WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гострі розлади травлення. Диспепсія. - Реферат

Гострі розлади травлення. Диспепсія. - Реферат

глюкози, настій шипшини, овочеві відвари, рідше - ізотонічний розчин натрію хлориду або розчин Рінгера. Добова кількість рідини становить 150-180 мл/кг маси тіла. Рідину кімнатної температури дають невеликими порціями. Після водно-чайної паузи здійснюють дозоване годування груддю (5-7 хв), грудним зцідженим молоком, а якщо його немає - адаптованим молочними сумішами "Малютка", "Малыш", "Виталакт", "Детолакт", які розводять концентрованим рисовим відваром у співвідношенні 2:1, кислими адаптованими сумішами, рідше В-кефіром, В-ацидофільним молоком. Режим годування дитини залишається таким самим, як і до захворювання. Кількість їжі вперші дні зменшують до 1/2-1/3 звичайного об'єму. Поступово до 5-7-го дня переходять на харчування, що відповідає віку. Кількість їжі, якої не вистачає, поповнюють рідиною. Після нормалізації випорожнень і апетиту поступово вводять прикорм. Призначення антибіотиків, сульфаніламідних та інших антибактеріальних препаратів при простій диспепсії не є показаним. При зниженому апетиті призначають соляну кислоту з пепсином (по 1 чайній ложці 3 рази на день) або натуральний шлунковий сік - по 1/2 чайної ложки (з 5-10 мл води) 3 рази на день за 10-15 хв. до приймання їжі. Показані тіамін, піридоксин, нікотинова й аскорбінова кислоти. Слід дотримуватися режиму харчування, правильно доглядати за дитиною.
Токсична диспепсія
Токсичну диспепсію відносять до функціональних захворювань травного апарату, які виникають гостро у дітей грудного віку. Однак нині її вважають синдромом токсикозу з ексикозом (зневодненням), що найчастіше зумовлюється інфекцією ентерального або парентерального походження, її причиною можуть також бути патогенні серотипи кишкової палички, сальмонела, дизентерійна паличка, протей, цитробактер, клебсієла, віруси, гриби та ін. Аліментарні порушення відіграють другорядну роль. Розвиткові токсичної диспепсії сприяють дефекти режиму і догляду за дитиною, аномалії конституції, синдром порушеного кишкового всмоктування. Токсична диспепсія може розвинутися з простої через огріхи у дієтотерапії, режимі і догляді.
Клініка. Звертає на себе увагу важкий загальний стан дитини. Спостерігається повторне блювання, яке не залежить від приймання їж!, рідини, нерідко нестримне. Випорожнення водянисті, з невеликою кількістю калових мас. Виражені симптоми токсикозу з ексикозом. Збудження в перші години захворювання в подальшому змінюється пригніченням, іноді розвитком сопору, коми. Дитина набуває пози "диригента" або "фехтувальника". Можуть спостерігатися стереотипні рухи язиком, кінцівками, обличчя маскоподібне, погляд спрямований удалину. Згасають кон'юнктивальний рефлекс, реакція зіниць на світло. Гіпорефлексія. Шкіра з сірувато-ціанотичним або землистим відтінком, мармуровим рисунком, суха. Риси обличчя загострені. Підшкірна основа стоншена, тургор тканин знижений. Втрата маси тіла перевищує 500-800 г. У ділянці стегон, сідниць може спостерігатися склерема (ущільнення підшкірної основи) або склередема (одночасно і набряк). Дихання стає глибоким, токсичним, іноді аритмічним, періодичним. Тони серця глухі, тахікардія. Через розширення порожнин серця і відносну недостатність клапанів виникає систолічний шум. Пульс частий, слабкого наповнення і напруження. Артеріальний тиск знижений. Живіт здутий, гази відходять погано. Може розвиватися парез кишок. Діурез різко зменшений, іноді спостерігається анурія. Температура тіла може бути високою (до 39 °С), нормальною або нижче 36 °С.
Виражені ознаки згущення крові: збільшення кількості еритроцитів, гемоглобіну, лейкоцитів, загального білка сироватки. В сечі визначають альбумінурію, циліндрурію, рідше--глікозурію. Залежно від переважання проносу або блювання розвиваються різні типи ексикозу: соледефіцитний (гіпотонічний), вододефіцитний (гіпертонічний), ізотонічний, які диференціюються на основі клінічної картини і вмісту натрію в сироватці крові. Розрізняють три ступені зневоднення залежно від кількості втраченої рідини: легкий - 5 % маси тіла; середньої тяжкості - до 10 %; тяжкий - понад 10 % маси тіла.
Перебіг токсичної диспепсії залежить від своєчасності госпіталізації та організації раціонального лікування, від преморбід-ного стану дитини. Тривалість токсикозу з ексикозом при правильному лікуванні становить 3-4 дні, повне видужання дитини настає на 3-4-му тижні.
Лікування. Дієтотерапія займає важливе місце в лікуванні кишкових токсикозів. Водно-чайна пауза становить у середньому 18-24 год, у дітей перших місяців життя і при гіпотрофії II-III ступеня вона скорочується до 12-9-6 год. Рідину (кімнатної температури) дають по 2-3 чайні ложки кожні 10- 15 хв. Призначають переварену воду або чай з 3 % цукру, 5 % розчин глюкози, рисовий відвар, ізотонічний розчин натрію хлориду, розчин Рінгера, регідрон або ораліт. Добова кількість рідини залежить од віку і ступеня зневоднення дитини і становить 150-220 мл/кг маси, з них 50-80 % вводять внутрішньовенне краплинне. Склад інфузійних розчинів визначається типом ексикозу, показниками калію, хлору, активної реакції внутрішнього середовища (рН). Після закінчення водно-чайної паузи призначають годування за принципом максимального щадіння. Ре жим годування здебільшого зберігається таким самим, як і до захворювання (7-6-5 годувань на добу). Десятиразове годування з інтервалом у 2 год призначають рідко, тому що воно зриває харчовий стереотип і негативно впливає на функцію травних залоз.
Дитина повинна одержувати зціджене грудне молоко. Якщо його немає, допускається використання адаптованих молочних сумішей у розведенні 2: 1 концентрованим рисовим відваром, В-кефіру або інших кисломолочних сумішей. Кількість їжі на першу добу після паузи становить 100 мл '(по 15-20 мл 7-5 разів або по 20 мл кожні 2 год 10 разів на добу), далі щодня збільшується на 100 мл. З 5-6-го дня лікування у разі зникнення ознак токсикозу дієту поступово розширюють відповідно до віку за рахунок рисової, гречаної, потім манної каші. При десятиразовому годуванні кількість приймань їжі зменшується до 7-6-5 (залежно од віку дитини). Максимальний об'єм їжі на одне приймання при десятиразовому годуванні становить 50 мл. При задовільному загальному стані дитини і нормальних випорожненнях на другому тижні лікування вводять овочеві протерті супи і пюре, сир, м'ясне пюре, якщо дитина одержувала їх до

 
 

Цікаве

Загрузка...