WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Органи кровообігу - Реферат

Органи кровообігу - Реферат


Реферат на тему:
Органи кровообігу
Кровообіг плода і новонародженого. Позаутробний кровообіг
Серце і великі судини починають формуватися на 2-му тижні життя ембріона. На 3-му тижні серце функціонує у вигляді простої трубки, через яку кров проходить суцільним потоком. З кінця 2-го міс внутрішньоутробного періоду встановлюється плацентарний кровообіг. Кров, насичена киснем і поживними речовинами, надходить від матері до плода по пупковій вені, яка відходить від плаценти і міститься в пупковому канатику разом з двома пупковими артеріями. Після проходження через пупкове кільце плода пупкова вена ділиться. Кілька її гілочок ідуть до печінки, а основна її частина продовжується у вигляді аранцієвої протоки, що впадає в нижню порожнисту вену, в яку вливається венозна кров і від нижньої половини тіла.
Відносно багата на кисень кров нижньої порожнистої вени надходить у праве передсердя, далі з нього через овальний отвір в ліве передсердя, лівий шлуночок і аорту, а з неї - до всіх органів і тканин. У ліве передсердя надходить дуже невелика кількість венозної крові від легеневих вен з легень, які не функціонують" що істотно не позначається на газовому складі крові лівого· передсердя. У праве передсердя, крім нижньої порожнистої вени, впадає верхня порожниста вена, яка несе венозну кров з верхньої половини тіла.
З правого передсердя кров надходить у правий шлуночок і попадає в легеневу артерію. Лише незначна частина цієї крові надходить у мале коло кровообігу і по легеневих венах повертається в ліве передсердя. Більша частина крові а легеневої артерії через відкриту артеріальну протоку, яка ніби е її продовженням, скидається в кінцеву частину аортальної дуги, опиняючись майже повністю в низхідній аорті. Венозна кров збирається в пупкових артеріях, які піднімаються по задній поверхні передньої черевної стінки, проходять через пупкове кільце, і через пуповину досягає плаценти, де здійснюється газообмін.
Отже, особливості внутрішньоутробного плацентарного кровообігу такі: здійснення газообміну в плаценті, наявність сполучень між великим і малим колами кровообігу (овальний отвір між передсердями, відкрита артеріальна протока), вищий рівень тиску в малому колі кровообігу порівняно з великим у зв'язку з посиленим опором кровотоку в судинах легень, які не функціонують, наявність зародкових кровоносних шляхів (аранцієвої протоки, пупкової вени, пупкових артерій та ін.).
Позаутробннй кровообіг. З моменту народження дитини плацентарний кровообіг припиняється. При розправленні легень знижується опір судин і тиск у малому колі кровообігу (протягом перших 2-3 днів життя відбувається функціональне, а через кілька місяців і анатомічне закриття овального отвору і артеріальної протоки). Зародкові кровоносні шляхи поступово облітеруються. У новонародженого формується позаутробний кровообіг.
Анатомо-фізіологічні особливості серцево-судинної системи. Маса серця новонародженого відносно більша, ніж у дорослого, і становить 25 г. Стінки його тонкі. Через високе стояння діафрагми воно набуває лежачого положення. Коли дитина перебуває у вертикальному положенні, серце при опусканні діфрагми починає набувати косого положення. Шлуночки серця великі, а просвіти великих судин широкі. Після народження дитини збільшується навантаження на лівий шлуночок і зростає робота, яку він виконує. Якщо у новонародженого стінки шлуночків майже однакової товщини, то вже на кінець першого місяця життя починається інтенсивне зростання маси і порожнини лівого шлуночка. На кінець першого року життя стінка лівого шлуночка вдвічі товща, ніж правого. Правий шлуночок і праве передсердя збільшуються повільніше.
Товщина стінки правого шлуночка становить 4,5-5мм у новонароджених, б-7 мм у підлітків, а товщина стінок лівого шлуночка- відповідно 4,5-5 мм і 12 мм. До 13-14-річного віку маса лівого шлуночка збільшується в 17 разів, а маса правого - лише в 10 разів. Співвідношення товщини стінки лівого і правого шлуночків у новонародженого 1,41 1, а в 15-річному віці -2,76.
