WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Вірусний гепатит - Реферат

Вірусний гепатит - Реферат


Реферат на тему:
Вірусний гепатит
Вірусний гепатит - гостра інфекційна хвороба з переважним ураженням ретикулоендотеліальної системи травного каналу і печінки; характеризується інтоксикацією, часто супроводиться жовтяницею.
За рекомендацією ВООЗ, термін "вірусний гепатит" об'єднує два захворювання, які мають істотні епідеміологічні, клінічні та Інші відмінності: гепатит А і гепатит В.
Вірусний гепатит А - гостра циклічна інфекційна хвороба, яка спричинюється вірусом А, передається фекально-оральним (можливо, і повітряно-краплинним) шляхом; характеризується початковими загальнотоксичними та диспепсичними симптомами, переважним ураженням печінки, у деяких хворих з порушенням її пігментної функції (жовтяниця).
Вірусний гепатит В - інфекційна хвороба, яка зумовлюється вірусом В, передається парентеральним шляхом, включаючи ге-мотрансфузійний, характеризується переважним втягненням у патологічний процес печінки. Ступінь ураження печінки та наслідки вірусного гепатиту В різноманітні і залежать від генетичне зумовлених особливостей імунної відповіді організму, меншою мірою - від інших факторів, які впливають на неї (величина інфікуючої дози, преморбідний фон, супровідні захворювання то-що). Вірусний гепатит В - це хвороба імунної відповіді.
Етіологія. Збудник вірусного гепатиту А - вірус, який містить РНК, стійкий у зовнішньому середовищі. Збудник вірусного гепатиту В - вірус, який містить ДНК, характеризується надзвичайною стійкістю, в тому числі до дії високої температури. Тривалий час зберігається у консервованій крові та плазмі. Маркером гепатиту В е його поверхневий антиген (HBsAg), відомий під назвою австралійського антигена.
Епідеміологія. Джерело інфекції - хворі з клінічно вираженими, субклінічними та безсимптомними формами хвороби. Вірус гепатиту А виділяється з фекаліями в кінці інкубаційного періоду, в початковому періоді, а у деяких хворих- і в перші 1-2 дні жовтяничного періоду хвороби. Найчастіше з появою жовтяниці виділення вірусу гепатиту А з фекаліями та циркуляція його в крові припиняються.
При вірусному гепатиті В тривалість циркуляції збудника в крові залежить від форми та варіанта перебігу хвороби. При субклінічних та безсимптомних формах, затяжному і хронічному перебігу хвороби циркуляція вірусу гепатиту В в крові е тривалою.
Шляхи передачі. Вірусний гепатит А передається фекально-оральним, можливо, і повітряно-краплинним шляхом; вірусний гепатит В - переважно парентеральним, включаючи гємотрансфузійний. При вірусному гепатиті В є і контактний шлях інфікування як прихований варіант парентерального передавання інфекції. Це буває у разі близького контакту з хворим і при мікротравмах шкіри. Іноді здійснюється вертикальне передавання інфекції, тобто інфікування плода або новонародженого матір'ю, хворою вірусним гепатитом В.
Сприйнятливість. На вірусний гепатит А хворіють переважно діти та люди молодого віку. Імунітет дорослих - це імунітет людей, які перехворіли. На вірусний гепатит А не хворіють діти першого року життя завдяки трансплацентарному імунітету. Вірусний гепатит В спостерігається у людей всіх вікових груп
Патогенез. Вірус гепатиту А через рот потрапляє в травний канал, фіксується та розмножується в епітеліальних клітинах та регіонарних лімфатичних вузлах тонкої кишки. Проникає в русло крові, фіксується клітинами мононуклеарних фагоцитів, зокрема купферовськими клітинами печінки. В міру нагромадження вірус гепатиту А з купферовських клітин потрапляє у гепатоцити, в яких настають дистрофічні і навіть некротичні зміни. Залежно від поширеності і глибини процесу розвиваються різного ступеня вираженості порушення функціонального стану печінки Вірусному гепатиту А властивий гострий циклічний перебіг хвороби з швидким звільненням організму від збудника. Інтенсивна регенерація тканини печінки забезпечує повне видужання.
