WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Харчова алергія у дітей та її дієтотерапія - Реферат

Харчова алергія у дітей та її дієтотерапія - Реферат

фагоцитозу;
- порушення морфо-функціонального стану шлунково-кишкового тракту;
- дефіцит пептидаз;
- дефект М-клітин;
- проходження через печінковий бар'єр;
- зниження функціональної активності підшлункової залози;
- порушення мікробіоценозу кишківника.
Печінка є одним з основних ефекторних органів фагоцитарної мононуклеарної системи. Вона бере участь у захопленні та елімінації антигенів кишкового походження. Харчова алергія може виникнути в тому випадку, коли великі білкові молекули або їх частинки проходять крізь печінковий фільтр, зберігаючи свої антигенні властивості.
Масивному надходженню антигенів із кишківника в мікроциркуляторне русло сприяє зниження функціональної активності підшлункової залози, зниження кислотності шлункового соку, заселення кишківника патогенними мікроорганізмами. Розвиток алергічних реакцій при дисбактеріозі пов'язують з посиленим розмноженням гістаміногенної флори, яка шляхом декарбоксилювання харчового гістидину збільшує кількість гістаміну в організмі. Має значення також зменшення продукції гістамінази ушкодженою оболонкою кишки. Крім того, підвищена проникність стінки тонкої кишки дозволяє всмоктуватись великій кількості гістаміну з подальшим включенням у процес кровообігу.
Харчові алергени
Найбільш поширеними харчовими алергенами у дітей є коров'яче молоко, курячі яйця, риба і продукти моря, м'ясо (особливо холодної обробки). У таблиці 1 наведено частоту харчової алергії на певні продукти в залежності від віку дитини.
Досить розповсюдженою і серйозною проблемою гастроінтестинальної алергії в дитинстві є непереносимість протеїну коров'ячого молока через те, що це - перший і найбільш масивний за експозицією алерген. У подальшому тригерами виступають протеїни сої, курячих яєць, риби, гороху тощо. Алергія на молоко зазвичай проходить самостійно і досить рідко зустрічається після 2-3 років. Інші харчові продукти спричиняють непереносимість набагато довше. Серед білків коров'ячого молока найбільшим потенційним алергеном виступає термостабільний b-лактоглобулін. Він не міститься в материнському молоці. Проте алергію можуть викликати десятки інших антигенів, присутніх у коров'ячому молоці.
Етіологічні фактори клінічних проявів харчової алергії у дітей залежно від їх алергізуючої активності можна згрупувати таким чином:
висока алергенність: коров'яче молоко, риба, яйця, куряче м'ясо, суниці, малина, полуниці, чорна смородина, ожина, виноград, ананас, диня, хурма, гранат, цитрусові, шоколад, кава, какао, горіхи, мед, гриби, гірчиця, томати, морква, буряк, селера, пшениця, жито;
середня алергенність: свинина, індичка, кролик, картопля, горох, персики, абрикоси, червона смородина, банани, перець зелений, кукурудза, гречка, журавлина, рис;
слабка алергенність: конина, баранина (нежирна), кабачки, патисони, редька, гарбуз світлих тонів, яблука зеленого та жовтого кольору, біла черешня, біла смородина, аґрус, слива, мигдаль, зелені огірки.
Слід зауважити, що оцінка алергізуючої активності вищенаведених продуктів надана з урахуванням істинних алергічних реакцій. Проте кожен з них може викликати псевдоалергічні реакції, особливо у дітей з панкреатичною недостатністю, і клінічна вираженість цих реакцій не завжди збігається з представленою.
Перехресна алергенність між харчовими та інгаляційними алергенами стає суттєвою, починаючи з 2-3-річного віку. Приступи бронхіальної астми може викликати запах часнику, риби, а також кухонний чад (випаровування) під час приготування їжі. Існує перехресна антигенність між яблуками, лісним горіхом, томатами, персиками, абрикосами та пилковим алергеном берези; між селерою, морквою, перцем; динею, бананами та амброзією, томатами, горохом та полютантами трав.
Клініка
Клініка харчової алергії може бути дуже різноманітною як за симптомами, так і за їх тяжкістю. Загальним правилом є підвищення резистентності гастроінтестинального бар'єра до антигенної експозиції з віком, тому тяжкі анафілактичні реакції на харчові продукти більш типові для раннього дитинства. У дітей раннього віку харчова алергія може протікати як анафілактичний шок, інтестинальна алергія, непереносимість глютенів, гостра кропив'янка, ангіоневротичний набряк, алергічний діатез, екзема (атопічний дерматит), риніт, астма.
У підлітків та дорослих можливі гостра та хронічна кропив'янка, атопічний дерматит, ринокон'юнктивіт, алергічний гастрит, алергічний еозинофільний гастроентерит, мігрень, астма.
Харчова алергія включає такі синдроми:
- орофарингеальні симптоми (Lessof's syndrome) - швидке виникнення висипання і невеликого ангіоневротичного набряку губ;
- гастроінтестинальні симптоми: біль у животі, діарея, подразнена товста кишка;
- шкірні симптоми: кропив'янка, екзема;
- респіраторні симптоми: варіюють від ринокон'юнктивіту, сухого болючого кашлю до астми. Вони виникають на коров'яче молоко, яйця, сою, рибу. Heiner's синдром включає альвеоліт з рецидивуючою легеневою інфільтрацією, гемосидерозом, залізодефіцитною анемією та гастроінтестинальними порушеннями. Діагноз може бути встановлений після елімінації молока з дієти;
- ренальні ураження виникають рідко у вигляді нефротичного синдрому;
- неврологічні симптоми: головний біль, порушення сну, дратівливість;
- анафілактична шокова реакція може виникнути після вживання яєць, риби, ракоподібних, часнику, лісових горіхів та деяких інших харчових продуктів.
IgE-залежна харчова алергія найчастіше виявляється симптомами ураження шкіри та легень. Не-IgE-обумовлена реакція частіше протікає у вигляді гастриту, гастроентериту та езофагіту. У новонароджених та дітей перших місяців життя ентеропатія може виникати як непереносимість протеїну.
Дискусії з приводу харчової алергії стосуються здебільшого діагностики та лікування. Справа в тім, що всі гастроінтестинальні симптоми, у тому числі діарея, нудота, коліка, закреп, кров у калі, метеоризм, болі в животі, регургітації, можуть бути атрибутами харчової алергії. Гастроінтестинальна алергія, особливо в ранньому дитинстві, тісно пов'язана з порушеннями в інших органах і системах. Симптоми з'являються після прийому їжі, що реєструється в часі і підтверджується синтезом специфічних IgE на відповідні харчові продукти.
При зборі анамнезу та заповненні історії хвороби дитини слід визначитися з такими питаннями:
- обтяжена спадковість по атопії (батьки, рідні брати і сестри, інші члени сім'ї);
- харчування в сім'ї, де є дитина з харчовою алергією;
- коли до дієти був введений специфічний продукт;
- серед симптомів основними є: відраза до їжі, локальні симптоми в роті або навколо рота, коліка, біль у животі, періодична нудота, інколи хронічна діарея (можливо з кров'ю), погане самопочуття.
Велике значення в діагностиці має ведення батьками харчового щоденника дитини. Досить часто діагноз може бутипоставлений при його ретельному аналізі.
При фізикальному обстеженні хворого виявляються абдомінальні симптоми (метеоризм, чутливість і болі при пальпації), затримка росту,

 
 

Цікаве

Загрузка...