WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Органи кровообігу - Реферат

Органи кровообігу - Реферат

початок вторинним еритробластам, гранулоцитам, мегакаріоцитам. Цей період називають стадією печінкового кровотворення.
Кровотворна діяльність печінки інтенсивно розвивається з 5-го міс. внутрішньоутробного життя плода, пізніше вона ослаблюється і на час народження дитини майже зовсім припиняється. Тоді в гемопоез включаються селезінка і дещо пізніше лімфатичні вузли. Червоний кістковий мозок закладається на 3-му міс внутрішньоутробного життя, наприкінці його він уже е основним органом кровотворення.
Таким чином у процесі розвитку ембріона кровотворення, властиве всій мезенхімі плода, стає функцією, спеціалізованих органів (печінки, селезінки, кісткового мозку, лімфатичних вузлів). У них відбувається дальша диференціація стовбурової кровотворної клітини з появою окремих паростків кровотворення (еритро-, грануло-, лімфо-, моно- і тромбоцитозу).
У новонародженої дитини кровотворення відбувається в кістковому мозку всіх кісток. Коли минає півроку, починається часткове перетворення кісткового мозку в жировий. У 12-15-річному віці кровотворення зберігається тільки в кістковому мозку плоских кісток, ребер, в тілах хребців, а також у мозку проксимальних кінців плеча, в передпліччя, тобто встановлюються співвідношення, характерні для дорослих людей.
Місцем утворення Лімфоцитів після народження дитини є лімфатична система, до якої належать лімфатичні вузли, селезінка, групові та одиночні лімфатичні фолікули кишок та інші скупчення лімфоїдної тканини.
У процесі росту і розвитку дітей відбуваються своєрідні кількісні і якісні зміни крові. Дитячий вік за гематологічними показниками умовно поділяють на три періоди: новонароджені, діти грудного і діти старшого віку. Між періодами є істотні відмінності .
Для новонароджених характерні такі зміни еритроцитів: анізоцитоз (різна величина еритроцитів); пойкілоцитоз (різна форма еритроцитів); поліхроматофілія (різне забарвлення еритроцитів); збільшена кількість ретикулоцитів (молодих форм еритроцитів із зернистістю); наявність норм областів (молодих форм еритроцитів з ядром), особливо в перші дні життя.
Периферична кров у здорових новонароджених характеризується підвищеною кількістю еритроцитів і гемоглобіну, особливо протягом першої доби життя. Кількість еритроцитів першого дня становить 5,38 · 1012 в 1 л, 7,2, 1012 в 1 л, у середньому - 5,4-6·1012 в 1 л, рівень гемоглобіну- 11,17-14,89 ммоль/л (18-24 г %). У перші 3-4 дні кількість еритроцитів і рівень гемоглобіну майже не змінюються. Під кінець першого тижня життя дитини починається поступове зменшення кількості еритроцитів і зниження рівня гемоглобіну. Наприкінці першого місяця життя кількість еритроцитів дорівнює 4,5-4,6·1012 в 1л, рівень гемоглобіну 9,31-10,30 ммоль/л (15-16,6%). Кольоровий показник залишається в межах 1,0 протягом усього періоду новонародженості.
Анізоцитоз і поліхромагофілія у дітей грудного віку виражені помірно і спостерігаються в перші 2 міс життя. Зустрічаються поодинокі нормобласти. Ретикулоцитів у середньому 5-6 % (табл. 5).
Кількість лейкоцитів у новонароджених дітей першої доби досягає 10-30 109 в 1 л, пізніше дещо зменшується, а починаючи з 2-го тижня становить 10-12,4 - 109 в 1 л із значними індивідуальними відхиленнями.
У періоді новонародженості завжди можна помітити помірний зсув ядерної формули нейтрофілів уліво.
Протягом перших днів життя дитини відбуваються характерні зміни в лейкоцитарній формулі. Кількість нейтрофілів, яка при народженні становить 60-66 % загальної кількості лейкоцитів, починає швидко зменшуватись, а кількість лімфоцитів (при народженні 16-34 %), навпаки, збільшуватися. На 5-6-й день життя криві нейтрофілів і лімфоцитів перехрещуються ("перший перехрест") і наприкінці 1-го міс кількість перших доходить до 25- 30%, а других до 55-60 %. Переважаюча кількість лімфоцитів над нейтрофілами триває до 5-6 років, коли настає "другий перехрест", тобто вирівнювання кількості нейтрофілів і лімфоцитів, після якого лейкоцитарна формула поступово наближається до формули дорослих людей.
