WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Туберкульоз і вагітність - Реферат

Туберкульоз і вагітність - Реферат

туберкульоз матерями
Захворювання вагітної жінки впливають на внутрішньоутробний розвиток плода, отже - настан новонародженого. Внутрішньоутробне зараження плода трапляється рідко. У наш час конгеніальний туберкульоз спостерігається переважно у жінок з країн третього світу, а у високорозвинених країнах - у дітей жінок-іммігранток [14] з генералізованими формами туберкульозу і специфічним ураженням плаценти. Гематогенно МБТ проникають до плода через вену пуповини в печінку, а через ductus venosus Aurantii - в праву половину серця і легені. Первинний афект формується в печінці і деколи в легенях. Можливе також зараження при аспірації або заковтуванні плодом інфікованих навколоплідних вод із формуванням первинного абдомінального афекту. У всіх випадках уражаються регіонарні лімфатичні вузли з масивним казеозом. При всіх варіантах можлива генералізація процесу, формування міліарних вогнищ у різних органах.
Клініка вродженого туберкульозу нетипова. Часто діти помирають у перші дні життя на фоні раптового ціанозу, або ж народжуються начебто здоровими, але через 5-10 днів втрачають масу тіла, у них підвищується температура, з'являється обтураційна жовтяниця (як наслідок стиснення жовчовивідних шляхів збільшеними лімфатичними вузлами), в разі ураження легень - симптоми тяжкої пневмонії, дихальна недостатність. При вродженому туберкульозі виявляють гепатоспленомегалію (76 %), респіраторні розлади (72 %), підвищену температуру тіла (48 %) і лімфаденопатію (38 %). Підтвердженням туберкульозної природи захворювання є знаходження МБТ у шлунковому вмісті або трахеальному аспіраті новонародженого. За необхідності виконують біопсію печінки. Туберкулінові проби зазвичай негативні.
Лише після 1960 року з'явилися повідомлення про успішне виліковування таких дітей; раніше вони, як правило, помирали. У разі підозри на вроджений туберкульоз або при встановленні такого діагнозу новонародженому негайно призначають протитуберкульозні препарати (оптимально - рифампіцин, ізоніазид, піразинамід). Протипоказані немовлятам аміноглікозиди, етамбутол, етіонамід, протіонамід, офлоксацин.
Неоднозначними є відомості про фізичний стан дітей, народжених хворими на туберкульоз матерями. Численні публікації свідчать, що діти народжуються здоровими, мають нормальну масу тіла і за умови повноцінного вигодовування розвиваються нормально [8]. Лише діти від матерів на поширені форми туберкульозу легень, особливо фіброзно-кавернозний, мають меншу масу тіла, народжуються передчасно, недоношеними, з ознаками гіпотрофії, гіпоксії, зниженими показниками Т-клітинної ланки імунітету. Повноцінне лікування хворої матері до і під час вагітності позитивно впливає на розвиток плода, а в подальшому і немовляти [9]. Клінічні спостереження на значному матеріалі достовірно не підтвердили частіших випадків вроджених дефектів у дітей матерів, що лікувалися протитуберкульозними препаратами [13]. Лише окремими авторами [4] зазначено, що у новонароджених від хворих на туберкульоз матерів частіше (12,2 %) спостерігали різні вади розвитку, ніж у дітей здорових матерів (1,7 %). Проте автори даної публікації по суті не провели науково обґрунтованого аналізу взаємозв'язку частоти вроджених вад з лікуванням протитуберкульозними препаратами. Значна кількість жінок мали серйозні супутні захворювання різних органів, протитуберкульозну терапію в ранні терміни вагітності отримували лише 15 хворих з 370, у більшої частини пацієнтів спостерігався туберкульоз у неактивній формі.
Важливими є питання вигодовування дітей хворих на туберкульоз матерів. Хоча проникнення МБТ у грудне молоко є можливим, однак зараження дитини таким шляхом зустрічається дуже рідко. Інфікування настає зазвичай аерогенним шляхом, тому необхідна негайна ізоляція новонародженого від хворої матері. Грудне вигодовування дозволено матерям з неактивним туберкульозом і з затихлими процесами, коли в легенях немає порожнини розпаду, а абактеріальність триває не менше року і підтверджена багаторазовими негативними результатами посіву мокротиння на МБТ [5].
Питання про можливість грудного вигодовування (з дотриманням запобіжних заходів) жінкою, у якої припинилося бактеріовиділення і немає деструкції в легенях, але процес ще не втратив активності, вирішується на консиліумі. Матері-годувальниці продовжують хіміотерапію. Не показані таким жінкам лише фторхінолони і циклосерин, але ці препарати призначають лише при мультирезистентному туберкульозі, коли грудне вигодовування дитини заборонене.
Тактика стосовно здорової дитини, яку народила хвора на туберкульоз мати, передбачає три варіанти:
- якщо дитина негайно (після первинної обробки) ізольована від матері, її щеплять вакциною БЦЖ, а матір продовжують лікувати в спеціалізованому стаціонарі; повернення дитини до матері можливе не раніше, ніж через 6-8 тижнів (за даними деяких авторів - після появи у дитини позитивної післявакцинної реакції на туберкулін);
- новонародженому, який був у контакті з хворою матір'ю, призначають хіміопрофілактику ізоніазидом, після її завершення виконують пробу Манту і в разі її негативного результату - щеплять вакциною БЦЖ;
- у деяких країнах такій дитині призначають хіміопрофілактику ізоніазидом і одночасно щеплення вакциною БЦЖ, резистентною до ізоніазиду.
Висновки
Проблема туберкульозу і вагітності є спільною для лікарів-фтизіатрів, акушерів-гінекологів, педіатрів. Вона дуже актуальна в Україні в умовах епідемії туберкульозу, а також в інших країнах з високими показниками даного захворювання. Основною передумовою успішного виліковування хворої жінки, уникнення ускладнень під час вагітності і пологів, а також народження здорової дитини є своєчасна діагностика нових випадків або загострень туберкульозу у жінок репродуктивного віку і повноцінне лікування вагітних, хворих на туберкульоз.
Література
[1] Голяновський О. В., Сенчук А. Я., Мельник В. П. та ін. Особливості перебігу вагітності, пологів та післяпологового періоду у жінок з активним туберкульозом легень// Вісник асоціації акушерів-гінекологів України, 1999. - № 5-6. - С. 60-64.
[2] Дужий І. Д., Близнюк М. Д., Бойко В. І. та ін. Туберкульозний плеврит і вагітність// Лікарська справа. - 2002. - № 5-6. - С. 68-71.
[3] Ковганко П. А., Ковганко А. А. О некоторых особенностях беременности и родов у женщин с туберкулезом легких// Матеріали ІІІ з'їзду фтизіатрів і пульмонологів України. - К., 2003. - С. 205.
[4] Кoвганко П. А., Степнова С. В. Клиническая характеристика новорожденных от матерей, больных туберкулезом легких// Пробл. туберкулеза. - 2003. - № 1. - С. 32-35.
[5] Колачевская Е. П., Воротынова П. А., Тютикова Т. Н. Туберкулез и беременность (лекция)// Пробл. туберкулеза. - 1994. - № 5. - С. 48-51.
[6] Кочорова М. И., Семеновский А. В., Олейник А. И. Клиническая картина генитального туберкулеза при различных формах возбудителя// Пробл. туберкулеза. - 2002. - № 6. - С. 42-46.

 
 

Цікаве

Загрузка...