WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сучасний підхід до фармакотерапії бронхіальної астми - Реферат

Сучасний підхід до фармакотерапії бронхіальної астми - Реферат

подразнюючі стимули) [7, 13].Сучасна тенденція до збільшення дози інгаляційних стероїдів і призначення їх на ІІІ та ІV сходинах БА як альтернативи системним стероїдам передбачає деякі особливості ведення хворих [12].
Так, при призначенні інгаляційних стероїдів у плановій терапії спостерігається більш відстрочений початок їх терапевтичної дії, ніж при застосуванні системних стероїдів. Строки досягнення оптимального стану бронхіальної прохідності, достовірного зниженняастма-рахунку, зниження бронхіальної гіперреактивності бронхів можуть досягати 6 тижнів і більше.При досягненні стабільного стану хворого і спробі зниження дози планових інгаляційних стероїдів необхідним є постійний моніторинг симптомів та показників функції дихання (пікфлуометрія, спірометрія) для збереження контролю БА.Оцінка ефективності терапії БА інгаляційними стероїдами проводиться при постійному моніторуванні стану хворого. Пацієнт веде щоденник самоспостереження, у якому фіксує ранкові та вечірні значення пікової об'ємної швидкості видиху, що вимірюється за допомогою пікфлуометра, кратність та дози b2-агоністів короткої дії, які використовуються для зняття симптомів хвороби, астма-рахунок нічних та денних симптомів захворювання [14].За необхідності титрування дози інгаляційних стероїдів важливу інформацію про ступінь вираженості алергічного запалення в бронхах надають визначення інвазивним шляхом вмісту оксиду азоту у видихуваному повітрі, вмісту еозинофілів у індукованій мокроті, неспецифічної гіперреактивності бронхів (РС20) у тестах із гістаміном та метахоліном. Корисно також періодично визначати бронхіальну прохідність у пробах із бронхолітиками спірографічно, оскільки її показники корелюють зі ступенем алергічного запалення у бронхах.Показано, що беклометазону дипропіонат та будесонід за своєю ефективністю є приблизно еквівалентними при клінічному застосуванні. При застосуванні флутіказону еквівалентний клінічний ефект досягається в дозі, що дорівнює половині дози беклометазону та будесоніду. Проте сучасний вибір багаточисельних доставкових пристроїв для проведення інгаляційної терапії стероїдами дозволяє значно збільшити доставку препарату в легені та нівелювати розбіжності доза-ефекту препаратів.
Можливість досягнення певного результату в процесі застосування інгаляційних стероїдів залежить від довготривалості їх застосування в оптимальній дозі відповідно до ступеня тяжкості БА. Так, попередження нічних пробуджень внаслідок симптоматики БА можливо досягти при короткому курсі інгаляційних стероїдів (дні або тижні терапії); попередження загострень захворювання, зниження гіперреактивності бронхів може бути досягнуте в триваліші строки (місяці терапії); зниження дози оральних стероїдів або їх відміна на фоні застосування інгаляційних стероїдів також потребують довготривалого курсу (місяці терапії).Таким чином, після отримання першого результату - відсутності гострих симптомів, не слід переривати базисну терапію інгаляційними стероїдами, так як при дії тригерних факторів за відсутності довготривалої базисної терапії симптоми повертаються, розвивається загострення. Встановлення астма-контролю є значним досягненням, але не менш важлива задача - підтримувати його протягом тривалого терміну.Доведена висока ефективність інгаляційних стероїдів у базисній терапії БА поєднується з безпечністю цих лікарських засобів для хворого. І все ж, при довготривалій терапії у кожного хворого слід дотримуватися балансу між корисністю і можливим ризиком застосування різних препаратів, доставкових пристроїв, доз інгаляційних стероїдів [5-7].При довготривалому застосуванні інгаляційних стероїдів розвиток побічних ефектів з боку ротоглотки, частота їх виникнення залежать від дози, кратності застосування та використовуваної системи доставки даних препаратів.Скарги на охриплість голосу (дисфонію), що з'являються у деяких хворих, які використовують інгаляційні дозовані аерозолі стероїдів, зменшуються при застосуванні спейсерів і значно менше турбують хворих при інгаляції сухого порошку.Орофарингеальний кандидоз (молочниця) у зв'язку з прийомом інгаляційних стероїдів частіше спостерігається у літніх пацієнтів, при поєднанні інгаляційних та оральних стероїдів, при проведенні багаторазових інгаляцій протягом доби. Вирішити цю проблему можна шляхом застосування спейсера, зменшення дози та кратності прийому препарату.Отже, полоскання ротової порожнини після введення інгаляційних кортикостероїдів, а також використання спейсерів, сучасних доставкових пристроїв під час проведення інгаляцій допомагає запобігти виникненню таких побічних ефектів, як кандидоз слизової оболонки ротової порожнини та дисфонія [3].
При призначенні високих доз інгаляційних стероїдів необхідно обговорити вірогідність розвитку системних побічних ефектів такої терапії. Системна активність і безпечність інгаляційних стероїдів зумовлена рядом факторів. Це - доза інгаляційних стероїдів, призначена хворому, активність препарату, фармакокінетична інактивація (ступінь первинного метаболізму в печінці), місце осадження інгаляційних стероїдів (легені та шлунково-кишковий тракт), засіб доставки, правильний інструктаж хворого та контроль оптимального застосування препарату, індивідуальні відмінності реакції на стероїди у різних пацієнтів.Відомо, що більшість сучасних інгаляційних стероїдів характеризуються низькою системною біодоступністю. Крім того, зменшити шлунково-кишкову абсорбцію можливо за допомогою використання спейсера, сучасних засобів доставки для проведення інгаляцій.Досвід довготривалого використання інгаляційних стероїдів свідчить, що клінічно значима адреналова супресія при їх застосуванні є надзвичайно рідким явищем.
Безпечність інгаляційних стероїдів у плані побічних системних ефектів доведена досвідом понад 30-річного їх застосування. Системна дія та побічні реакції внаслідок використання цих препаратів є мінімальними і можуть проявлятися тільки в разі довготривалого призначення беклометазону дипропіонату, будесоніду в дозі 2 мг на добу і флутіказону 1 мг на добу (для дорослих).Дані довготривалого дослідження впливу інгаляційних стероїдів на ріст дітей свідчать, що хоча цей процес і уповільнюється, однак подовжується у часі, й остаточний зріст дорослого пацієнта виявляється нормальним. Не отримано даних щодо негативного впливу інгаляційних стероїдів на щільність кісткової тканини, щодо збільшення частоти орофарінгеальних інфекцій. Не відмічено підвищеного ризику розвитку задньої субкапсулярної катаракти в осіб, що застосовують інгаляційні стероїди протягом тривалого терміну, суттєвих метаболічних порушень (вмісту глюкози, тригліцеридів, інсуліну) [4].При проведенні протизапальної терапії інгаляційними стероїдами можна не досягти оптимальних результатів через ряд помилок. Одна з них -

 
 

Цікаве

Загрузка...