WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Обмін речовин у дитячому віці - Реферат

Обмін речовин у дитячому віці - Реферат


Реферат на тему:
Обмін речовин у дитячому віці
Внаслідок інтенсивного росту і розвитку дитина на першому році життя потребує підвищеного засвоєння окремих харчових інгредієнтів. Основною особливістю організму, що росте, є напруженість процесів обміну речовин. Для здорових доношених новонароджених у перші 3 год життя характерний значний зсув кислотно-основного стану крові в кислу сторону, тобто декомпенсований метаболічний ацидоз. На 4-5-й день життя показники газообміну наближаються до рівня здорової людини, проте схильність до ацидозу у немовлят зберігається. Тіло плода складається переважно з води. На воду припадає 75-80 % маси тіла новонародженого і 62-65 % - під кінець першого року життя. Вода є передумовою збільшення маси тіла. З віком поступово зменшується відносний вміст води в організмі.
Потреба у воді залежить від інтенсивності обмінних процесів, концентраційної здатності нирок, витрат води в процесі росту, від характеру харчування, температури навколишнього середовища, поведінки дитини. Дитині перших тижнів життя потрібно 180-· 200 мл, на кінець 1-го року - 100-120 мл, до 12 років - 45 мл вода на 1 кг маси тіла.
На внутрішньоклітинну рідину припадає 45-50 % загальної маси тіла дитини, позаклітинну рідину - 20-25 %, причому 5 % рідини знаходиться в плазмі крові і 15 % - в інтерстиціальній рідині. У новонароджених переважає позаклітинна рідина, якої в 2 рази більше, ніж у дорослих. Ця рідина неміцно зв'язана, легко віддається, тому у немовлят часто виникають стани ексикозу (зневоднення). Всмоктування води здійснюється переважно в тонкій кишці. Вода виділяється нирками, шкірою, легенями і кишками. У дітей грудного віку позаниркові втрати води при деяких станах досягають 52-75 %. У здорових дітей дошкільного віку через нирки виділяється 60 % води. Значне виділення води внаслідок непомітного випаровування (легенями і шкірою) у дітей раннього віку пов'язане з функціональною незрілістю нирок, із збільшенням частоги дихання і відносно більшою поверхнею тіла. У новонародженого нейрогуморальні, ендокринні і ниркові механізми водно-сольового обміну недосконалі.
Водний обмін в організмі нерозривно пов'язаний з електролітним. Основним катіоном позаклітинної рідини є натрій, аніоном-хлор, внутрішньоклітинної - катіоном калій, аніонами - фосфати, сульфати, білки, гідрокарбонати. Синтез білка і глікогену пов'язаний з поглинанням калію. Калій бере участь у проведенні нервових імпульсів, у підтриманні м'язового тонусу та інших процесах в організмі. Натрій забезпечує осмотичний тиск позаклітинної рідини, нормальний кислотно-основний стан крові. Таку саму функцію в організмі виконує іон хлору. Посилений ріст дитини вимагає великих кількостей кальцію, фосфору, магнію. Залізо не тільки тісно пов'язане з утворенням гемоглобіну, а й є каталізатором окисних процесів в організмі.
Велику роль відіграють інші мікроелементи (мідь, кобальт, цинк, бром, йод, фтор тощо).
З обміном води й електролітів нерозривно пов'язаний кислотно-основний стан крові. У здорових дітей показник рН крові становить 7,35-7,45. Регуляція кислотно-основного стану здійснюється буферними системами крові, нирками, легенями.
Основний обмін визначається інтенсивністю клітинного обміну, залежить від стану ендокринної і вегетативної нервової систем. Головною особливістю організму, що росте, є витрачання частини енергії на ріст і відкладення речовин. Добовий основний обмін у новонароджених низький, він поступово підвищується і досягає максимальної величини до 1,5 року. На їх поверхні тіла він становить 2150 кДж (512 ккал) в перші дні життя; 5040 кДж t (1200 ккал) - до кінця 1-го року; 4032 кДж (960 ккал) - до 14 років. Підвищення основного обміну спостерігається в пубертатному і періоді. Показник його пов'язаний із вмістом жирової тканини і в організмі. На величину основного обміну впливають приймання | їжі, рухливість і поведінка дитини. Ріст і відкладання речовин у внутрішньоутробному періоді супроводжуються великими енергетичними затратами (табл. 7).
Таблиця 7. Розподіл енергії, %, в організмі дитини і дорослого
Показник У дитини У дорослого
Основний обмін 60 60
Ріст і відкладання речовин 15 0
Специфічно-динамічна дія їжі 0-5 10
Рух тіла 15 25
Втрата з екскрементами 5-10 5
Білковий обмін, як правило, ототожнюють з обміном азоту. Білки є пластичним матеріалом для росту і розвитку тканин, органів і систем. На відміну від дорослих, дитині властивий позитивний азотистий баланс. У перші дні життя дитина перебуває в умовах пониженого надходження білка. З 5-го дня життя катаболічні процеси змінюються анаболічними, збільшується маса тіла. Білок грудного молока засвоюється майже повністю, коров'ячого - значно менше. Організм, який росте, потребує повноцінного білка, що містить незамінні амінокислоти. Дітям у першому півріччі життя необхідно 2,5-3 г, у другому півріччі - 3,0-3,5 г, у 15 років - 1,5-2 г білка на 1 кг маси тіла. Дефіцит білка веде до затримання росту., імунної недостатності. Для оптимального засвоєння білка потрібні вуглеводи, жири, насамперед поліненасичені жирні кислоти. Співвідношення між білками, жирами, вуглеводами на першому році життя повинно становити 1:3:6.
Продуктами білкового обміну є сечовина, сечова кислота, креатин, креатинін, амінокислоти, які виділяються з сечею. В білковому обміні беруть участь вітаміни групи В (тіамін, рибофлавін, нікотинова

 
 

Цікаве

Загрузка...