WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Харчова алергія у дітей та її дієтотерапія - Реферат

Харчова алергія у дітей та її дієтотерапія - Реферат

шкірні симптоми (екзема, висипання), можливі респіраторні симптоми у вигляді кашлю, свистячого дихання.
Лабораторними ознаками харчової алергії виступають:
- підвищення загального IgE у порівнянні з нормальним рівнем для відповідного віку;
- наявність специфічного IgE на певні харчові алергени;
- підвищення еозинофілів у крові.
Шкірні проби з харчовими алергенами обов'язково включаються в план обстеження при підозрі на харчову алергію, проте їх інформативність не завжди очевидна. По-перше, має значення вік дитини; по-друге, позитивний результат шкірного тесту слід очікувати лише при IgE-залежній харчовій алергії. Реакції, що протікають за участю інших імунопатологічних механізмів, можуть супроводжуватися негативними шкірними тестами. Не виключені хибно-негативні і хибно-позитивні результати шкірних тестів з харчовими алергенами. Крім того, у випадках, коли шкіра не є шоковим органом алергії на продукти, тест може бути негативним.
Найбільш інформативними вважають провокаційні тести. Однак вони можуть викликати тяжку системну реакцію і мають проводитися в умовах спеціалізованого стаціонару, тому потреба в них виникає дуже рідко.
Останнім часом використовують радіоалергосорбентний тест та імуноферментний аналіз для визначення специфічних IgE-антитіл до харчових алергенів.
Гастроінтестинальну алергію в дитинстві слід диференціювати з:
недостатністю лактози в тонкому кишківнику - пацієнти страждають від діареї, абдомінальних болей, судом після прийому молока. Ферментний дефіцит лактози можна визначити за допомогою тесту на толерантність до лактози;
муковісцидозом - у ранньому дитинстві діарея при муковісцидозі може маскувати гастроінтестинальну алергію.
Патофізіологічні та діагностичні ознаки муковісцидозу:
- дефіцит ензимів підшлункової залози,
- прогресуючі хронічні обструктивні, інфекційні та деструктивні захворювання легень,
- підвищення хлоридів у поті (тест на визначення хлоридів у поті є діагностично значущим),
- у випадках складностей у постановці діагнозу його верифікація проводиться за допомогою ДНК-діагностики;целіакією, яка може бути класифікована як аутоімунне захворювання, не пов'язане з синтезом IgE-антитіл.
Целіакія діагностується за допомогою визначення IgA та IgG до гліадіну, знаходження пласкої атрофії при біопсії тонкого кишківника та значного покращення стану здоров'я у відповідь на безглютенову дієту;
неспецифічним виразковим колітом, який розвивається поступово, свіжа кров у калі або її прожилки є найбільш постійним симптомом, діарея спостерігається у період загострення. Діагноз підтверджується даними ректороманоскопії.
Дієтотерапія
За харчової алергії застосовують специфічні і неспецифічні методи лікування. До специфічних належать: елімінація харчового алергену і алерген-специфічна імунотерапія. У сім'ях з атопією профілактика харчової алергії починається ще до народження дитини. До останнього часу існувала думка про велике значення корекції дієти вагітної і виключення з неї найбільш поширених облігатних алергенів для попередження розвитку алергії у немовляти. На жаль, існує дуже мало робіт, в яких було б доведено формування внутрішньоутробної алергії, а вплив гіпоалергенної дієти вагітних на подальший розвиток алергічних захворювань у дітей виявився значно меншим, ніж про це думали. З іншого боку, більшість авторів серйозним фактором ризику ранніх клінічних симптомів алергії вважають паління матері.
Педіатри і алергологи одностайно підкреслюють важливість грудного вигодовування для захисту від атопії. Харчові антигени, присутні в материнському молоці, здебільшого не завдають дитині шкоди. Однак вважають, що в період лактації мати повинна обмежувати вживання таких сильних харчових алергенів, як коров'яче молоко, яйця, риба і горіхи, якщо дитина перебуває в групі ризику по атопії. Для дітей з підвищеним ризиком атопії раннє відлучення від материнської груді є небезпечним у плані сенсибілізації до харчових алергенів. Також не бажано раннє введення прикорму. Перший прикорм слід вводити після п'яти, а ще краще - шести місяців життя. Введення кожного нового продукту потрібно здійснювати поступово. Сильних облігатних алергенів слід уникати в перші 12 місяців життя дитини з родинним анамнезом атопії.
На початку 40-х років минулого століття за кордоном були створені перші штучні молочні суміші, в яких білок коров'ячого молока попередньо розщеплювали до мілких пептидів, що значно знижувало антигенні властивості продукту. За допомогою сучасних технологій створені лікувальні суміші як з використанням молока, так і без нього, які є повноцінними збалансованими продуктами, здатними задовольнити потреби дитини в основних харчових інгредієнтах, вітамінах, мінералах і мікроелементах. Вони можуть тривало використовуватися як замінник грудного молока у дітей з полівалентною харчовою алергією, яка проявляється шкірними та/або інтестинальними симптомами. Загально визнаним положенням дієтотерапії таких дітей є елімінація з раціону харчування дитини причинно значимих алергенів з їх адекватною заміною (зі збереженням повноцінності по вмісту основних харчових речовин, енергії, вітамінів, мінералів та мікроелементів) за рахунок застосування спеціалізованих продуктів лікувального харчування:
- на основі ізолятів соєвого білка;
- на основі гідролізатів білка різного ступеня;
- низько- та безлактозні суміші;
- безглютенові суміші та каші.
У таблиці 2 наведено перелік гіпоалергенних формул для вигодовування дітей з харчовою алергією та атопіків з груп ризику. У таблиці 3 наведено порівняльну характеристику молочних сумішей за вмістом у них b-лактоглобуліну, як найбільш сильного алергену коров'ячого молока.
На ринку України є досить широкий вибір гіпоалергенного харчування провідних світових фірм. До гідролізатів білків молочної сироватки з низьким ступенем гідролізу належать суміші:
Хумана ГА-0 - спеціалізована суміш для недоношених та дітей з малою вагою, гіпотрофією та сімейною схильністю до алергії.
Хумана ГА-1 і Хумана ГА-2 - гіпоантигенні продукти для дітей першого року життя з ризиком харчової алергії. Вони використовуються для вигодовування дітей першого року життя з груп ризику по атопії, дітей з легкими і середньотяжкими формами інтестинальної алергії, а також при целіакії, непереносимості фруктози і сахарози, хронічних порушеннях травлення на фоні різних соматичних захворювань. За необхідності Хумана ГА-1 призначається з перших днів життя, Хумана ГА-2 вводиться як гіпоантигенне харчування після 4-х місяців, з 6 місяців додають гіпоантигенний прикорм - Хумана ГА кашу, що містить 12 вітамінів, збагачена кальцієм, залізом і йодом.
Хіпп ГА-1 і Хіпп ГА-2 використовуються як основне харчування для немовлят з підвищеним ризиком алергії. З першихднів до 4-х місяців призначається Хіпп ГА-1, а далі переходять на Хіпп ГА-2, який використовують до завершення першого року життя немовляти. Антигенні властивості протеїнів молочної сироватки зменшені за допомогою глибокого ферментативного гідролізу

 
 

Цікаве

Загрузка...