WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний обструктивний бронхіт: сучасні технології лікування - Реферат

Хронічний обструктивний бронхіт: сучасні технології лікування - Реферат

загострення захворювання і необхідності проведення одночасної оксигенотерапії, використовувати небулайзер;· періодично перевіряти правильність використання інгаляційних пристроїв та техніку інгаляції хворими;· проводити моніторинг своєчасного виявлення та лікування молочниці ротової порожнини та дисфункції гортані;· періодично проводити переоцінку необхідності застосування кортикостероїдів;· при поєднаному пероральному та інгаляційному застосуванні стероїдів дозу препарату системної дії слід поступово знижувати, а за можливості - повністю перейти на інгаляційну терапію стероїдами.
З огляду на багатократність використання лікарських засобів з різними шляхами доставки, вікові і психоемоційні особливості хворих із цією патологією, відсутність відчуття хворими негайного і вираженого зменшення симптомів у відповідь на застосовану терапію, значно знижений комплаєнс негативно позначається на прихильності хворих до лікування, а отже - на його результатах. В останні роки розробляються і впроваджуються нові доставкові пристрої, нові технології й шляхи введення ліків з метою покращення комплаєнсу і розподілу ліків в організмі хворого, здешевлення процесу терапії і реабілітації хворого.
Так, за необхідності використання інгаляційних бронхолітиків у високих дозах можливе використання небулайзерної техніки як засобу доставки препаратів при доведеній вищій ефективності лікування.
У пацієнтів з ХОБ легкого та середнього ступеня тяжкості, після перенесення інфекційних бактеріальних та вірусних загострень захворювання, отримані дані про ефективність базисної протизапальної терапії з використанням фенспіриду (ереспалу), нестероїдного протизапального засобу. Фенспірид має тропність до дихальної системи. Являючись антагоністом Н1- та a-гістамінових рецепторів, він зменшує гіперреактивність бронхів, впливає на метаболізм арахідонової кислоти, зменшує утворення простагландинів та лейкотрієнів. Доведена спроможність фенспіриду підвищувати активність війок миготливого епітелію бронхів, зменшувати набряк слизової бронхів, нормалізувати об'єм та густину секрету, тим самим покращувати мукоциліарний кліренс. Планомірне застосування препарату призводить до збільшення ОФВ1, РаО2, зменшується вираженість клінічних симптомів - задишки, кашлю, пацієнти рідше застосовують b2-агоністи короткої дії для зняття гострих симптомів, підвищується переносимість фізичного навантаження. Як базисна терапія рекомендується призначення фенспіриду по 80 мг 2 рази на день протягом 1 місяця, при загостреннях дозу можна збільшити до 80 мг 3 рази на добу.
Важливу роль у патогенезі ХОБ відіграє оксидантнийстрес, який викликають паління, інфекції, вплив полютантів, фізичне навантаження. Він призводить до прогресування запалення, дефіциту вітамінів, слабкості дихальних м'язів. Тому в схему лікування хворих ХОБ необхідно включати тривале застосування міцного антиоксиданту, муколітика N-ацетилцистеїну, що, як доведено, зменшує активність запалення, частоту та тривалість загострень ХОЗЛ.Питання про необхідність оксигенотерапії у хворих на ХОБ вирішується з урахуванням ступеня тяжкості клінічних симптомів, повноцінності та ефективності базисної терапії, ступеня дихальної недостатності та кисневого балансу крові.Якщо за умови проведення повноцінної протизапальної та бронхолітичної терапії протягом не менше 2-3 місяців у хворих на ХОБ значення РаО2 залишається нижчим, ніж 75 мм рт. ст., показана оксигенотерапія.
Абсолютними показаннями до проведення тривалої малопотокової оксигенотерапії є РаО2 < 55 мм рт. ст. або SaO2 < 88 %. Пацієнтам із хронічним легеневим серцем і РаО2 56-59 мм рт. ст. необхідно проводити кисневу терапію.Доведено, що якщо тяжкохворі на ХОБ не отримують оксигенотерапію, рівень їх виживання суттєво знижується. Однак лікарі часто не призначають достатню кількість кисню, підтримуючи гіперкапнію як стимул до дихання. Орієнтиром для проведення оксигенотерапії в амбулаторних умовах можуть бути значення PaO2 приблизно на рівні 60-65 мм рт. ст. чи сатурації кисню нижче 90 %.Для лікування хворих на ХОБ, ускладнений легеневою гіпертензією, показане застосування периферичних вазодилататорів у поєднанні з малопотоковою оксигенотерапією, серцевих глікозидів.Реабілітація хворих на ХОБ включає також освітні програми, психологічну підтримку хворого та членів його сім'ї.Розробляється індивідуальна програма фізіотерапії, дихальної гімнастики (наприклад, дихання через щільно стулені губи, діафрагмальне дихання). Хворий освоює навички моніторингу та самооцінки посильного рівня фізичних навантажень.Регулярна планова терапія, що відповідає об'єктивним параметрам тяжкості захворювання, повинна проводитися з приділенням пильної уваги до можливих побічних ефектів і погіршення перебігу захворювання.
Реакція на лікування різними групами бронхолітиків і кортикостероїдами є варіабельною у різних пацієнтів і повинна підтверджуватися та моніторуватися за допомогою спірометрії.При оцінці ефективності і моніторингу лікування аналізуються не тільки взаємозв'язок між симптомами ХОЗЛ і показниками ФЗД, але і частота й тяжкість загострень, наявність ускладнень, дихальної недостатності, супутніх захворювань, загального стану здоров'я та якості життя, пов'язаного з хворобою.Ґрунтуючись на наявних наукових та практичних даних, назріла необхідність перегляду деяких положень щодо ведення ХОБ. Це питання широко обговорюється на міжнародних конференціях, у рамках Європейського, Британського, Американського респіраторних товариств, Української асоціації фтизіатрів і пульмонологів, програми GOLD.
Література
[1] Фещенко Ю. И. Проблемы хронических обструктивных заболеваний легких // Укр. пульмонол. журнал. - 2002. - № 1. - С. 5-10.
[2] Фещенко Ю. І. Сучасні проблеми пульмонології// Укр. пульмонол. журнал. - 1997. - № 2. - С. 3-8.
[3] Фещенко Ю. І. Хронічні обструктивні захворювання легень// Укр. пульмонол. журнал. - 1997. - № 1. - С. 5-9.
[4] Фещенко Ю. І., Яшина Л. А., Горовенко Н. Г. Хронические обструктивные заболевания легких. - К.: Морион, 2001. - 79 с.
[5] Фещенко Ю. И., Яшина Л. А. Диагностика и лечение инфекционных обострений хронического обструктивного бронхита// Укр. хіміотерапевт. журнал. - 2000. - № 1. - С. 3-8.
[6] Хронические обструктивные болезни легких. Федеральная программа. - М., 1999. - С. 15-36.

 
 

Цікаве

Загрузка...