WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Виразкова хвороба, дуоденіт, ентероколіт і коліт у дітей старшого віку - Реферат

Виразкова хвороба, дуоденіт, ентероколіт і коліт у дітей старшого віку - Реферат


Реферат на тему:
Виразкова хвороба, дуоденіт, ентероколіт і коліт у дітей старшого віку.
Виразкова хвороба серед дітей і підлітків зустрічається рідше, ніж у дорослих, і виявляється в 1-4,1 % випадків захворювань травного каналу. Хворіють найчастіше хлопчики. У більшості дітей захворювання починається у віці 8-11 років.
Розвитку виразкової хвороби часто передують функціональні розлади шлунка, гастродуоденіт, які вважаються передвиразковими станами. В її етіології мають певне значення порушення режиму і характеру харчування ( про це йшлося при описанні хронічного гастриту), лямбліоз, наявність в організмі хронічних вогнищ інфекції та інтоксикації, тривалі негативні емоції, спадково-конституціональний фактор, алергічний компонент.
В анамнезі дітей з виразковою хворобою є вказівки на наявність шлунково-кишкових захворювань у батьків або родичів. Провідна роль у виникненні виразкової хвороби належить пептичному фактору. Гіперсекреція соляної кислоти, порушення секреторної функції шлунка сприяють затриманню кислого вмісту і його несприятливому впливу на слизову оболонку шлунка і дванадцятипалої кишки. Порушуються фізіологічні взаємозв'язки кори великого мозку і підкіркових утворень, через що в шлунку можуть виникати судинні, пептичні і трофічні розлади. Негативні емоції є стресовими факторами, які збільшують виділення адреналіну, глікокортикоїдів. Останні активують діяльність залоз шлунка, збільшують секрецію соляної кислоти і пепсину. При виразковій хворобі знижується концентрація серотоніну, який захищає слизову оболонку від самопереварювання. Надається значення й імуноалергічним механізмам, у 2/3 хворих виявляють антитіла, специфічні до тканин шлунка і дванадцяти? палої кишки. Виразкова хвороба є поліетіологічним захворюванням, що виникає внаслідок тривалого впливу на організм, дитини комплексу несприятливих факторів.
Практичне застосування має класифікація, запропонована Ж. М. Нетахатою (1974). Вона відображує основні характерні взнаки виразкової хвороби. Враховують такі характеристики захворювання, як от:
Локалізація процесу: виразка шлунка (малої кривизни, антрального відділу, кардії·), виразка дванадцятипалої кишки (передньої або задньої стінки).
Рентгенологічні і (або) ендоскопічні дані: ніша, рубцево-виразкова деформація.
Характер шлункової секреції: нормальна, підвищена, знижена.
Фаза процесу: загострення, неповна ремісія.
Тяжкість захворювання: легка, середня, тяжка.
Ускладнення: кровотеча, пенетрація, перфорація, стенозування.
Поєднані розлади інших органів травлення: гепатохолецистит, гастрит, панкреатит, коліт, дуоденіт.
Проблема ранньої діагностики виразкової хвороби пов'язана із своєчасним виявленням станів, які називають передвиразковими (хронічний дуоденіт і антральний гастрит).
Клініка. Характерним симптомом є. біль, який спочатку не пов'язаний з прийманням їжі, нетривалий, без чіткої локалізації. Вираженість і характер больового синдрому визначаються локалізацією процесу (шлунок, дванадцятипала кишка), показниками секреторної функції шлунка, тривалістю захворювання. Надалі біль стає тривалим, стійким, локалізується в надчеревній ділянці або в правому підребер'ї. При виразці шлунка біль посилюється невдовзі після приймання їжі. Для виразкової хвороби дванадцятипалої кишки характерний біль натще (голодний біль), рідше - через 2-3 год після їди. Може спостерігатися і нічний біль, що локалізується навколо пупка. Біль при виразковій хворобі періодичний. Період загострення триває переважно 6-8 тижнів, потім настає ремісія. При виразковій хворобі загострення спостерігається навесні і восени. Одним з її постійних і ранніх проявів е диспепсичний синдром: відрижка, печія, нудота, рідше блювання. Печія буває найчастіше при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки, поєднується з відрижкою кислим, блюванням. Якщо виразка локалізується в шлунку, спостерігається пуста відрижка (повітрям). Апетит знижується тільки в період загострення при появі болю. Язик обкладений. Живіт дещо здутий. У період загострення можуть відмічатися напруження м'язів передньої черевної стінки в надчерев'ї, болючість при пальпації. Температура тіла нерідко субфебрильна. Запор, "болючість при пальпації за ходом товстих кишок. Діти і підлітки з виразковою хворобою емоціонально нестійкі. Відмічають розлад сну, підвищену стомлюваність, зниження пам'яті.
При виразковій хворобі шлунка нерідко буває відставання в масі тіла.
Діагноз виразкової хвороби грунтується на старанному збиранні анамнезу, аналізі клінічних симптомів і даних додаткових методів дослідження. Зміни при загальному аналізі крові (незначні лейкопенія, еозинофілія, підвищення ШОЕ, зниження еритроцитів і гемоглобіну) непостійиі, відмічаються переважно у фазі загострення. Дослідження калу дає можливість виявити кровотечу з шлунка або дванадцятипалої кишки. При фракційному дослідженні шлункового соку визначають найчастіше підвищену, іноді нормальну або навіть знижену кислотність. Рентгенологічне дослідження дає змогу уточнити локалізацію виразкового процесу і визначити ефективність лікування. Методом ранньої діагностики виразкової хвороби і передвиразкового стану є гастродуоденофіброскопія.
Виразкову хворобу потрібно диференціювати з гастритом, функціональним розладом шлунка, запальним захворюванням жовчних шляхів, панкреатитом.
Ускладнення виразкової хвороби можуть виникнути в будь-якій фазі захворювання. Найчастіше розвивається шлунково-кишкова кровотеча, рідше стеноз воротаря і дванадцятипалої кашки, пенетрація і перфорація.
Перебіг виразкової хвороби у дітей хронічний, але більш сприятливий, ніж у дорослих.
Лікування визначається фазою захворювання (загострення, неповна ремісія) і спрямоване на різні етіологічні і патогенетичні механізми виразкової хвороби. Мета комплексної терапії - зниження інтенсивності агресивних факторів і підвищення активності факторів захисту. Основним є консервативне лікування, до хірургічного втручання

 
 

Цікаве

Загрузка...