WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сучасний підхід до фармакотерапії бронхіальної астми - Реферат

Сучасний підхід до фармакотерапії бронхіальної астми - Реферат

захворювання [5, 6, 11].Найефективнішими протизапальними засобами є кортикостероїди. Це - препарати вибору для базисної терапії персистуючої, середньотяжкої та тяжкої форм бронхіальної астми та астматичного стану [5].Біологічні ефектикортикостероїдів під час лікування бронхіальної астми є багатогранними. Найважливішими з них є:· зменшення кількості та функціональної активності еозинофілів, при тривалому застосуванні - зниження кількості опасистих клітин;· пригнічення вивільнення хемокінів та прозапальних цитокінів із альвеолярних макрофагів;· зменшення кількості Т2-лімфоцитів-хелперів;· блокування прозапального ефекту лімфоцитів шляхом інгібірування клітинної проліферації та продукції цитокінів;· вплив на метаболізм арахідонової кислоти;· синтез лейкотрієнів - бронхоконстрикторів і простагландинів;· запобігання спрямованій міграції та активації первинних і вторинних клітин-ефекторів запалення;· інгібування цитотоксичності нейтрофілів у період вірусної інфекції;· зниження підвищеного рівня синтетази оксиду азоту (NO) в епітелії бронхів. Кортикостероїди знижують проникність судинної стінки з поліпшенням мікроциркуляції, зменшують набряк слизової оболонки бронхів, зменшують кількість келихоподібних клітин та інгібують секрецію слизу, підвищують кількість b-адренергічних рецепторів непосмугованих м'язів бронхів і посилюють специфічну відповідь на їх стимуляцію.Клінічно кортикостероїди при БА покращують/нормалізують функцію легень, знижують/нормалізують добову варіабельність функції легень, знижують/нормалізують гіперреактивність бронхів, зменшують/нівелюють симптоми астми (кашель, свистяче дихання, задишка) вдень та вночі, знижують/нівелюють потребу в препараті для швидкої допомоги, знижують/нівелюють приступи астми або загострення, знижують/нівелюють госпіталізації, знижують рівні захворюваності, смертності, покращують/нормалізують пов'язану з хворобою якість життя.
Препарати цієї групи можуть вводитися парентерально, перорально або у вигляді інгаляцій залежно від тяжкості стану хворого, безпосереднього і довготривалого спрямування терапії.У плановій терапії персистуючої бронхіальної астми головну роль відіграють інгаляційні кортикостероїди. Це беклометазон у дозі 200-2000 мкг, будесонід в еквівалентній дозі, флутіказон у половинній дозі, що призначається відповідно до ступеня тяжкості захворювання.Інгаляційні стероїди є найбільш ефективними та безпечними засобами для досягнення астма-контролю.Згідно з міжнародними та вітчизняними узгодженнями інгаляційні стероїди призначаються при ІІ-IV ступенях бронхіальної астми. Якщо є щоденні симптоми, b2-агоністи короткої дії застосовуються за потреби понад 3 рази на тиждень. Деякі автори пропонують більш раннє призначення інгаляційних стероїдів при інтермітуючій БА. Раннє введення інгаляційних стероїдів до планової терапії БА дозволяє досягти кращих значень функції зовнішнього дихання, більш швидкого та повноцінного зниження гіперреактивності бронхів, пригнічення запалення в бронхіальному дереві, модифікації перебігу захворювання [5, 9, 11, 13, 14].Проте користь від призначення інгаляційних стероїдів у плановій терапії БА може бути відмічена і при менш інтенсивному використанні b2-агоністів. Так, інгаляційні стероїди призначаються пацієнтам, що нещодавно перенесли загострення, які мають нічні симптоми, при погіршенні функції легень та при використанні b2-агоністів понад одного разу на день [7, 12].Доза інгаляційних стероїдів призначається відповідно до ступеня тяжкості захворювання. У подальшому рекомендується титрувати дозу інгаляційних стероїдів, доводячи її до мінімально ефективної для підтримання астма-контролю.
Рекомендована частота застосування інгаляційних стероїдів у базисній терапії також залежить від етапу лікування. Так, якщо на етапі досягнення астма-контролю перевага надається призначенню інгаляційних стероїдів 2 рази на добу, то при досягненні астма-контролю, для його підтримання, достатнім є одноразове застосування інгаляційних стероїдів у тій самій добовій дозі.Протизапальний ефект глюкокортикоїдів неселективний. Вони мають виражений вплив на більшість ланок алергічного запалення при БА. Повною мірою протизапальний ефект інгаляційної протизапальної терапії проявляється після місяців її проведення, коли пригнічується відповідь на специфічні або неспецифічні провокуючі фактори, бронхіальна гіперреактивність.
Вплив інгаляційних стероїдів на запалення у бронхах зумовлений як силою стероїду, який застосовується, так і дозою та довготривалістю його застосування, що добре видно при інгібуючій здатності кожного з них на виділення оксиду азоту в повітрі, що видихається. Сильний, з високою спорідненістю до рецепторів інгаляційний стероїд флутіказон у добовій дозі 1000 мкг протягом 4-х тижнів застосування зменшує алергічне запалення в бронхах ефективніше, ніж преднізолон у дозі 60-70 мг на добу коротким курсом.Клінічні ефекти інгаляційних стероїдів при астмі різноманітні. Це скорочення або повне припинення денних та нічних симптомів захворювання, нормалізація або досягнення найкращих можливих для пацієнта показників функції зовнішнього дихання, зменшення нестабільності, варіабельності прохідності бронхів, скорочення використання засобів швидкої допомоги - бронхолітиків короткої дії, скорочення періодів загострення захворювання, госпіталізацій, інвалідизації, смертності від БА.Сучасні узгодження пропонують і тактику застосування поєднаного призначення високих доз інгаляційних стероїдів та системних пероральних стероїдів на ІV сходині захворювання.
Потребує спеціального обговорення також питання дозування інгаляційних стероїдів при лікуванні БА. Ініціальне призначення низької дози інгаляційного стероїду з поступовим підвищенням її до оптимально ефективної, з досягненням максимально можливих показників бронхіальної прохідності, не практикується, так як при цьому не настає швидке покращення стану хворого, продовжують турбувати симптоми астми, не знижується варіабельність показників пікфлуометрії, довгий час не зростають їх абсолютні значення, втрачається довіра пацієнта до призначеного лікування, падає комплаєнс, під загрозу ставиться перспектива довготривалої, планової протизапальної терапії.Сучасна стратегія передбачає ініціальне призначення найбільш високої вірогідно ефективної дози інгаляційного стероїду з наступним, після стабільного покращення симптомів і зниження бронхіальної гіперреактивності, зменшенням дози до ефективно підтримуючої відповідно до ступеня тяжкості БА.Правомірність і ефективність такого застосування стероїдів при БА обумовлена механізмом їх дії. Високі дози інгаляційних стероїдів призначають як мінімум протягом 3-х місяців (часу, необхідного для досягнення максимального клінічного ефекту і зниження гіперреактивності бронхів у відповідь на

 
 

Цікаве

Загрузка...