WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Обмін речовин у дитячому віці - Реферат

Обмін речовин у дитячому віці - Реферат

кислота, біотин) та ін. Білковий обмін регулюється центральною нервовою та ендокринною системами.
Вуглеводний обмін забезпечує головні енергетичні потреби організму. Вуглеводи є матеріалом, який використовується організмом для продукування тепла і роботи. Посилений ріст дитини в перші 2 роки життя супроводжується збільшеним гліколізом, підвищенням вмісту молочної кислоти в крові. Рівень глюкози у новонароджених і дітей грудного віку нижчий, ніж у дорослих (3,5-4,5 ммоль/л). Вуглеводний обмін у дітей дуже лабільний, регулюється нервовою та ендокринною системами. Дитині першого року життя необхідно 12-15 г вуглеводів на 1 кг маси тіла. Вуглеводи є обов'язковою складовою частиною всіх клітин і тканин, вони сприяють нормальному окисленню жирів і синтезу білків. З грудним молоком дитина одержує лактозу, з додатковим підгодовуванням - сахарозу, полісахариди. Надлишок вуглеводів веде до мучного розладу живлення і значного зниження імунітету.
Жировий обмін тісно пов'язаний з вуглеводним. Жири е основним джерелом енергії, носіями жиророзчинних вітамінів. Вони відкладаються у вигляді жирових запасів у підшкірній основі, брижі. Жир тіла новонародженої дитини багатий на високомолекулярні жирні кислоти - пальмітинову, стеаринову. Інтенсивне розщеплення тригліцеридів (нейтрального жиру) веде до утворення вільних жирних кислот, які використовуються як основне джерело енергії. Жири покривають близько 50 % усієї енергетичної потреби дитини. Біологічна цінність їх визначається вмістом незамінних полі-ненасичених жирних кислот, лінолевої, ліноленової й арахідонової,які сприяють економному витрачанню білка, беруть участь у багатьох обмінних процесах в організмі. Дитині 1-го року життя потрібно жиру 6,5-6 г/кг маси, в 6-10 років - 2-3 г/кг, старшим за 10 років - 1-3 г/кг маси. Жири грудного молока засвоюються на 98 %, коров'ячого -на 85 %. Невикористані жири виділяються з випорожненнями. З другого півріччя життя близько 10-15 % жирів повинні бути рослинного походження.
Нестача вуглеводів у харчуванні може призвести до кетозу через гальмування окислення кетонових тіл, сповільнене перетворення їх у вищі жирні кислоти.
Вітаміни поряд з білками, жирами, вуглеводами і солями відіграють важливу роль у рості і розвитку дитини, виконуючи функцію регулятора життєвих процесів, їх поділяють на жиророзчинні (ретинол, холекальциферол, вікасол, токоферол) і водорозчинні (аскорбінова і нікотинова кислоти, піридоксин, рибофлавін, цитрин, ціанокобаламін та ін.).
Ретинол (вітамін А) підтримує живлення шкіри і слизових оболонок, захисні сили організму, стимулює ріст і збільшення маси тіла, регулює зорову адаптацію, бере участь в обміні речовин. Здебільшого він надходить в організм з їжею у вигляді провітаміну А - каротину.
Кальциферол (вітамін D) регулює фосфорно-кальцієвий обмін в організмі, сприяє росту скелета.
Вікасол (синтетичний аналог вітаміну К) збільшує вміст протромбіну, бере участь у процесі зсідання крові.
Токоферол (вітамін Е) бере участь у жировому обміні, підтриманні м'язового тонусу і функцій нервової системи. Він необхідний для нормального розвитку ембріона.
Комплекс вітамінів В включає близько 20 окремих компонентів. Найбільш вивчені вітаміни Вх, В2, РР, Вх, В1а.
Тіамін (вітамін Вх) бере участь у вуглеводному обміні, забезпечує нормальну функцію травного каналу, центральної та периферичної нервової системи.
Ціанокобаламін (вітамін В12) виявляє антитоксичну дію, стимулює вуглеводний і жировий обмін, пластичні процеси в організмі.
Рибофлавін (вітамін В2) бере активну участь у клітинному диханні, у функції шкіри і слизових оболонок, у нервово-регуляторних процесах.
Піридоксин (вітамін В6) бере участь у регуляції амінокислотного обміну, запобігає жировій інфільтрації печінки.
Ніацин (нікотинова кислота, вітамін РР) відіграє роль каталізатора окисно-відновних процесів в організмі, регулятора обміну мозкової тканини, впливає на тонус судин, секрецію шлункового соку, зсідання крові і гемопоез. При дефіциті вітаміну РР розвивається пелагра, що проявляється дерматитом, діареєю, деменцією.
Аскорбінова кислота (вітамін С) регулює окисно-відновні процеси, стимулює синтез антитіл, інтерферону, ферментів, гормонів, кровотворення, має десенсибілізуючі властивості. Авітаміноз С е причиною розвитку скорбуту (цинги).
Цитрин (рутин, вітамін Р) зменшує проникність і ламкість капілярів, сприяє засвоєнню вітаміну С в організмі.
Вітаміни повинні надходити до організму дитини з їжею залежно від її потреби, проте на першому році життя слід додатково вводити ергокальциферол з метою профілактики рахіту (табл. 8).
Таблиця 8. Норми добової потреби у вітамінах залежно од віку
Вік, років Ретинол, мг (МО) Тіамін, мг Рибофлавін, мг Аскорбінова кислота, мг Піри-доксин
МР Ергокаль-циферрл, МНР (МО) Ціано-кобаламін, мкг Фолієва кислота. мг
До 1 0,5 0,5 1 30 0,5 12,5-25 0.3- 0,5 0,5
(1650) (500-1000)
1-3 1 1 1,5 40 1 12,5-25 1 1
(3300) (500-1000)
4-7 1,5 1,5 2,5 50 1,5 12,5-25 2 2
(5000) (500-1000)
8-12 1,5 1,5 3 60 2 до 25 9 2
(5000) (до 1000)
13-15 1,5 2 3 70 2 до 25 2 2
(5000) (до 1000)
Недосконалість нейроендокринної регуляції, інтенсивний ріст і розвиток дитини зумовлюють лабільність обміну речовин у ранньому дитячому віці, при захворюваннях легко виникають його розлади.

 
 

Цікаве

Загрузка...