WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Холестероз жовчного міхура - Реферат

Холестероз жовчного міхура - Реферат

діагностики більшості захворювань жовчного міхура - насамперед, некаменевого холециститу, дискінезій жовчовивідних шляхів, що ускладнює діагностику ранніх стадій захворювання. Досить легко діагностується поліпозна форма холестерозу жовчного міхура, а також поєднання поліпозного холестерозу з холелітіазом. Важче виявити та здійснити диференціальну діагностику інфільтративної форми, особливо на ранніх етапах, а також вогнищеву форму. У випадках ускладнень при діагностиці слід враховувати клініку захворювання і співставляти її з даними ультразвукового дослідження на предмет потовщення стінки жовчного міхура, поширеності інфільтрації, стану скоротливої функції та вмісту жовчного міхура [16, 20].
Рентгенологічний метод дослідження (холецистографія) дозволяє діагностуватикалькульозний холестероз жовчного міхура та поліпи, специфічних ознак для інфільтративної форми не виявлено. Певною мірою це стосується і дорогих методик - комп'ютерної та магнітно-ядерної томографії. Таким чином, серед інструментальних методів діагностики холестерозу жовчного міхура методом вибору є ультразвукове дослідження [10].
Лабораторна діагностика. Для хворих на холестероз жовчного міхура обов'язковим є визначення функціональних печінкових проб, показників ліпідів крові та жовчі.
При неускладнених формах холестерозу жовчного міхура біохімічні показники функцій печінки можуть бути у межах норми. При порушенні відтоку жовчі, спричиненому ураженнями холедоху, сфінктера Одді або механічною перешкодою, наприклад, конкремента чи секвестру від поліпу (поліпи при холестерозі жовчного міхура є несправжніми), можуть виявлятися зміни, характерні для механічної жовтяниці - підвищення активності гама-глутамілтранспептидази, лужної фосфатази, білірубіну [18].
Зміни ліпідів сироватки крові у хворих на холестероз жовчного міхура мають неспецифічний характер. У хворих можна виявити підвищення вмісту в крові загального холестерину, тригліцеридів, ліпопротеїдів низької густини, а також зниження концентрації ліпопротеїдів високої густини. Змінам ліпідів крові завжди слід надавати значення, враховуючи роль жовчовиділення у процесах виділення холестерину.
Відповідно до теперішнього погляду на дану проблему підвищення рівня ліпідів неминуче призведе до змін фізико-хімічних властивостей жовчі у вигляді підвищення її густини і зниження однорідності. Густа жовч важче залишає жовчний міхур і більш тривалий час затримується у просвіті жовчного міхура, в результаті чого створюються сприятливі умови для інфільтрації стінок жовчного міхура надлишками ефірів холестерину. У свою чергу, потовщення стінок жовчного міхура і їх ліпідна інфільтрація ще більшою мірою ускладнює скорочення жовчного міхура. Створюються умови не тільки для холестерозу, але й для холелітіазу. Зазначений механізм пояснює тісний взаємозв'язок між холестериновим холелітіазом та холестерозом жовчного міхура. Зміни ліпідів крові завжди є сигналом для звернення до лікувально-профілактичних заходів.
Лікування та профілактика холестерозу жовчного міхура
Лікування холестерозу жовчного міхура залежить від форми даного захворювання та ускладнень, що його супроводжують. Лікування калькульозного холестерозу та ускладнених форм захворювання - хірургічне. Лікування холестерозу за відсутності холестеринових каменів практично не розроблене [7, 8, 20].Ми маємо досвід лікування 35 хворих на некаменевий холестероз жовчного міхура, серед яких - 23 жінки та 12 чоловіків віком від 32 до 45 років. Більшість складали хворі з поліпозною (28 випадків), дифузною (4 випадки) і локальною (1 хворий) формами захворювання. Клінічно ці форми проявлялися симптоматикою, характерною для неускладненого некаменевого холециститу. Попереднє лікування з застосуванням харчування по типу 5-ої дієти, жовчогінних та симптоматичних препаратів зменшувало диспептичні явища, проте не впливало на сонографічні ознаки холестерозу жовчного міхура.
З метою зменшення інфільтрації слизової оболонки жовчного міхура ефірами холестерину та нормалізації біохімічного складу жовчі ми призначали хворим урсодезоксихолєву кислоту по 750 мг одноразово на ніч протягом 3 тижнів, потім - по 500 мг протягом 2-3 місяців, залежно від ступеня проявлення холестерозу та швидкості регресу сонографічних ознак холестерозу. Уже через 3 тижні від початку лікування спостерігалася нормалізація вмісту жовчного міхура, зменшення розмірів холестеринових поліпів, а у хворих з дифузною формою холестерозу - зменшення товщини інфільтрованої стінки. Повторне обстеження через 3 місяці виявило значну позитивну динаміку сонографічних критеріїв, у жодному випадку не зареєстровано прогресування захворювання. Вивчення показників ліпідів крові визначило позитивний вплив урсодезоксихолєвої кислоти на рівень загального холестерину (знизився від 15 % до 20 %), ліпопротеїдів низької густини (знизилися на 25-30 %), тригліцеридів (зменшилися на 30-40 %). Позитивний вплив урсодезоксихолєвої кислоти на ліпідний склад крові у хворих з холестерозом жовчного міхура пояснюється підсиленою екскрецією ліпідів з жовчю. Відомо, що жовчні кислоти підсилюють транспорт ліпідів через біліарний полюс гепатоцита. Крім цього, відомо, що додаткове введення жовчних кислот і їх збільшення в пулі ентерогепатичної циркуляції за принципом зворотного зв'язку пригнічує синтез ендогенного холестерину в печінці [3, 5], що можна вважати ще одним механізмом позитивного впливу урсодезоксихолєвої кислоти на ліпідний спектр крові.
Таким чином, препарати урсодезоксихолєвої кислоти на даний час є препаратами вибору при лікуванні хворих холестерозом жовчного міхура. Крім специфічного лікування урсодезоксихолєвою кислотою, хворим також показане лікування, спрямоване на:· нормалізацію обміну речовин;· покращення функціонального стану печінки;· нормалізацію моторно-евакуаторної функції жовчного міхура;· нормалізацію порушень інших органів травлення.
Нормалізація порушень обміну речовин здійснюється шляхом призначення дієтичного харчування. Основними принципами дієтотерапії при холестерозі жовчного міхура є:· енергетична цінність раціону повинна відповідати енерговитратам організму. При надлишковій масі тіла в харчуванні слід обмежити вуглеводи та високоенергетичні

 
 

Цікаве

Загрузка...