Кількість тромбоцитів у перші години життя становить 200 X X 109 в 1 л - 250 · 109 в 1 л, у середньому 219 · 109 в 1 л. Протягом першого тижня середня кількість тромбоцитів дещо знижується - до 164-178 · 109 в 1 л, а далі знову підвищується до початкової величини наприкінці у-2-го тижня життя, досягаючи цифр, характерних для дорослих людей - 120-400 · 10 в 1 л. У дітей, вік яких 10-12 днів, майже завжди пластинки бувають неоднакової величини (анізоцитоз пластинок) і форми. Відносно часто зустрічаються гігантські форми, які погано забарвлюються.
Динаміка змін кровотворної системи дитини протягом першого року життя не така інтенсивна, як у період новонародження. Кровотворна система має надзвичайну лабільність, яка зумовлена недосконалістю регулюючої функції кори великого мозку, що характерно для дітей раннього віку.
Зміни складу крові у немовлят виражені менше, ніж у новонароджених. Зниження рівня гемоглобіну і кількості еритроцитів, що починається в період новонародженості, триває до 5-6-місячного віку у всіх здорових дітей, яких правильно годують і які живуть у добрих умовах. У цьому віці вміст гемоглобіну зменшується до 7,20-8,07 ммоль/л (11,6-13 г/л), кількість еритроцитів - до 4-4,5 · 1010 в 1 л, і на цьому рівні вони звичайно залишаються до кінця першого року життя.
Зниження рівня гемоглобіну і кількості еритроцитів у дитини грудного віку слід вважати, за даними О. Ф. Тура, фізіологічним явищем. Зазначимо, однак, що різні захворювання, неправильне вигодовування, нестача свіжого повітря, негігієнічні умови життя можуть різко посилити цей фізіологічний процес і призвести до розвитку патологічного недокрів'я.
Кількість лейкоцитів і лейкоцитарна формула у дітей першого року життя характеризуються значними коливаннями. Спостерігається тенденція до зменшення в периферичній крові загальної кількості лейкоцитів, яка в середньому становить 10-11 · 1010 в 1 л. Кількість еозинофілів становить 1,3-5,5%, а середня кількість тромбоцитів у дітей грудного віку - 200-300 · 109 в 1 л.
У віці від року до 15 років кровотвореннястабілізується, поступово набуваючи характерних рис дорослих людей. Виразно збільшується рівень гемоглобіну і кількість еритроцитів, поступово наближуючись до цифр дорослої людини. Кольоровий показник дорівнює 0,85 - 0,95.
Загальна кількість лейкоцитів з віком дитини дещо зменшується, кількість нейтрофілів поступово збільшується, а лімфоцитів і моноцитів зменшується, У периферичній крові зникають пластичні клітини.
Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) у новонароджених дітей становить близько 2 мм/год, у грудних дітей 4-8 мм/год, у старших дітей - 4-10 мм/год і в дорослих - 5-8 мм/год (за методом Панченкова).
Кількість крові у дітей відносно маси тіла з віком зменшується. У новонароджених вона залежить від початкової маси тіла, зросту, часу перев'язування пуповини, а також від індивідуальних особливостей. Загальна кількість крові в них становить у середньому 14,7 % маси тіла, у дітей грудного віку - 10,9 %, у дітей від 6 до 16 років - близько 7 % і в дорослих - 5-5,6 % маси тіла.
Зсідання крові. Початок зсідання крові у новонароджених дітей приблизно такий самий, як у дорослих людей, тобто 4,5-6 хв, проте закінчення - 9-10 хв. При різко вираженій жовтяниці новонароджених зсідання крові може бути сповільненим. У дітей грудного віку, дітей старших вікових груп зсідання крові закінчується протягом 4-5,5 хв, тобто приблизно в межах норми дорослих людей.
Хімічний склад крові у здорових дітей досить постійний і порівняно мало змінюється з віком. У здорових грудних дітей максимальна осмотична стійкість еритроцитів дорівнює 0,36-0,4 % NaCl, мінімальна - 0,48-0,52 % NaCl, У дітей старшого віку максимальна резистентність дорівнює 0,36-0,4 % NaCl, мінімальна -0,44- 0,48 % NaCl.

 
 

Цікаве

Загрузка...