WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Організація охорони здоров'я дітей - Реферат

Організація охорони здоров'я дітей - Реферат

змогу матерям, які працюють, прийти на прийом до свого дільничного лікаря у вільний від роботи час. Один раз на тиждень проводять профілактичний огляд здорових дітей грудного віку. Дільнична медична сестра організує відвідування матерів з грудними дітьми в спеціальні дні і години. Решту робочого часу (3-4 год) сестра використовує для активного патронажу.
Спільна робота дільничної медичної сестри з дільничним педіатром повинна бути чіткою та погодженою. Лікар постійно піклується про підвищення культурного рівня, знань і авторитету медичної сестри, яка з ним працює і є першою його помічницею, оскільки їм довіряється найдорожче - життя та здоров'я дитини.
Одне з найважливіших завдань дільничних педіатра та медичної сестри - це облік дітей, яких вони обслуговують. Для цього за допомогою громадськості дільнична медсестра під керівництвом лікаря двічі на рік проводить подвірний перепис дітей, що проживають наданій дільниці. Вона також систематично здійснює патронаж здорових дітей від дня виписування з пологового будинку і до 3 років, відвідує дітей, які підлягають диспансеризації, незалежно від віку, і виконує вдома призначення лікаря, якщо дитина захворіла і лікується в домашніх умовах (стаціонар удома).
Профілактичні заходи на дільниці починаються ще до народження дитини. Дільнична медична сестра дитячої поліклініки повинна здійснити дородовий патронаж вагітної протягом 10 днів після одержання відомостей про вагітну з жіночої консультації. Вона проводить бесіду про значення режиму дня і харчування жінки для розвитку плода і процесу родів. Удруге медсестра відвідує майбутню матір на 32-му тижні вагітності, перевіряє, як сім'я підготовлена до появи дитини, чи є все необхідне для догляду за новонародженим, розповідає про особливості його поведінки, вигодовування і розвитку.
Велике значення в зниженні захворюваності і дитячої смертності має організація обслуговування дитини після виписування з пологового відділення. Про виписування новонародженого додому дитячу поліклініку повідомляють телефонограмою. Протягом перших двох днів після її одержання медична сестра і лікар відвідують дитину. Це сприяє виробленню єдиної тактики і підвищенню професійного рівня медичної сестри.
При першому відвідуванні патронажна медсестра повинна ознайомити матір з правилами вигодовування дитини, доглядом за грудьми, технікою зціджування грудного молока, купання, доглядом за новонародженим. Слід пояснити матері значення провітрювання і вологого прибирання кімнати.
На дитину заводять історію розвитку, яку ведуть до 15 років, а також патронажний листок, де відмічають дати відвідувань, вік дитини та її стан, теми бесід з матір'ю, дефекти в догляді і вигодовуванні, відомості про оточення.
Вдруге сестра приходить через 3-4 дні після першого відвідування, щоб перевірити, як виконуються її вказівки, проводить бесіду про купання дитини, про перебування на свіжому повітрі. Особливу увагу слід звертати на поведінку дитини (збудження або млявість), активність ссання, стан шкірних покривів (блідість, жовтяниця, ціаноз, висипання, ущільнення) і пупкового кільця, відповідність одягу і правильне утримання дитини, температурний режим приміщення, режим і харчування матері.
Дільничний педіатр і медична сестра відвідують дитину протягом першого місяця раз на?-10днів для того, щоб пересвідчитися в правильному її розвиткові і не пропустити початку захворювання, якого часто не помічають батьки.
Особливої уваги, найбільш пильного нагляду потребують діти недоношені, з двійнят і трійнят, діти, які перебувають на штучному вигодовуванні і ранньому підгодовуванні, діти, що перенесли асфіксію, пологову травму, діти з рахітом, гіпотрофією, анемією, діатезом, частими респіраторними захворюваннями. Ці діти належать до групи підвищеного ризику, підлягають клінічному обстеженню спільно зі спеціалістами (невропатологом, отоларингологом, окулістом, хірургом та ін.) і повинні перебувати на диспансерному обліку (ф. № 089/у).
