WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лімфатична система. Ендокринні залози. Сечові органи дитини - Реферат

Лімфатична система. Ендокринні залози. Сечові органи дитини - Реферат

органів і вторинних статевих ознак, беруть участь в активації проферментів, необхідних для побудови білків і стимуляції багатьох процесів обміну і т. ін. У статевому розвитку дівчаток виділяють три періоди: нейтральний (перші б-7 років життя), препу- ( бертатний (з 8-12-14 років - до першої менструації), пубертат- ! ний (від першої менструації до повної статевої зрілості - 18 років). ' У нейтральному періоді статеві гормони не впливають на ріст і розвиток дитини. В препубертатному періоді відбувається помітна статева диференціація організму, зумовлена інкреторною діяльністю залоз внутрішньої секреції. В пубертатному періоді посилюються і закінчуються процеси статевого дозрівання. Поява вторинних статевих ознак і менструації у віці до 8 років вважається передчасним статевим розвитком, відсутність росту молочних залоз в 13- 14 років і менструації в 14-15 років - затримкою статевого розвитку.
В яєчках виробляються чоловічі статеві гормони - тестостерон і андростерон. Під впливом тестостерону формуються і розвиваються зовнішні статеві органи, простата (передміхурова залоза) і сім'яні міхурці, він має виражену анаболічну дію.
У статевому розвитку хлопчика розрізняють два періоди: період 13-15 років і період після 15 років. Статевий розвиток відбувається поступово. Яєчка збільшуються і опускаються на дно мошонки. Починається ріст статевого члена, з'являється волосся на лобку, в паховій ділянці, збільшується передміхурова залоза, надалі спостерігається збільшення гортані.
Повне загальне дозрівання організму настає у чоловіків у 22- 24 роки, у жінок - у 20-21 рік.
На закінчення слід відзначити, що всі залози внутрішньої секреції перебувають між собою в складному корелятивному зв'язку і в функціональній взаємодії з центральною нервовою системою, тому ізольоване порушення діяльності однієї з них спостерігається рідко.
Сечові органи
До сечових органів належать нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник. У нирках утворюється сеча. Сечоводи, сечовий міхур і сечівник призначені для її виведення. Нирки виконують ряд незамінних і життєво важливих функцій. Вони регулюють водно-сольову рівновагу, активну реакцію внутрішнього середовища (рН), усувають з організму продукти білкового обміну, чужорідні речовини, а також надлишок речовин і елементів, необхідних для організму. Вони стимулюють кровотворення, підтримують на належному рівні артеріальний тиск крові, регулюють обмін кальциферолу (вітаміну D) тощо.
Нирки - парний орган, який у дітей перших двох років життя розміщений між XI грудним - І поперековим і IV - V поперековими хребцями поза очеревиною. З віком вони піднімаються вище і нижній кінець нирки розміщується над клубовим гребенем. Права нирка завжди розміщена нижче на 0,5-1 см від лівої. Недостатній розвиток у дітей жирової капсули навколо нирок сприяє значній їхній рухливості.
Утворення сечі і всі інші важливі життєві процеси Здійснюються нефронами - утвореннями, які є структурно-функціональною одиницею нирки. У кожній нирці є приблизно по одному мільйону нефронів. Нефрон складається із капілярного клубочка, капсули І ниркових канальців. До клубочка впадає приносна, а від нього відходить виносна клубочкова артеріола. Петлі клубочка лежать у капсулі (Шумлянського - Боумена). Ця капсула є сліпим розширеним закінченням покрученого канальця, одна стінка якого щільно оточує кожну петлю капілярів клубочка. Між цією і протилежною стінками є вільний простір, який переходить у просвіт прямого ниркового канальця. Клубочок разом з капсулою утворює ниркове тільце. Канальці, які відходять від ниркових тілець, з'єднуються у збірні прямі трубочки. Останні зливаються між собою у вигляді коротких проток, які відкриваються на вершинах ниркових сосочків. Сосочки оточені нирковими чашечками. У кожній нирці людини є близько 8-10 малих чашечок, які з'єднуються у 4 великі чашечки, що відкриваються у ниркову миску, від якої відходить сечовід.
