WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Хронічний обструктивний бронхіт: сучасні технології лікування - Реферат

Хронічний обструктивний бронхіт: сучасні технології лікування - Реферат

препарату.На сьогодні у світі, у тому числі й у нашій країні, проводяться численні клінічні дослідження з вивчення ефективності нових бронхолітиків пролонгованої дії, комбінованих препаратів, що включають бронхолітики і кортикостероїди, інгібітори ферментів і медіаторів запалення, ініційованих при ХОЗЛ, нові антиоксиданти тощо [4, 6, 8, 9].
Сучасна клінічна практика, дані рандомізованих порівняльних досліджень вказують на те, що пролонговані b2-агоністи при плановому застосуванні є найбільш ефективними у порівнянні з іншими бронхолітиками.Спектр фізіологічних ефектів b-агоністів тривалої дії дещо ширший, ніж у b-агоністів короткої дії. Так,препарати цієї групи:· довготривало розслаблюють гладку мускулатуру бронхів;· мають самостійну протизапальну дію, доповнюють (посилюють) протизапальну дію інгаляційних або системних стероїдів;· зменшують набряк слизової оболонки бронхів;· покращують мукоциліарний кліренс;· зменшують частоту інфекційних уражень дихальних шляхів;· зменшують задишку, частоту загострень, підвищують якість життя хворих на ХОБ.Механізм дії пролонгованих b-агоністів обумовлений стимуляцією трансмембранних b2-адренорецепторів шляхом активації аденілатциклази з підвищенням вмісту внутрішньоклітинного цАМФ, що призводить до характерних біологічних та клінічних ефектів.Основним препаратом цієї групи є сальметерол та формотерол, тривалість дії яких становить 12 годин.Висока ліпофільність, особливі морфофункціональні зв'язки з рецептором сальметеролу є основою більш виразної і пролонгованої дії препарату у порівнянні з b-агоністом короткої дії.
Порівняльна клінічна ефективність препаратів зумовлена тим, що початок бронхолітичної дії сальбутамолу Ј формотеролу формотеролу > сальбутамолу.Крім бронхолітичного ефекту, для сальметеролу характерною є протизапальна дія, що проявляється гальмуванням вивільнення клітинами гладкої мускулатури таких прозапальних хемокінів, як еотаксин та ІЛ-8.Показано також, що in vitro пролонгованої дії b2-агоністи попереджують виділення опасистими клітинами гістаміну, простагландинів і лейкотрієнів.Сальметерол здійснює протизапальний ефект також шляхом зменшення кількості нейтрофілів, їх активності і виділення медіаторів (мієлопероксидази, ліпокаліну).Під впливом цього препарату спостерігається збільшення частоти биття війок на слизовій миготливого епітелію бронхів, що оптимізує мукоциліарний кліренс.
Доведено, що застосування сальметеролу пов'язане з цитопротекторним ефектом щодо слизової бронхів. Так, відомо, що при ХОБ залежно від ступеня бронхообструкції в дихальних шляхах колонізуються Haemophilus influenzae, Pseudomonas aeruginosa, а застосування сальметеролу в плановій терапії призводить до зменшення цієї колонізації [5, 6].Зрозуміло, що як покращення мукоциліарного кліренсу, так і зменшення бактеріальної колонізації дихальних шляхів при застосуванні сальметеролу зменшують ризик розвитку інфекційних загострень ХОБ.b2-агоністи пролонгованої дії при їх плановому застосуванні демонструють зростання фізичних можливостей у пробах із фізичним навантаженням, значно покращують загальний стан здоров'я пацієнта, що оцінюється дослідниками по якості життя хворих на ХОБ. Результатом планового використання сальметеролу в дозі 50 мкг 2 рази на добу було зростання ОФВ1, зменшення задишки, збільшення фізичної витривалості, скорочення кількості загострень, покращення загального стану здоров'я.Все вищевикладене, поряд зі зменшенням протизапальної активності нейтрофілів і власне бронхолітичним пролонгованим ефектом, служить вагомим підґрунтям для планового використання пролонгованих b2-агоністів при ХОБ. На сьогодні уже представлений об'єктивними даними і продовжує накопичуватися позитивний досвід використання при ХОБ не тільки пролонгованих b2-агоністів, а і їх комбінації з сучасними інгаляційними стероїдами (серетид). За даними міжнародних мультицентрових подвійних сліпих плацебо-контрольованих досліджень хворих ХОБ, де досліджувались ефективність та нешкідливість серетиду у порівнянні з окремими компонентами (сальметерол та флутіказону пропіонат) та плацебо, було встановлено, що при застосуванні серетиду відбувалося більш суттєве та швидке покращення функції легень, ніж при плацебо, флутіказону чи сальметеролу в монотерапії. Це покращення поєднувалось із значним зменшенням симптоматики захворювання на всіх етапах спостереження. Профіль нешкідливості був співставним із профілем нешкідливості кожного окремого компоненту. Отримані дані дозволяють включити ці препарати до керівництв з лікування ХОБ.
Холінергічні нерви є основними нервовими шляхами бронхомоторного тонусу дихальних шляхів.У здорової людини вплив парасимпатичної частини вегетативної нервової системи на тонус бронхів незначний, і деяке підвищення тонусу n.vagus під впливом подразнюючих факторів не призводить до бронхообструкції. У випадку ХОБ розвиток ваготонії під впливом різноманітних іритантів є однією з провідних причин виникнення бронхообструкції [2, 4, 6].Являючись конкурентними антагоністами ацетилхоліну та блокуючи мускаринові рецептори в бронхах, холінолітики попереджують та пригнічують стимульовану підвищеним тонусом блукаючого нерву ендогенну бронхообструкцію, а також блокують рефлекторний бронхоспазм, пов'язаний з дією паління, промислових та побутових іритантів.Холінолітики зменшують також гіперсекрецію слизу бронхіальними слизовими залозами та келихоподібними клітинами.Внаслідок зазначених механізмів дії холінолітики при довготривалому застосуванні зменшують кашель, виділення мокротиння, задишку.До цієї групи препаратів належить холінолітик короткої дії іпратропіуму бромід. Порівняно з b2-агоністом, препарат діє повільніше, але бронхолітичний ефект є більш довготривалим.
Побічними ефектами застосування даного препарату можуть бути сухість слизових та гіркий присмак у роті, рідко - парадоксальний бронхоспазм при застосуванні розчинів препарату з використанням небулайзера. Рідко спостерігаються системні побічні ефекти, пов'язані з впливом на тонус n.vagus: ксеростомія, затримка сечі, закрепи.Вивчається і клінічна ефективність пролонгованого холінолітика тіотропіуму броміду (спіріва).При використанні холінолітиків у базисній терапії ХОБ рекомендується дотримуватися таких застережних заходів:· при призначенні великих доз слід використовувати спейсер або небулайзер з маскою для запобігання потрапляння

 
 

Цікаве

Загрузка...