WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Тенденції і перспективи розвитку хірургічних втручань у колопроктології - Реферат

Тенденції і перспективи розвитку хірургічних втручань у колопроктології - Реферат

таких випадках виконує ілеоцекальна заслонка. Звільнення від вмісту товстої кишки здійснюється через промежинну стому за допомогою введеного зонду 1-2 рази на добу. Саме наявність подібного природного утримуючого анатомічного клапана товстої кишки є важливою перевагою такого оперативного втручання.
Таким чином, принципи сучасної реконструктивної хірургії товстої кишки передбачають відновлення не лише безперервності і прохідності каналу, а і фізіологічних функцій за рахунок відтворення втрачених морфофункціональних структур, вибір найбільш функціонально прийнятного способу формування анастомозу, формування замісних резервуарів після повного чи часткового видалення структур товстої кишки, які виконують резервуарну функцію, а також відтворення найбільш адекватної моделі "замикаючого апарату" прямої кишки, що підвищує можливості і якість не тільки моральної, а і соціально-трудової і психологічної реабілітації хворих. Однак і на сьогодні проблеми розробки і запровадження нових прогресивних технологій у практику реконструктивно-відновної хірургії товстої кишки залишаються актуальними.
В останні роки в Україні мають місце позитивні тенденції зміни лікувальної тактики при багатьох проктологічних захворюваннях. При гострому тромбозі гемороїдальних вузлів все більшого поширення набуває термінова гемороїдектомія, що дозволяє істотно скоротити терміни лікування хворих. Сприяє цьому і широке застосування при лікуванні таких пацієнтів сучасних лікарських препаратів - детралексу, гепатромбіну Г, пастеризану, гінкор-форте, проктоглівенолу тощо. Разом з тим, у лікуванні хронічного геморою, як і раніше, пріоритетною залишається гемороїдектомія по Міллігану-Моргану (понад 80 % операцій), в той час як у США і більшості країн Європи дана операція виконується лише 17-21 % хворих внаслідок широкого поширення малоінвазивних методів лікування геморо-інфрачервоної коагуляції гемороїдальних вузлів, лігування їх латексними кільцями, біполярної, лазерної коагуляції та інших методів. На жаль, через високу вартість апаратури зазначені методики є малодоступними для наших лікувальних установ. Саме з цієї причини лише окремими фахівцями виконується і операція Лонга (Київ, Одеса, Львів).У клініках України виконано понад 250 лапароскопічних операцій на товстій кишці, з них понад 150 - в Українському проктологічному центрі. Серед них - не тільки типові ліво- та правостороння геміколектомія, резекція сигмовидної, попереково-ободової кишки, а і передня резекція прямої кишки і навіть колектомія.
Незважаючи на безперечні переваги цієї методики, виконуються такі операції на сьогодні лише у Києві та Одесі. В найближчі роки вони мають бути впроваджені в інших провідних проктологічних клініках країни (Харків, Донецьк, Дніпропетровськ та ін.). Доцільність виконання таких оперативних втручань при колоректальному раку оцінюється фахівцями неоднозначно в різних клініках світу. Досвід нашої клініки свідчить про те, що на ранніх стадіях раку, за відсутності віддалених метастазів, пріоритетність лапароскопічних операцій не викликає сумнівів.
Останні досягнення науки і техніки дозволяють значно розширити можливості лапароскопічної хірургії. Так, сучасні розробки в галузі електроніки і телебачення реалізовані створенням відеосистем з кольоровим зображенням у трьох вимірах, що допомагає уникнути проблем, пов'язаних з двовимірним зображенням операційного поля на звичайному відеомоніторі. Віртуальні комп'ютерні технології полегшують навчання хірургів, допомагають їм швидше опанувати методи лапароскопічних операцій на відеотренажерах. Комп'ютерне відтворення форми і будови органів за результатами ендоскопічного, рентгенологічного, ультразвукового та інших методів дослідження надає можливість спроектувати майбутню операцію на екрані комп'ютера ("віртуальна гра"), а потім, як за шаблоном, виконати її. У цьому напрямі найбільших успіхів досягли вчені з Європейського інституту телехірургії (Страсбург, Франція). Ними створена система побудови комп'ютерного шаблону печінки та віртуального проектування способу її резекції.