Утворення сечі в нефроні здійснюється у два етапи: в нирковому тільці з капілярних петель клубочка до капсули профільтровується рідка частина крові, утворюючи первинну сечу. Далі у ниркових канальцях відбувається реабсорбція- зворотне всмоктування більшої частини води, глюкози, амінокислот і деяких солей. Так утворюється кінцева сеча. Остання надходить у ниркову миску. Коли кількість її досягає порога наповнення, м'язи ниркової миски скорочуються, відкриваючи просвіт сечовода, і сеча проштовхується перистальтичними рухами його стінок до сечового міхура. При досягненні у міхурі певного рівня сечі збільшується внутрішньо-порожнинний тиск і настає складний рефлекторний акт сечовипускання.
Сечоводи у ранньому віці більш звивисті і широкі. Сечовий міхур розміщений вище. Коли він повний, то може промацуватися через черевну стінку. Ємність міхура у новонароджених становить 50 мл, у однорічних дітей - 200 мл, до 10 років вона збільшується до 900 мл. Сечівник у хлопчиків довший (5-6 см), ніж у дівчаток (1-3 см). З віком довжина його збільшується відповідно до 13 і 5 см.
Стінки сечовивідних органів бідні на м'язовії еластичні волокна. Це зумовлює зниження їхнього тонусу. Слизова оболонка цих органів ніжна і уразлива. Все це сприяє застоюванню сечі і появі запальних процесів. Слабкість м'язових сфінктерів при вході сечоводів до сечового міхура супроводиться зворотним закиданням сечі (міхуросечоводний рефлюкс). При такій ситуації створюються умови для поширення інфекції з сечового міхура на вищі відділи сечових шляхів.
У дітей перших місяців життя фільтраційна і концентраційна здатність нирок знижена, тому з організму погано виводяться натрій, калій. Хвилинний діурез зменшений. У перші дні після народження добова кількість сечі коливається від кількох мілілітрів до 100-290 мл. В одномісячному віці вона дорівнює 300 мл, в однорічних дітей - 750 мл, у 5 років збільшується до 1 л, у 10 років- до 1,5 л, у 14 років досягає 2 л. Добовий діурез сечі для дітей у віці до 10 років можна визначити за такою формулою:
? = 600+10? (? - 1),
де ? - добовий діурез; ? - вік дитини у роках.
У зв'язку з акселерацією кількість сечі у дітей дошкільного і шкільного віку може бути зменшена у 2-3 рази, що пояснюють підвищеним продукуванням у них вазопресину (антидіуретичного гормону гіпофіза).
Протягом доби у перші дні після народженнябуває 4-5 сечовипускань. З 3-го дня вони частішають і на 10-й день зростають до 25 разів. У дітей другого півріччя життя ця цифра поступово зменшується і до 2-3 років досягає 10 на добу, а в дошкільному і шкільному віці встановлюються 7-6 сечовипускань. Умовний рефлекс на виділення сечі утворюється уже з 3-4-місячного віку.
Функціональна незрілість канальців у перші місяці життя супроводиться низькою концентраційною здатністю нирок, про що свідчать невисокі цифри відносної густини сечі (1002-1005). З другого півріччя відносна густина зростає, досягаючи 1025 і більше. При нормальній концентраційній здатності нирок відносна густина сечі х0ч би в одній її порції протягом доби повинна досягти 1027.
У перші дні життя сеча має темне забарвлення, в ній може бути невелика кількість білка. Потім сеча стає солом'яно-жовтою і прозорою. В ній не повинно бути білка, еритроцитів, циліндрів і бактерій. Кількість лейкоцитів та епітеліальних клітин коливається у межах 3-5 у полі зору.

 
 

Цікаве

Загрузка...