WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Виразкова хвороба, дуоденіт, ентероколіт і коліт у дітей старшого віку - Реферат

Виразкова хвороба, дуоденіт, ентероколіт і коліт у дітей старшого віку - Реферат

вдаються тільки при ускладненнях. У фазі загострення призначають постільний режим на 1-З тижні залежно від вираженості клінічних проявів. Показаними є засоби з седативним і снотворним ефектом (препарати валеріани, пустирника, еленіум, рідше димедрол, фенобарбітал).
Дієтотерапію організовують за принципом оберігання шлунка шляхом виключення механічних і термічних подразників, використання продуктів з буферними властивостями. На першому тижні лікування призначають дієту №1а. Дитина повинна одержувати слизисті супи, киселі, протерті каші, яйце, некруто зварене, вершкове масло, сметану, молоко, фруктові та ягідні (некислі) соки. Обмежується сіль. Виключають хліб і сухарі, їжу дають рідкою у вигляді пюре, теплою, невеликими порціями, 6-7 разів на добу. Не пізніше 8-го дня від початку лікування на 8-12 днів призначають дієту № 16, яка включає парові м'ясні і рибні кнелі і суфле, круп'яні й овочеві супи на молоці, протерті каші, пшеничні сухарі, овочеві і фруктові пудинги, їжу приймають 5-6 разів надень. Дієта № їв є перехідною, вона включає картопляне і морквяне пюре, парові котлети і білий черствий хліб, і її призначають на 3-7 днів.
У періоді неповної ремісії хворому призначають дієту № 1 на 5-6 міс. Це повноцінна дієта, що передбачає помірне механічне та хімічне оберігання травного каналу. Виключають смажені і гострі страви, копченості, прянощі, здобне тісто, свіжий хліб, овочі з грубою клітковиною (щавель, бобові, шпинат). При підвищенні секреторної функції шлунка рекомендується свіжий картопляний сік по 50-100 мл 2 рази на день за 30 хв до їди, при нормальній або зниженій - сік свіжої білокачанної капусти (містить вітамін U - противиразковий фактор) по 80- 150 мл 3 рази на день за 15 хв до приймання їжі, сік подорожника по 1 десертній - 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хв до їди.
У лікуванні виразкової хвороби важливе місце займає вітамінотерапія. Призначають 6 % розчин тіаміну броміду по 1 мл внутрішньом'язово через день, 15 ін'єкцій на курс; 5 % розчин піридоксину по 1 мл внутрішньом'язово (чергують з тіаміном); шанокобаламін по 50-100 мкг щодня або через день протягом 15-20 днів; аскорбінову кислоту по 0,05-0,1 г 2-3 рази на день; токоферолу ацетат по 1 капсулі (100 мг) щодня або через день - 15 днів.
Якщо секреторна функція шлунка підвищена, використовують антацидні засоби З-4 рази на день за 1 год до їди. При запорі призначають магнію сульфат по 0, 25 г, при схильності до проносу - кальцію карбонат (осаджений) 3 рази на день. Ефективним є призначення альмагелю А по 1/2-1 чайній ложці за 30 хв до їди і перед сном, фосфалюгелю (по 1 пакету), вікаліну (по 1/2-1 таблетці через 40-60 хв після їди). При вираженому больовому синдромі показаним є введення атропіну сульфату (0,1 % розчин по 5-8 крапель усередину 2-3 рази на день до їди або 0,5-1 мл 1-2 рази підшкірно); метацину (0,001- 0,003 г 2 рази всередину або 0,1 % розчин 0,5-1 мл підшкірно); платифіліну гідротартрату (0,001-0,003 г 2-3 рази на день всередину або 0,2 % розчин 0,5-1 мл підшкірно.
Поряд з антихолінергічними засобами застосовуються і гангліоблокатори. Бензогексоній призначають у вигляді 2,5 % розчину по 0,25 мл 4 рази на день за 1 год до їди протягом 3-6 тижнів, кватерон - у вигляді 0,2 % розчину по 15-20 мг 3 рази на день протягом 5 днів, потім дозу підвищують до ЗО-40 мг на прийом і дають протягом 15-25 днів. Антихолінергічні і ганглі· облокуючі засоби слід застосовувати суворо за показаннями в період вираженого больового синдрому.
Для поліпшення моторно-евакуаторної функції призначають метоклопрамід (церукал) у добовій дозі 1 мг/кг маси на 3 прийоми. При виразковій хворобі застосовується дезоксикортико-стерону ацетат (ДОКСА), який зменшує секреторну, кислотоут-ворюючу і моторну функції шлунка, стимулює регенераторні процеси, має протизапальну дію. При больовому синдромі часто призначають спазмолітичні засоби (папаверин, но-шпа,галідор). З метою підвищення реактивності організму, стимуляції кровотворення і регенерації слизової оболонки травного каналу показаними є метилурацил (по 0,25-0,5 г), пентоксил (по 0,15- 0,3 г), які призначають 3 рази на день після їди, обліпихова олія (І чайна ложка 3 рази на день до їди).
Анестезуючу, протизапальну, трофічну дію має оксиферис-корбон натрію, який вводять внутрішньовенно щодня (0,03 г сухої речовини розчиняють у 2 мл ізотонічного розчину натрію хлориду) по 1-2 мл (20-30 ін'єкцій на курс).
З метою стимуляції призначають екстракт алое по 1 мл підшкірно протягом 20-ЗО днів, ФІБС або плазмол по 1 мл підшкір-но щодня (15-20 ін'єкцій на курс). Ефективні блокатори Н2-гістамінових рецепторів (циметидин 10 мг/кг маси на день на З прийоми) і мускаринових рецепторів фундальних залоз шлунка (гастрозипін по 0,05-0,1 г 2 рази на день). При тяжкій анемії через кровотечу рекомендують гемотрансфузії.
У лікуванні виразкової хвороби застосовуються лікарські рослини: 10 % відвар деревію, настої ромашки і шипшини, 10 % настій зелених соснових шишок.
Фізіотерапевтичне лікування визначається фазою захворювання і вираженістю клінічних проявів. У періоді загострення застосовують грілки, солюкс, УВЧ на ділянку вегетативних вузлів, електрофорез новокаїну, папаверину, бензогексонію на надчеревну і ?анкреатодуоденальну ділянки. У фазі неповної ремісії використовують парафінові й озокеритові аплікації, діатермію, хвойні або теплі ванни. Ефективними є лікувальна гімнастика, масаж. Рекомендується лікування в санаторних палатах II етапу.
Санаторно-курортне лікування проводиться у фазі ремісії в Трускавці, Моршині, Єсентуках, Желєзноводську, Друскінінкаї. Хворі на виразкову хворобу повинні перебувати на диспансерному обліку в дільничного педіатра і гастроентеролога (міської або обласної поліклініки), який здійснює контроль за проведенням етапного лікування (стаціонар - реабілітаційне відділення II етапу - поліклініка - санаторій).
Профілактика. Основою профілактики є дотримання режиму харчування, повноцінне раціональне

 
 

Цікаве

Загрузка...