WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вірусний гепатит - Реферат

Вірусний гепатит - Реферат

1-3 днів розвивається печінкова кома. Жовтяниця при цьому звичайно значно зростає. З'являються геморагічні явища (крововиливи в шкіру, блювання "кавовою гущею", кровоточивість слизових оболонок та ін.). Зменшуються розміри печінки, вона стає м'якою, часто зовсім не пальпується. З'являється печінковий запах. Прогноз невтішний Видужання настає звичайно тільки при комплексному Інтенсивному лікуванні в стадії передвісників печінкової коми.
Вірусний гепатит А характеризується гострим циклічним перебігом, повним відновленням функціонального стану печінки. Затяжний перебіг хвороби буває рідко, звичайно при супровідних захворюваннях. При вірусному гепатиті В поряд з гострим перебігом хвороби спостерігається затяжний і хронічний (доброякісний хронічний персистуючий гепатит і хронічний активний гепатит, який закінчується в деяких випадках цирозом печінки).
Діагноз вірусного гепатиту встановлюють на основі клініко-епідеміологічних даних. Істотно допомагають у встановленні діагнозу біохімічні та імунологічні дослідження. Діагноз вірусного гепатиту В підтверджується виявленням австралійського антигена (HBsAg) у крові. Етіологічне розшифрування вірусних гепатитів включає визначення всіх серологічних маркерів вірусного гепатиту В, фекального антигена вірусного гепатиту А та сироваткових імуноглобулінів. Негативні результати перелічених досліджень дають змогу встановити діагноз вірусного гепатиту ні А ні В. Якщо етіологічне розшифрування вірусного гепатиту неможливе за клініко-епідеміологічними та лабораторними тестами, ставлять діагноз: вірусний гепатит (недиференційований).
У ранній діагностиці вірусного гепатиту велике значення має підвищення активності аланінової амінотрансферази (АлАТ) та альдолази. Істотно допомагає в діагностиці вірусного гепатиту визначення вмісту білірубіну в крові; жовчних пігментів у сечі, стеркобіліну у випорожненнях. При вірусному гепатиті вміст білірубіну в крові здебільшого підвищений, переважає його пряма фракція. Винятком є безжовтянична форма вірусного гепатиту, при якій вміст білірубіну в крові може залишатися нормальним Протягом усієї хвороби. Підвищення білірубіну до 40 мкмоль/л (норма - до 20 мкмоль/л) за забарвленням шкіри визначити неможливо.
Тому вірусний гепатит з підвищеними в таких межах показниками гіпербілірубінемії трактують також як безжовтяничний. При жовтяничній формі вірусного гепатиту в сечі з'являються жовчні пігменти. Стеркобілін у випорожненнях не визначається протягом кількох днів; звичайно в останні дні початкового (безжовтяничного) та перші дні жовтяничного періоду хвороби. Для вірусного гепатиту характерним є підвищення тимолової, сулемової та інших осадкових проб; гіпоальбумінемія, гіпергаммагдеь булінемія. Зниження вмісту протромбіну свідчить про значне ураження синтетичної функції гепатоцита і тяжкий перебіг вірусного гепатиту.
Жовтяничний варіант вірусного гепатиту слід диференціювати з гемолітичною та механічною жовтяницями, пігментним гепатозом та токсичним гепатитом; у дітей перших місяців життя - з атрезією жовчовивідних шляхів.
Лікування. В лікуванні хворих на вірусний гепатит велике значення має дотримання постільного режиму та дієти. До зникнення симптомів інтоксикації та значного зниження активності АлАТ постільний режим повинен бути суворим, з наступним поступовим його ослабленням відповідно до дальшого перебігу хвороби, їжа повинна містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів. Тільки при тяжких формах гепатиту доцільно обмежити або навіть повністю виключити з дієти білки. Жири (вершкове масло) обмежують у перші два тижні хвороби. Треба, крім того, виключити екстрактивні речовини, гострі приправи, шоколад, какао; обмежити в їжі вміст солі. З перших днів хвороби рекомендується знежирений сир. М'ясо дають варене або у вигляді парових котлет. До меню слід включити молочнокислі продукти (кефір, кисле молоко тощо), овочі, фрукти та фруктові