Перед закінченням декретної відпустки матері сестра проводить бесіду про догляд і вигодовування дитини з тими членами сім'ї, які доглядатимуть за дитиною тоді, коли матері не буде поруч.
Дальше спостереження за дітьми першого року життя дільнична медсестра здійснює щомісяця. Вона перевіряє виконання матір'ю призначень лікаря (режим дня, введення соків з 3-4 тижнів, раціональне вигодовування, масаж і гімнастика з 1,5-2 міс, загартовувальні процедури, профілактика рахіту - ергокальциферол (вітамін D) з 4 тижнів УФО з 2 міс, інші оздоровчі заходи).
Значну увагу слід приділяти профілактиці шлунково-кишкових захворювань.
Протягом першого року життя патронажна сестра стежить за нервово-психічним і фізичним розвитком, доглядом і вигодовуванням дитини. На 2-му і 3-му році життя здорових дітей патронажна сестра відвідує раз на квартал, дітей у віці 4-7 років - раз на рік.
Велике значення мають специфічна профілактика інфекційних захворювань і загальнозміцнюючі заходи. Дільничний педіатр встановлює строки профілактичних щеплень і імунобіологічних проб відповідно до останніх інструкцій МОЗ СРСР. Дуже важливо правильно відібрати дітей для проведення профілактичних щеплень. Дільнична медсестра спільно з лікарем складає щомісячний план профілактичних щеплень із зазначенням прізвищ дітей. Перед призначенням щеплення педіатр (або фельдшер) повинен ретельно зібрати анамнез і того самого дня оглянути дітей.
Дільнична медсестра виконує великий обсяг роботи, подаючи допомогу педіатрові в диспансеризації дітей старшого віку, які хворіють на ревматизм, тонзиліт, гломерулонефрит, мають інші хронічні захворювання. Вона здійснює контроль за своєчасністю відвідувань дітьми дитячої поліклініки і проведенням у повному обсязі профілактичних і оздоровчих заходів.
Крім того, патронажна сестра обслуговує хворих дітей удома. Щоб забезпечити правильний догляд і їхнє лікування, дільничний педіатр направляє медичну сестру, яка стежить за виконанням матір'ю всіх призначень лікаря, навчає її правильно доглядати за порожниною рота і шкірою, показує, як треба годувати дитину, вимірювати їй температуру тіла, давати ліки. Сестра повинна мати сумку з необхідними для роботи предметами. Вона має бути охайно одягненою, повинна мити руки перед оглядом дитини і надягати чистий халат, який обов'язково треба змінюватипісля відвідування інфекційного хворого.
Медсестра дитячої поліклініки повинна добре знати особливості вигодовування дітей раннього віку, догляду і виховання, анатомофізіологічні особливості дітей усіх вікових груп, уміти розпізнавати перші ознаки захворювання і навчити цього матір, щоб у разі захворювання дитини вона своєчасно зверталася за допомогою до медичного працівника.
Основними документами сестри є історія розвитку дитини (ф. № 112/у), контрольна карта диспансерного спостереження - (ф. № 030/у), профільний журнал дільниці (ф. № 075-а), журнали обліку профілактичних щеплень (ф. № 064/у) і реєстрації інфекційних захворювань (ф. № 060/у).
Патронажна сестра має приділяти велику увагу санітарній освіті населення, проводити індивідуальні та групові бесіди. Радянська держава надає кожній сім'ї дедалі більші можливості для виховання здорової, гармонійно розвиненої дитини. Тривала відпустка у зв'язку з вагітністю і пологами, безплатна кваліфікована медична допомога, різні пільги, допомоги, безплатне харчування для немовлят - все це сприяє, поряд з підвищенням рівня добробуту, створенню для дитини оптимальних умов розвитку. Здоров'я і правильний розвиток дитини залежать також від раціонального використання батьками в інтересах малюка наявних благ, від зацікавленості їх у виконанні порад медичних працівників.

 
 

Цікаве

Загрузка...