WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Холестероз жовчного міхура у практиці сімейного лікаря - Реферат

Холестероз жовчного міхура у практиці сімейного лікаря - Реферат

холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) - за показаннями.
- Гепатобілісцинтіграфія з застосуванням 99mTc + бромезид внутрішньовенно - за показаннями.
- Комп'ютерна томографія органів черевної порожнини - за показаннями.
- Колоноскопія - за показаннями.
Лікування
Схема лікування холестерозу жовчного міхура на фоні ліпідного дистрес-синдрому передбачає медикаментозні та немедикаментозні заходи.Немедикаментозні рекомендації:
- відмова від тютюнокуріння;
- контроль артеріального тиску;
- зменшення маси тіла у хворих з ожирінням;
- контрольоване підвищення фізичної активності;
- усунення психологічних факторів;
- дотримання спеціальнихдієтичних рекомендацій (гіполіпідемічна дієта).Загальні принципи гіполіпідемічної дієти:
- вміст усіх жирів у загальній енергетичній цінності їжі повинен становити 30% і менше;
- обмеження добового вживання холестерину - менше 300 мг;
- підвищення вживання моно- та поліненасичених жирів, які містяться в овочах та рибі;
- збільшення вживання вуглеводів, що містяться у свіжих овочах та фруктах.
Медикаментозні рекомендації:
Препарати урсодезоксихолевої кислоти (УДХК) з розрахунку 13-15 мг/кг маси тіла, що в середньому відповідає 1 капсулі 250 мг 4 рази на добу (1 капсула вранці, 1 капсула вдень та 2 капсули ввечері) через 1 годину після їжі.
Основні механізми дії УДХК:
o антихолестатичний: пригнічує секрецію токсичних жовчних кислот у жовч та всмоктування їх у клубовій кишці, тим самим сприяє їх виведенню з організму;
o цитопротективний: завдяки своїй гідрофільності поліпшує плинність фосфоліпідного бішару мембрани гепатоцитів, відновлює структуру клітин і захищає їх від ушкоджень.
При пероральному вживанні вміст УДХК у загальному пулі жовчних кислот збільшується до 60%, що зумовлює зменшення всмоктування токсичних жовчних кислот та надходження їх у печінку. УДХК здатна вбудовуватися у клітинну мембрану, внаслідок чого остання стає більш стійкою до пошкоджуючої дії токсичних жовчних кислот;
o іпохолестеринемічний: зниження синтезу холестерину у печінці шляхом гальмування ферменту його синтезу - ГМК-КоА-редуктази, зменшення секреції холестерину у жовч і всмоктування у кишківнику, стимулювання виходу його з каменів у жовч;
o літолітичний: зниження літогенності жовчі внаслідок формування рідких кристалів з молекулами холестерину, попередження утворення і розчинення жовчних каменів;
o імуномодулюючий: під впливом УДХК знижується синтез імунокомпетентного IgM (меншою мірою - IgG та IgA), зменшується експресія антигенів гістосумісності на гепатоцитах і холангіоцитах, що в свою чергу попереджає активацію цитотоксичних Т-лімфоцитів, а також зменшує продукцію аутоантитіл і сприяє зниженню імунопатологічних реакцій;
o антиапоптотичний: за рахунок зменшення концентрації іонізованого кальцію у клітинах блокується вихід цитохрому С із мітохондрій, внаслідок чого попереджається активація каспаз і, відповідно, апоптоз холангіоцитів;
o стимуляція жовчної секреції: збільшення секреції та стимулюючий вплив на транспорт жовчних кислот і органічних аніонів у гепатоцитах; стимуляція білків-транспортерів жовчних кислот у канальцевій мембрані гепатоцита; стимуляція експресії транспортних систем (хлорид-бікарбонатного аніонообмінника) у біліарному епітелії, що поліпшує відтік жовчі;
o антиоксидантний: пов'язаний зі зміною метаболізму простагландинів та жирних кислот вплив на систему цитокінів.
- Препарати поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) класу омега-3 у дозі 1500 мг/добу.Омега-3 ПНЖК є необхідним елементом при побудові усіх клітинних мембран (альфа-ліноленова, ейкозапентаєнова, докозагексаєнова кислоти), а також відіграють важливу у синтезі гормонів тканин-ейкозаноїдів. У випадку їх дефіциту порушуються фізіологічні функції. Основні механізми дії омега-3 ПНЖК:
o гіполіпідемічний,
o гіпокоагуляційний,
o антиагрегантний,
o протизапальний,
o імуномодулюючий.
Тривалість лікування становить 9-12-24 місяці.
Критерії ефективності лікування
- Позитивна динаміка клінічних проявів (зменшення або відсутність скарг).
- Тенденція до нормалізації біохімічних показників ліпідного спектра крові (загальний холестерин, тригліцериди, бета-ліпопротеїни).
- Дані УЗД органів черевної порожнини:
o зменшення товщини стінки жовчного міхура до 2 мм,
o зменшення розмірів жовчного міхура,
o поліпшення його скоротливості,
o зменшення густини міхурової жовчі.
- Абсолютно достовірним критерієм успішного лікування при холестерозі жовчного міхура є регрес імовірних ультразвукових критеріїв при медикаментозній дехолестеринізації.
Етапи надання медичної допомоги
1-й етап - лікар загальної практики (сімейний лікар) - амбулаторне обстеження: ліпідограма крові (загальний холестерин, тригліцериди, бета-ліпопротеїни), печінкові проби, УЗД, ЕФГДС та тест-лікування.
2-й етап - лікар-гастроентеролог поліклініки або стаціонару (спеціалізована допомога) - уточнення діагнозу: ліпідограма крові (загальний холестерин, тригліцериди, бета-ліпопротеїни), печінкові проби, УЗД, дуоденальне зондування, ЕФГДС та амбулаторне лікування.
3-й етап - клініки кафедр медичних університетів та академій післядипломної освіти, науково-дослідні інститути (високоспеціалізована допомога) - уточнення діагнозу: ліпідограма крові (загальний холестерин, тригліцериди, бета-ліпопротеїни), печінкові проби, УЗД, дуоденальне зондування, ЕФГДС, проведення диференційної діагностики, призначення та контроль ефективності лікування.
Реабілітація
- Гіполіпідемічна дієта.
- Дробне харчування, виключення куріння, вживання алкоголю, газованої води.
- Дотримання режиму праці та відпочинку, заняття фізичними вправами.
- Ультразвуковий моніторинг 1 раз на 6 місяців.
- У випадку виявлення під час УЗД органів черевної порожнини ознак гіпотонії жовчного міхура, застою жовчі - призначення УДХК.
- Санаторно-курортне лікування: Моршин, Свалява, Трускавець, Миргород. Диспасерне спостереження - 1 раз на рік.
Прогноз для життя сприятливий. Проте хворі повинні дотримуватися режиму харчування та виконувати призначення лікаря, що є профілактикою розвитку жовчокам'яної хвороби.

 
 

Цікаве

Загрузка...