соки, компоти, киселі, варення, мед та ін. їжа має бути багата на вітаміни. Додатково призначають екстракти вітамінів та синтетичні вітамінні препарати: аскорбінову кислоту, тіамін, ретинол, нікотинову кислоту. Треба в значній кількості пити 5% розчин глюкози, лужні мінеральні води (Боржомі, Єсентуки №17, №4). Для регуляції жовчовиділення і забезпечення регулярного випорожнення кишок призначають 5 % розчин магнію сульфату. В період спаду проявів клінічних симптомів хвороби рекомендуються озокеритові та парафінові аплікації на ділянку печінки, що позитивно впливає на внутрішньо печінкову гемодинаміку. У цей період призначають також жовчогінні (холосас, кукурудзяні примочки, безсмертник та інші жовчогінні трави). При легких формах вірусного гепатиту можна обмежитися переліченим комплексом лікувальних заходів. Це так звана базова терапія вірусного гепатиту.
У разі потреби детоксикаційної терапії застосовують внутрішньовенно краплинно 5% або 10% розчини глюкози з аскорбіновою кислотою, синтетичні плазмозамінники (реополіглюкін, гемодез та ін.) альбумін. Для звільнення кишок від токсинів та токсичних метаболітів призначають очисні та сифонні клізми.
При стійких симптомах інтоксикації у хворих на тяжку форму вірусного гепатиту, при передвісниках та симптомах гепатодиртрофії, а також загрозі її розвитку потрібно призначати глікорортикоїдні препарати. Оптимальним можна вважати поєднане Застосування гідрокортизону парентерально (внутрішньовенно, краплинно) та преднізолону всередину. Доза глікокортикоїдів Становить 2-3, при гепатодистрофії 4-5 мг/кг маси тіла на добу в перерахуванні на преднізолон. При тяжких формах вірусного гепатиту слід застосовувати інгібітори протеаз (контрикал, трасилол, гордокс, амбен та ін.). Для пригнічення гнильних процесів у кишках застосовують антибіотики; при симптомах геморагічного діатезу - вікасол, амінокапронову кислоту та ін. За показаннями призначають симптоматичні препарати. При супутніх захворюваннях проводять відповідне лікування, враховуючи при цьому гепатотоксичність ліків.
Профілактика. Методи активної профілактики вірусного гепатиту розробляються.
Заходи у вогнищі вірусного гепатиту А. 1. Хворого госпіталізують. Строки ізоляції - 4 тижні від початку хвороби або 3 тижні від появи жовтяниці. Питання про можливість лікування хворого на вірусний гепатит А вдома останнім часом вирішено позитивно. В таких випадках потрібно забезпечити ізоляцію хворого, щоденний лікарський огляд та систематичний контроль біохімічних показників функціонального стану печінки, проведення поточної дезинфекції. 2. Карантин накладають на 45 днів від дня ізоляції хворого. В цей час забороняється переводити дітей із групи в групу або в інші дитячі заклади. Приймати нових дітей можна тільки після введення їм імуноглобуліну. Всім контактним, які не хворіли раніше на вірусний гепатит, вводять імуноглобулін: дітям до 10 років -1 мл. від 10 до 11 років- 1,5мл. Після ізоляції хворого проводять обов'язкову заключну дезинфекцію. 4. За вогнищем встановлюють медичне спостереження протягом усього карантинного строку. Для ранньої діагностики вірусного гепатиту А та виявлення його безжовтяничних варіантів рекомендується визначати активність АлАТ.
Профілактика вірусного гепатиту В зводиться до профілактики парентерального інфікування. Потрібно ретельно дезинфікувати медичні інструменти сухим жаром (протягом 1 год. при температурі 160°С), стерилізувати їх (протягом 30 хв при 1,5 атм) або кип'ятити не менше 30 хв. У лікувально-профілактичних закладах доцільно створювати централізовані стерилізаційні. Для профілактики посттрансфузійного вірусного гепатиту необхідно ретельно добирати та систематично обстежувати донорів на наявність у їхній крові вірусу гепатиту В. Слід враховувати, що поряд з вірусом гепатиту В посттрансфузійні гепатити спричинюються також вірусами ні А ні В. Розпізнати носійство цих вірусів у донорів на сьогодні неможливо. Показання для проведення переливання крові та її препаратів повинні бути в рамках потреби.

 
 

Цікаве

Загрузка...