Вже сьогодні існують можливості передавати зображення на великі відстані у реальному часі. Це дозволяє отримати консультацію спеціалістів на різних континентах у момент виконання оперативного втручання. Більше того, у поєднанні з можливостями робототехніки хірург може виконувати етап операції, перебуваючи за тисячі кілометрів від хворого, за аналогією з керуванням безпілотного літака з авіабази. Дані технології є основою нової науки - телемедицини. Так, у 1999 році професор Жак Мареско (Франція) виконав лапароскопічну холецистектомію хворому, перебуваючи далеко за межами операційної зали.
Значно розширює можливості лапароскопічної хірургії застосування "гармонійного скальпеля" - коагуляційного пристрою, в якому використовується енергія ультразвуку, причому коагуляція не супроводжується утворенням диму.Цікавим видається спосіб операції, який дістав назву "hand-assisted surgery" (лапароскопічна операція з ручним асистуванням) - новітня технологія, що передбачає "занурення" руки хірурга через мінілапаротомію до черевної порожнини, зберігаючи пневмоперитонеум протягом лапароскопічної операції. Цей прийом водночас збільшує ефективність ревізії органів черевної порожнини за рахунок пальпації та полегшує виконання "маніпуляцій", оскільки рука хірурга ще й досі залишається найдосконалішим "інструментом".Значно розширюються можливості лапароскопічних технологій у поєднанні з ендоскопічною діагностикою і лікуванням, особливо в хірургії біліарного тракту.
Інший напрям досліджень - мікролапароскопія - це метод, що передбачає застосування троакарів-портів найменшого діаметру: для лапароскопу - до 5 мм, а для інструментів - до 3 мм. Даний підхід спрямований на мінімізацію інвазивності втручання при збереженні високої якості зображення і можливості виконання оперативного втручання у повному обсязі. Особливо привабливо подібні технології виглядають у випадках невеликих за обсягом та короткочасних операцій, таких як холецистектомія, апендектомія, геніопластика, аднексектомія. У випадках довготривалих і значних за обсягом втручань цікаві перспективи маютьбезгазові (ліфтингові) методи лапароскопічних операцій, за яких застосовують систему механічних ретракторів для підняття передньої черевної стінки. Це дозволяє уникнути негативних ефектів довготривалого пневмоперитонеуму.Отже, незважаючи на надзвичайну складність хірургічної колопроктології, сучасний рівень її розвитку в більшості випадків дозволяє виконувати оперативні втручання на прямій ободовій кишці, за яких можливо не лише ліквідувати патологічний процес та відновити безперервність травного каналу, а й досягти позитивних віддалених функціональних результатів. Проте виконуватися такі операції повинні в лікувальних закладах, що мають відповідне технічне забезпечення і висококваліфікованих фахівців.
Література
[1] Балтайтис Ю. В. Обширні резекції товстої кишки. - К.: Здоров'я, 1990. - 175 с.
[2] Буянов В. М., Маскін С. С., Коровін А. Я. та ін. Однорядні кишкові шви та сучасні шовні матеріали в колоректальній хірургії//Вісник хірургії. - 1999. - № 2. - С. 77-82.
[3] Вітебський Я. Д. Клапанний анастомоз в хірургії травного тракту. - М.: Медицина, 1988. - 112 с.
[4] Жерлов Г. К., Рижов А. І., Баширов С. Р. Патогенетична корекція постколектомічних розладів способом резервуарного ілеоректального анастомозу// Рос. журн. гастроентерол., гепатол., колопроктол. - 2001. -№ 3. - С. 53-58.
[5] Захараш М. П., Мельников В. М., Пойда О. І. та ін. Анатомо-функціональні обґрунтування відбору методу в відновленні безперервності травного каналу після видалення його суміжних відділів// Хірургія. - 2002. - № 11. - С. 73-79.
[6] Книш В. О., Тимофєєв Ю. М. Низькі передні (чрезбрюшинні) резекції прямої кишки// Хірургія. - 1999. - № 2. - С. 42-44.

 
 

Цікаве

Загрузка...