рік - 250-300 мл, у 2 роки - 300-400 мл, у 8 років - 1020 мл.
На першому році життя шлункових складок немає або вони мало контуруються, в 5-6 років вони рельєфні, можуть стикатись одна з одною. Вони складаються з кількох видів клітин. Головні клітини виділяють пепсиноген, містять кислу фосфатазу, обкладні клітини округлої форми - хлористоводневу (соляну) кислоіу, проміжні та мукоїдні клітини - мукоїдний секрет, додаткові клітини - сульфа-товані глікозаміноглікани, аргентафінні клітини - попередник серотоніну, G-клітини - гастрин. Соляна кислота активує пепсиноген, гастрин, стимулює утворення гормону секретину, має бактерицидну і бактеріостатичну дію. Кількість келихоподібних клітин і залоз на одиницю поверхні слизової оболонки у дітей грудного віку менша, ніж у дорослого. Гістологічна диференціація шлунка триває до кінця другого року життя.
У дітей грудного віку протеолітична активність шлункового соку на третину менша, а показники загальної кислотності в 2,5- З рази нижчі порівняно з дорослими. Шлунковий сік немовляти містить соляну кислоту, пепсин, гастриксин, катепсин, сичуговий фермент, ліпазу, молочну кислоту, натрію хлорид, фосфор, мікроелементи, лізоцим і муцин. Відразу після народження вміст шлунка лужний, рН 6,5-8. Через 4-5 год він стає кислим, що пояснюється впливом гастриксину материнської крові, який перейшов до організму дитини трансплацентарно Після швидкого постнатального підвищення кислотність шлункового вмісту з 8-го дня життгі зменшується, а після року знову підвищується. РН шлункового вмісту у старших дітей дорівнює 1,0-2,0.
Концентрація вільної соляної кислоти в шлунковому секреті новонародженого становить 0,5 титр, од., показник загальної кислотності - 2,8 титр, од., до кінця. 2-го місяця життя - відповідно 4,5 і 10 титр, од., до 1 року - 10 і 21 титр. од. Діти на грудному вигодовуванні мають найнижчі показники кислотності, на штучному - дещо вищі. У здорових дітей старшого віку кількість вільної соляної кислоти перебуває в межах від 0 до 40 титр, од.,загальна кислотність - від 12 до 80 титр. од. Кислотність шлункового вмісту становить 0,58-2,75 мекв/л. Дебіт-година вільної соляної кислоти в стимульовану фазу секреції залежить від подразника. Вона становить 1,1-2,8 мекв/л після приймання капустяного соку або м'ясного бульйону і 1,2-4,25 мекв/л після введення гістаміну.
Основні функції шлунка - секрето- і кислотоутворення - в онтогенезі зростають нерівномірно. Кількість шлункового соку у дітей старшого віку підвищується в 3,4 раза порівняно з молодшими, а показники загальної кислотності - лише в 1,9 раза. Активність пепсину шлункового соку у дітей першого року життя становить 2-32 одиниці, у дітей старшого віку - 16-32 одиниці. Дія пепсину проявляється при рН1,5-2,0, гастриксину- 3,2-3,5 (табл.6).
Таблиця 6. Деякі показники активності ферментів і секреції шлункового соку у дітей (після стимуляції гістаміном)
Показники шлункового соку Вік
До 1 міс 6 міс 12 міс 1-3 роки 4-6 років 7-11 років 12-14 років
кількість, мл/год 3-4 6-12 15-20 25-40 40-50 50-80 90-110
Дебіт- год 0,01 0,01 0,02 0,05 0,1 0,15 0,15
HCL
(ммоль/год)
Дебіт-год пепсину 0,04 0,2 0,25 0,3 0,3 0,4 0,5
(мг/год)
Шлунок міститься в лівому підребер'ї, воротар - поблизу серединної лінії живота. У дитини першого року життя спостерігається більш горизонтальне положення шлунка. Під впливом наповнення їжею і заковтування повітря при ссанні (фізіологічна аерофагія) він легко змінює свою форму.
Рухова функція шлунка складається з

 
 

Цікаве

Загрузка...