WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Гіпервітаміноз D, спазмофілія - Реферат

Гіпервітаміноз D, спазмофілія - Реферат

під час їхнього приймання, точне дотримання дозування при профілактиці і лікуванні рахіту, правильне зберігання препаратів кальциферолу у медичних закладах і в домашніх умовах. Слід враховувати характер вигодовування дитини. Призначаючи адаптовану молочну суміш, що містить ергокальциферол, профілактичну дозу зменшують наполовину.
Спазмофілія
Захворювання характеризується схильністю дітей до судорог, спастичних станів, що виникають в результаті підвищеної збудливості нервової системи (особливо нервово-м'язового апарату) і зумовлюються порушенням кальцієвого і фосфорного обміну.
Хворіють діти від тримісячного до дворічного віку. Найчастіше спазмофілія буває у дітей, що хворіють на рахіт. З'являється захворювання, як правило, на початку весни.
Патогенез. Ергокальциферол посилює всмоктування фосфору і кальцію в кишках, реабсорбцію фосфатів у канальцях нирок. Дефіцит кальциферолу призводить до порушення фосфорно-кальцієвого обміну, і зниження рівня кальцію в крові. Підвищується рівень калію і натрію, зсувається кислотно-основний стан у лужний бік (алкалоз). Іони калію і натрію підвищуютьзбудливість нервово-м'язового апарату, а іони кальцію і магнію знижують її. Такі стани, як підвищення температури тіла, тривалий плач, часте блювання тощо, можуть спричинити швидке зсування кислотно-основного стану в бік алкалозу і спровокувати приступ судорог.
Клініка. Є дві форми клінічного перебігу спазмофілії! латентна (прихована) і маніфестна( явна).
Латентна спазмофілія характеризується такими симптомами:
а) симптом Хвостека - при легкому постукуванні щоки пальцем у ділянці fossa canina - іклової ямки (між виличною дугою і кутом роту) - скорочуються мімічні м'язи відповідної сторони;
б) симптом Труссо - при стисканні плечового нерва '(можна манжеткою для вимірювання артеріального тиску) кисть через 3-5 хв набуває положення "руки акушера";
в) симптом Маслова - нанесення легкого уколу в шкіру дитини зі спазмофілією зумовлює зупинку дихання на висоті вдиху, у здорової дитини таке подразнення веде до прискорення і поглиблення дихання;
г) симптом Ерба - подразнення серединного нерва в ліктьовому згині гальванічним струмом спричинює скорочення при силі струму, яка менша за 5 мА (в нормі більша за 5 мА).
Явна (маніфестна) спазмофілія проявляється: судорожним скороченням м'язів гортані (ларингоспазм), тетанічними скороченнями м'язів стопи і кисті (карпопедальний спазм), загальними судорогами (еклампсія). Ці прояви можуть зустрічатися як ізольовано, так і в поєднанні.
Ларингоспазм виникає приступоподібно у вигляді легкого спазму голосової щілини або повного короткочасного її закриття. Спостерігається ціаноз, дитина покривається липким потом, лякається, з'являється витрішкуватість. Відразу за спазмом настає гучний вдих ("півнячий крик"). Приступ триває від кількох секунд до 1- 2 хв, може повторитися.
Карпопедальний спазм триває від кількох годин до кількох днів. При цьому кисті максимально згинаються, великий палець зводиться до долоні. В п'ястково-фалангових суглобах пальці зігнуті під прямим кутом, у міжфалангових суглобах - розігнуті ("рука акушера"). Нижні кінцівки напівзігнуті в кульшових і колінних суглобах, стопи перебувають у положенні різкого згинання (кінська стопа), пальці зігнуті до підошви.
Еклампсія. В легких випадках спостерігається блідість шкіри, закляклість, загальмованість, посмикування мімічних м'язів. Важкий приступ також починається з посмикувань м'язів обличчя, захоплюючи інші групи м'язів разом з дихальними. Дихання стає переривчастим, схлипуючим, з'являється ціаноз. Дитина непритомніє, з'являються мимовільні сечовипускання та дефекація. Приступ триває від кількох секунд до 20-30 хв.
У дітей до 6 міс найчастіше бувають ларингоспазм і еклампсія.
Маніфестна (явна) спазмофілія для діагностики не становить труднощів. На практиці важливо розпізнати приховану форму захворювання. Треба мати на увазі, що за такої форми дитина відрізняється різко підвищеною чутливістю до будь-яких зовнішніх подразників, особливо пов'язаних з больовими відчуттями. Судороги з'являються при підшкірних та внутрішньом'язових ін'єкціях, плевральній і люмбальній пункціях, іноді навіть внаслідок дії енергійно застосованих відтяжних засобів (гірчичники, банки, гарячі ванни).
Діагностика спазмофілії ґрунтується на даних огляду дитини (ознаки рахіту), дослідження крові на кальцій( менше 2 ммоль/л), сечі (проба Сульковича негативна), ЕКТ. Щоб виключити менінгоенцефаліт. обов'язково роблять люмбальну пункцію, особливо при повторних судорогах, симптомах гострої респіраторної інфекції. Пункція є не тільки діагностичним, а й лікувальним заходом при судорожному синдромі.
Лікування. Дитину, що перебуває на штучному вигодовуванні, слід забезпечити донорським молоком або, якщо це неможливо, максимально обмежити вживання коров'ячого молока, збільшивши овочевий прикорм. Показані кисломолочні суміші. У тяжких випадках протягом доби слід провести водно-чайну паузу, що сприяє наростанню "голодного" ацидозу (перехід внутрішніх середовищ організму в кислий бік).
Вводять засоби з седативним ефектом - димедрол, піпольфен, седуксен внутрішньом'язово, натрію оксибутират внутрішньовенне, фенобарбітал, натрію бромід усередину. При ларингоспазмї дитину виносять на свіже повітря, скроплюють холодною водою, подразнюють корінь язика. Призначають 10 % розчин кальцію хлориду по одній десертній ложці 3-5 разів на день протягом 2-3 тижнів, внутрішньовенно 1-2 мл 10 % кальцію глюконату або кальцію хлориду (добова доза - 0,5 г/кг маси тіла), магнію сульфат внутрішньом'язово. Якщо ці заходи неефективні, вдаються до наркозу. Такі неприємні маніпуляції (ін'єкції тощо) слід проводити дуже обережно, оскільки вони можуть зумовити важкий приступ ларингоспазму. З 3-4-го дня лікування спазмофілії призначають ергокальциферол.

 
 

Цікаве

Загрузка...