WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Холестероз жовчного міхура - Реферат

Холестероз жовчного міхура - Реферат


Реферат на тему:
Холестероз жовчного міхура
Захворювання жовчного міхура за частотою випадків поступаються хіба що атеросклерозу. Щорічно в світі здійснюється понад 2,5 млн операцій на жовчовивідних шляхах, при цьому більше 80 % - це холецистектомії з приводу холестеринових каменів. Захворюваність холестериновим холелітіазом невпинно зростає, а в останні роки спостерігається значне помолодіння цього захворювання. Одночасно зі збільшенням кількості хворих холестериновим холелітіазом спостерігається зростання ще одного захворювання, зумовленого холестерином, - холестерозу жовчного міхура [2, 9, 14].
Холестероз жовчного міхура вперше був описаний у 1957 році R. Virchow, який виявив у слизовій оболонці жовчного міхура жирові відкладання зернистого характеру. Природа ліпідів при холестерозі жовчного міхура чітко встановлена W. Boyd у 1923 році, який дослідив, що ліпіди стінки жовчного міхура - це ефіри холестерину. Від того часу і до наших днів існують різні, часто суперечливі дані щодо особливостей ліпідного обміну при холестерозі жовчного міхура. Частина авторів відкидає взаємозв'язок холестерозу жовчного міхура зі статтю хворих, атеросклерозом, однак більшість вважають його місцевим проявом порушень холестеринового обміну. S. Mentzer та E. Judd вперше висловили думку про взаємозв'язок холестерозу жовчного міхура з порушеннями ліпідного обміну, і цей погляд поділяють до цього часу багато авторів [13].
Патогенез холестерозу жовчного міхура тісно пов'язаний з холестериновим обміном, процесами етерифікації холестерину та холесекреторною функцією печінки. Утворення ефірів холестерину відбувається як позаклітинно, так і всередині клітини, і обидва ці процеси завжди спрямовані на те, щоб забрати молекули холестерину і транспортувати їх, або акумулювати в клітині [8, 19].
Позаклітинна етерифікація холестерину здійснюється ферментом лецитин-холестерин-ацилтрансферазою (ЛХАТ). Внаслідок дії ЛХАТ холестерин з поверхні ліпопротеїдів високої густини (ЛПВГ) поступає всередину ліпопротеїда у вигляді ефірів холестерину і тим самим звільняє місце для нової порції холестерину. Завдяки такому механізму ЛПВГ здатні знімати холестерин з поверхні плазматичних мембран різних клітин. Таким чином, ЛПВГ та ЛХАТ служать своєрідними уловлювачами холестерину. Біосинтез та розпад ЛХАТ та ЛПВГ відбувається в печінці, і функціональний стан печінки має значення для нормального проходження цих процесів.
Клітинна етерифікація холестерину відбувається в реакції, що каталізується ацил-КоА-холестерин-ацилтрансферазою (АХАТ)-ферментом, локалізованим в багатьох органах та тканинах, однак найбільша кількість цього ферменту знаходиться в печінці та наднирниках. У наднирниках АХАТ сприяє накопиченню ефірів холестерину для синтезу стероїдних гормонів, а в печінці - виділенню з жовчю або для синтезу жовчних кислот [21]. В експериментах на тваринах встановлена наявність зворотного взаємозв'язку між секрецією холестерину з жовчю і етерифікацією холестерину в печінці та активністю АХАТ. При фармакологічному пригніченні активності АХАТ секреція холестерину з жовчю підсилюється, а при підвищенні активності АХАТ - знижується. З погляду фізіології такий зворотний зв'язок можна розглядати як наслідок нормального транспорту жовчних кислот. Жовчні кислоти прискорюють виведення вільного холестерину з жовчю, а втрата жовчних кислот призводить до підсилення синтезу холестерину в печінці та його перетворення на жовчні кислоти [3, 5].Таким чином, обмін холестерину та ефірів холестерину тісно пов'язаний з печінкою та обміном жовчних кислот, а ці процеси мають відповідну залежність як від віку, так і від статі. З цього погляду не можна стверджувати, що розвиток холестерозу жовчного міхура не залежить від гормональних впливів та віку людини. Слід підкреслити, що до цього часу холестерозом жовчного міхура займалися, головним чином, хірурги, морфологи, рентгенологи та фахівці з інструментальної діагностики. Гістологічна картина холестерозу жовчного міхура характеризується відкладанням ефірів холестерину переважно в слизовій оболонці у так званих пінистих, чи ксантомних клітинах, скупчення яких і визначає мікроскопічну картину захворювання. Джерела ксантомних клітин можуть також знаходитися у м'язовій оболонці, спричиняючи її гіпертрофію, інколи холестероз може локалізуватись у міхуровій протоці, холедоху, вірсунговій протоці [16, 18].За поширеністю виділяють такі форми холестерозу жовчного міхура:· дифузну;· вогнищеву (локальну);· поліпозну.Залежно від наявності або відсутності жовчних каменів визначають:· некаменевий холестероз жовчного міхура;· каменевий холестероз жовчного міхура.
Залежно від клініки виділяють:· безсимптомний холестероз жовчного міхура;· диспептичну форму холестерозу жовчного міхура;· больову форму холестерозу жовчного міхура.
Клініка холестерозу жовчного міхура поліморфна і залежить від ступеня вираженості холестерозу, його локалізації, функціонального стану жовчного міхура, наявності чи відсутності жовчних каменів, запального процесу в біліарній системі. Найчастіше зустрічається безсимптомна або малосимптомна форма холестерозу жовчного міхура, за якої у хворих можуть спостерігатися неприємні відчуття у правому підребер'ї, диспептичні явища, порушення стільця. Більш виразні клінічні прояви захворювання характерні для холестерозу жовчного міхура з ураженням його шийки, що значно порушує евакуацію жовчі із порожнини жовчного міхура і може спричинити больовий синдром [15, 16, 20].
У хворих з калькульозним холестерозом жовчного міхура клінічна картина нагадує жовчокам'яну хворобу, а у випадку приєднання інфекції - калькульозний холецистит. У хворих спостерігається больовий синдром, нудота, можливе блювання, а також підвищення температури. Холестероз жовчного міхура може ускладнюватися гострим холециститом, флегмоною жовчного міхура та іншими ускладненнями, характериними для жовчокам'яної хвороби та холециститу [16, 20].
Діагностика холестерозу жовчного міхура
Ультрасонографічне дослідження. Із запровадженням ультрасонографічних методів рівень діагностики холестерозу жовчного міхура значно підвищився, проте існують деякі труднощі, зумовлені протиріччями, які стосуються взагалі

 
 

Цікаве

Загрузка...