При вірусному гепатиті В збудник потрапляє в організм парентерально. Фіксується і розмножується в гепатоцитах. Організм звільняється від збудника завдяки імунному цитолізу інфікованих гепатоцитів. Залежно від індивідуальних особливостей імунної відповіді у печінці розвивається різної інтенсивності та тривалості патологічний процес. Крім гострого циклічного перебігу вірусного гепатиту В, спостерігається затяжний і хронічний.
Клініка. Інкубаційний період при вірусному гепатиті А триває від 15 до 50 днів, найчастіше- 15-20 днів, при вірусному гепатиті В-60-180 днів, найчастіше - 70-90 днів.
Перебіг вірусного гепатиту характеризується циклічністю. Розрізняють початковий (переджовтяничний) період, жовтяничний та період видужання.
При вірусному гепатиті А в початковому періоді спостерігаються диспепсичні явища (втрата апетиту, нудота, блювання, біль у надчеревній ділянці та у правому підребер'ї, іноді пронос), підвищення температури тіла, слабкість. Тривалість цього періоду З-5, рідше - 7-10 днів. Сеча стає насичено жовтою (колір пива), випорожнення знебарвлені. При об'єктивному обстеженні спостерігаються збільшення та ущільнення печінки, рідше - і селезінки (переважно у дітей раннього віку). У початковому періоді іноді спостерігаються явища катару дихальних шляхів. У деяких хворих, внаслідок активації стрептококової мікрофлори носоглотки, буває катаральна або фолікулярна ангіна, загострюється хронічний тонзиліт тощо.
При вірусному гепатиті В початковому (переджовтяничному) періоду властивий змішаний тип перебігу хвороби: спостерігаються симтоми загальної інтоксикації (головний біль, слабкість, втрата апетиту, підвищення температури тіла), диспепсичні або незначні катаральні явища. У деяких хворих, найчастіше у дітей Старшого віку, спостерігається також біль у суглобах, м'язах (псевдоревматичний варіант). Крім того, початковому періоду при вірусному гепатиті В може бути властивий астеновегетативний тип перебігу хвороби, а також безсимптомний. При безсимптомному початковому періоді перші ознаки хвороби відображують порушення пігментного обміну - темнішає сеча, знебарвлюються випорожнення, з'являється жовтянічність склер та шкіри. Початковий (переджовтяничний) період при вірусному гепатиті В більш тривалий, ніж при вірусному гепатиті А, і становить звичайно 7-14 днів, іноді більше.
З появою жовтяниці у більшості хворих на вірусний гепатит А загальний стан поліпшується, зменшуються явища інтоксикації, нормалізується або знижується температура тіла (жовтяниця "проганяє" прояви хвороби). При вірусному гепатиті В у більшості хворих одночасно з появою жовтяниці посилюються загальнотоксичні прояви хвороби. Жовтяниця наростає поступово. Спочатку спостерігається жовтяничність склер та слизової оболонки м'якого піднебіння, пізніше - шкіри. Ступінь жовтяниці різний, не завжди відповідає тяжкості гепатиту, але найчастіше е пряма залежність між інтенсивністю жовтяниці та тяжкістю хвороби. При вірусному гепатиті А спостерігається інтенсивна та більш тривала жовтяниця. Швидке наростання жовтяниці характерне для тяжких та злоякісних форм вірусного гепатиту В.Печінка збільшена, помірно ущільнена та дещо болюча під час пальпації. У деяких хворих при вірусному гепатиті збільшується і селезінка (в основному у дітей раннього віку). Живіт помірно здутий, випорожнення знебарвлені. Сеча темна. При тяжких формах вірусного гепатиту проявляється геморагічний діатез (петехіальні висипи, синці на місцях ін'єкцій, носові кровотечі та ін.). Залежно від ступеня порушення функціонального стану печінки розрізняють легку, середньотяжку, тяжку та злоякісну форми вірусного гепатиту. Тяжка та злоякісна форми хвороби характерні для вірусного гепатиту В.
Злоякісна форма, або токсична дистрофія печінки (гепатодистрофія, гепатонекроз),- найтяжча форма вірусного гепатиту В. Найчастіше буває у дітей першого року життя. Першими симптомами гепатодистрофії є нервово-психічні порушення - печінкова енцефалопатія. Спостерігається різке збудження з руховим неспокоєм, з'являються тремор рук, клонікотонічні судороги. Протягом

 
 

Цікаве

Загрузка...