WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вегетосудинна дистонія - Реферат

Вегетосудинна дистонія - Реферат

із зігнутими і зведеними до ту-л}ба кінцівками. Уражуються великі і середні суглоби, а також дрібні суглоби і суглоби шийного відділу хребта. Незабаром з'являються атрофії м'язів, загальна дистрофія, анемія. Часто уражується серце (перикардит, міокардит). Рідше зустрічаються аортит, плеврит, пневмоніт. Для синдрому Стілла характерний швидкий прогресуючий перебіг з частими рецидивами.
Алергосептичний варіант ювенільного ревматоїдного артриту (синдром Віслера - Фанконі) починається гостро, з високої, інколи гектичної температури з ознобами· і заливними потами. Гарячка триває від 2-3 тижнів до 2-3 міс. На шкірі з'являються численні поліморфні алергічні висипання (плямисто-папульозні, рідше - уртикарні). Рано виникають ураження внутрішніх органів. Найчастіше уражуються серце (перикардит і міокардит), легені (плевропульмоніт), нирки (гломерулонефрит, згодом - амілоїдоз нирок). Зміни в суглобах проявляються різкою артралгією, об'єктивні зміни в суглобах, як правило, виникають пізніше (через місяці, а іноді роки від початку захворювання).
Суглобово-вісцеральна іполіартрикулярна суглобова форми здебільшого мають швидкий прогресуючий перебіг з масивним ураженням суглобів і незворотними змінами внутрішніх органів. Перебіг олігоартриту і моноартриту (суглобова форма) більш сприятливий, часто з низьким ступенем активності,, тобто це погльнопрогресуточий перебіг.
При ювенільному ревматоїдному артриті спостерігається ураження судинної оболонки очей (увеїт або іридоцикліт) і розвивається типова тріада - іридоцикліт, катаракта і стрічковидна дисторофія рогівки. При ЮРА з високим ступенем активності відмічають стабільно високу ШОЕ, підвищення рівня сіалових кислот, С-реактивного протеїну, альфа-2- і гамма глобуліну. Тільки у невеликої кількості дітей через 6 міс після початку захворювання в крові знаходять ревматоїдний фактор, у більшості він не визначається. На рентгенограмах кісток першою ознакою ювенільного ревматоїдного артриту є остеопороз і розлита структура епіфізів кісток ураженого суглоба. Пізніше з'являються звуження суглобової щілини, ерозії суглобової поверхні, в товщі епіфізів - кистовндні прояснення. У пізніх випадках суглобової щілини неї має, відмічаються кісткові і фіброзні зрощення.
Діагностичні критерії ювенільного ревматоїдного артриту
A. Клінічні ознаки: артрит триває 3 міс і більше; артрит другого суглоба, який виникає через 3 міс і пізніше; симетричне ураження дрібних суглобів; контрактура; тендосиновіт або бурсит; м'язова атрофія; ранкова скутість; ревматоїдне ураження очей; ревматоїдні вузлики; випіт у порожнину суглоба.
Б. Рентгенологічні ознаки: остеопороз; дрібнокістозна перебудова кісткової структури епіфіза; звуження суглобової щілини, кісткові ерозії, анкілоз суглобів; порушення росту кісток; ураження шийного відділу хребта.
B. Лабораторні зміни: позитивний ревматоїдний фактор, позитивні дані біопсії синовіальної оболонки.
Наявність трьох із перелічених вище ознак при обов'язковому артриті дає основу для вірогідного діагнозу, чотирьох - для справжнього і восьми - класичного ювенільного ревматоїдного артриту.
Лікування ювенільного ревматоїдного артриту включає З етапи: стаціонар, поліклініка, санаторій. Застосовують препарати патогенетичної дії, спрямовані на пригнічення запального процесу та алергічних реакцій.
При переважно суглобовій формі застосовують нестероїдні протизапальні засоби і хінолінові препарати. Нестероїдні протизапальні засоби - це ацетилсаліцилова кислота {0,2 г на рік життя на добу в 3-4 прийоми після приймання їжі), диклофенак натрію (ортофен) - 3 мг / кг на добу, індометацин - 1-3 мг/кг на добу, ібупрофен-15мг/кг протягом кількох місяців послідовно.
Хінолінові препарати - хінгамін (делагіл) 5 мг/кг або гід-роксихлорохін (плаквеніл) 5-7 мг/кг на добу - приймають 1 раз на день - після вечері за 2год. до сну протягом 6-12 міс.
Хінолінові препарати мають імунопригнічуючий ефект, їх вважають основними, або базисними, препаратами яри ювенільному ревматоїдному артриті ї відносять до препаратів повільної дії, призначаючи в поєднанні з іншими протизапальними засобами.
Під час лікування хіноліновими препаратами дитину повинен систематично оглядати окуліст, оскільки може розвинутися ретинопатія як результат побічної дії цих препаратів. До основних, або базисних, препаратів належить пеніциламін (купреніл), який призначають одночасно з нестероїдними протизапальними засобами.
У разі тяжкого перебігу суглобово-вісцеральної форми ювенільного ревматоїдного артриту призначають кортикостероїдні гормони. При низькому ефекті від застосування нестероїдних протизапальних препаратів протягом 7-14 днів дають преднізолон у дозі 0,8-1,0 мг/кг, максимальну дозу - до досягнення клініко-лабораторного ефекту (1-1,5 міс), надалі поступово знижують її до 1/3 - 1/4 початкової дози. Преднізолон має виражений протизапальний і імуносупресивний ефект, але не усуває, а лише тимчасово пригнічує активність процесу. Кортикостероїди застосовують у поєднанні з нестероїдними протизапальними і основними препаратами.
Якщо перелічені вище методи базисної терапії у дітей з суг-лобово-вісцеральною формою ревматоїдного артриту з особливо високою імунологічною активністю процесу при алергосептично-му варіанті ревматоїдного артриту не дають ефекту, застосовують імуносупресанти. Це азатіоприн (2-3 мг/кг маси), хлорбутин (лейкеран) - 0,2 мг/кг маси призначають на тривалий час (до ' 6 міс під контролем аналізу крові).
При захворюванні (в будь-якій формі) рекомендується фізіотерапевтичне лікування. У гострій фазі призначають УФО, електрофорез із знеболювальними і протизапальними препаратами; в стадії проліферації - УВЧ, парафін, озокерит, фонофорез, у тому числі стероїдних гормонів на суглоби. При всіх формах ювенільного ревматоїдного артриту призначають лікувальну фізкультуру і масаж відразу ж після затухання виражених ексудативних проявів. Якщо запальний процес має помірну активність, 1 показаним є санаторно-курортне лікування (Євпаторія, Сочі, П'ятигорськ, Цхалтубо, Липецьк) двічі на рік.
Диспансерне спостереження. Після виписування і із стаціонару дитину беруть на диспансерний облік. У поліклініці спостереження за дитиною проводять ревматолог, педіавр, ортопед, окуліст, фізіотерапевт і лікар ЛФК. Регулюється рвким удома і в школі. Здійснюється планова санація вогнищ хронічної інфекції. Регулярно проводиться санаторно-курортне лікування.

 
 

Цікаве

Загрузка...