Така нерівномірність збільшення маси відзначається і в інших відділах серця. Воно швидше росте в довжину, ніж у ширину. Міокард у новонароджених складається з тонких, погано розділених міофібрил з великою кількістю овальних ядер. Поперечної смугастості м'язових волокон немає. Сполучна тканина лише з'являється. Еластичних елементів дуже мало. Ендокард має пухку будову. З віком м'язові волокна потовщуються, зменшується кількість ядер, їхня форма стає паличкоподібною. З'являється поперечна смугастість міофібрил, потовщується сполучна тканина. Для дітей раннього віку характерне багате кровопостачання серця, між правою і лівою коронарними артеріями є значна кількість анастомозів. Ємність русла коронарних судин лише за перший рік життя збільшується в 1,5 раза. Поступово розвивається і диференціюється нервова тканина серця.
У новонароджених спостерігається, відносна перевага розгалужень симпатичних нервів у серцевому м'язі над розгалуженнями блукаючого нерва. Надалі вплив блукаючого нерва на серцеву діяльність поступово посилюється. З 2-3 років життя переважає вагусна регуляція діяльності серця.
Нерівномірність розвитку різних частин серцево-судинної системи порівняно з фізичним розвитком дитини може призвести до функціональних порушень, особливо в підлітковому віці. Найбільш інтенсивно серце росте на першому році життя, до 2-3 років і в період статевого дозрівання.
Артерії у дитини дещо ширші, ніж у дорослих. З віком просвіт їх трохи звужується. Вони відносно вузькі. Діаметр вен і артерій у новонароджених приблизно однаковий (у дорослих діаметр вен вдвоє більший). Добре розвинена у дітей і капілярна сітка. В ранньому дитячому віці капіляри легень, нирок, шкіри і кишок ширші, ніж у наступні періоди життя.
Кровоносні судини новонародженого через недостатній розвиток м'язових і еластичних волокон мають тонкі стінки. Протягом перших п'яти років дуже інтенсивно росте середній м'язовий шар і дещо повільніше - внутрішній. Зовнішній шар, найтовщий у новонароджених, з віком стає тоншим.
Судини найінтенсивніше ростуть на першому році життя, їхній розвиток завершується до 12 років.
Легеневий стовбур у дітей до 10 років ширший за аорту, потім просвіт їх зрівнюється; в період статевого дозрівання аорта стає ширшою.
Ємність шлуночків у дітей з віком збільшується дещо швидше, ніж просвіт артерій, тому співвідношення між ємністю серця і просвітом артерій у новонароджених значно менше, ніж у підлітків.
До настання періоду статевого дозрівання ємність серця збільшується майже в 12 разів, а окружність аорти - тільки в 3 рази.
Серцево-судинна система у дітей характеризується відносно більшою масою серця і шириною його отворів, ширшим просвітом судин порівняно з дорослими і меншою зношеністю через відсутність хронічних інтоксикацій (алкоголь, нікотин) і хронічних інфекцій. Це зумовлює більшу функціональну здатність серця дитини порівняно з серцем дорослих.
Кровотворна система
Перші осередки кровотворення у ембріона людини з'являються на 3-му тижні внутрішньоутробного життя в кров'яних острівцях. розміщених в стінні жовткового мішка. Периферичні клітини цих острівців пізніше перетворюються на ендотелій судин, а центральні клітини, заокруглюючись і звільняючись від синцитіального зв'язку, - на первинні клітини крові. Останні дають початок пер· винним еритробластам - мегалобластам, які є основними клітинними елементами крові в ранньому періоді внутрішньоутробного розвитку. Цей перший нетривалий період гепомопоезу дістав назву стадії ангіобласту або періоду позаембріонального кровотворення.
На 4-5-му тижні внутрішньоутробного розвитку жовтковий мішок атрофується і центром кровотворення стає печінка. З ендотелію капілярів печінки утворюються мегалобласти, а з Мезенхіми, що оточує їх, - первинні кров'яні клітини, які дають

 
 

Цікаве

Загрузка...