WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Сучасні принципи діагностики та лікування негоспітальних пневмоній - Реферат

Сучасні принципи діагностики та лікування негоспітальних пневмоній - Реферат

відповідну корекцію терапії.
За неефективності антибактеріальної терапії необхідно додатково обстежити хворого для уточнення діагнозу або виявлення можливих ускладнень пневмонії (див. розділ "Ускладення НП").Для оцінки стану хворого та ефективності терапії доцільно провести такі дослідження:- клінічний аналіз крові - на 2-й день та після закінчення антибактеріальної терапії;- біохімічний аналіз крові - за наявності змін при першому дослідженні, контрольний аналіз через 1 тиждень;- дослідження газів крові або SaO2 у хворих з тяжким перебігом НП - щоденно до нормалізації показників;- рентгенографія органів грудної клітки - через 2-3 тижні після початку лікування (перед випискою із стаціонару), при погіршенні стану пацієнта - у більш ранні терміни.
Тривалість антибактеріальної терапії
У пацієнтів з нетяжким перебігом НП антибактеріальна терапія може бути завершена після досягнення стійкої нормалізації температури тіла протягом 3-5 днів. У таких випадках тривалість лікування складає, як правило, 7-10 днів.У хворих на НП з тяжким перебігом та невстановленою етіологією тривалість антибіотикотерапії складає 10 днів. У ці терміни звичайно відзначають зникнення лейкоцитозу.У разі отримання клінічних або епідеміологічних даних, які свідчать про мікоплазмену або хламідійну етіологію захворювання, тривалість антибактеріальної терапії складає в середньому 10-14 днів.При лікуванні хворих на НП стафілококової етіології або зумовленої грамнегативними ентеробактеріями рекомендуютьпроведення більш тривалої антибактеріальної терапії - від 14 до 21 дня, а за наявності даних про легіонельозну етіологію захворювання - 21 день.Критерії достатності антибактеріальної терапії хворих на НП- Температура тіла нижче 37,5 °С.- Відсутність симптомів інтоксикації.- Відсутність ознак дихальної недостатності (частота дихання нижче 20 за 1 хв).- Відсутність гнійного мокротиння.- Кількість лейкоцитів в крові менше 10x109/л, нейтрофільних гранулоцитів - менше 80%, юних форм - менше 6%.- Відсутність негативної динаміки за даними рентгенологічного дослідження.
Продовження антибактеріальної терапії та перебування в стаціонарі при збереженні окремих клініко-рентгенологічних або лабораторних ознак захворювання не завжди доцільне (табл. 7). У більшості випадків ці симптоми НП зникають самостійно або під впливом симптоматичного лікування. Тривалий субфебрилітет не є ознакою бактеріальної інфекції, а, ймовірно, проявом постінфекційної астенії хворого.Рентгенологічна динаміка відбувається більш повільно, ніж клінічна, тому дані контрольної рентгенографії легень не можуть бути беззаперечним критерієм для визначення тривалості антибактеріальної терапії. Лише у кожного 4-го пацієнта старшого віку, за наявності супутніх захворювань та ускладненого перебігу НП (вторинна бактеріємія), повне розсмоктування пневмонічної інфільтрації відзначається впродовж 1-го місяця.У пацієнтів із ранньою (адекватною) клінічною "відповіддю" на призначену антибактеріальну терапію можлива заміна парентерального введення антибіотиків на пероральний прийом з подальшою випискою зі стаціонару.
Пацієнтам з відсутністю адекватної клінічної "відповіді" на лікування протягом перших 3 днів після госпіталізації або з раннім швидким погіршенням клінічного перебігу захворювання через 24-48 год після початку лікування необхідно провести корекцію лікування та додаткове обстеження.У випадку тривалого збереження клінічної, лабораторної та рентгенологічної симптоматики НП потрібно проводити диференціальну діагностику з такими захворюваннями, як рак легень, туберкульоз, застійна серцева недостатність та ін.
Ступінчаста антибактеріальна терапія хворих на НП
До цього часу удосконалення тактики антибіотикотерапії у хворих на НП залишається актуальним завданням. Одним із перспективних способів вирішення цього питання є застосування ступінчастого підходу до лікування. Ця тактика передбачає двоетапність призначення антибіотиків для лікування госпіталізованих хворих: перехід з парентерального введення на пероральний прийом у найкоротші терміни з урахуванням клінічного стану пацієнта.
Потенційними перевагами ступінчастої терапії є зменшення тривалості парентерального введення антибіотика, що сприяє суттєвому зниженню вартості лікування (витрати на закупівлю та введення антибіотиків; зменшення кількості ускладнень, зумовлених парентеральним введенням препаратів), а також скороченню тривалості госпіталізації за умови збереження високої клінічної ефективності лікування. Це дозволяє завершити реабілітацію пацієнтів у більш сприятливому навколишньому середовищі та уникнути ризику приєднання нозокоміальної інфекції.Важливими моментами під час ступінчастої терапії є термін переведення хворого на прийом антибіотика всередину, що здійснюють за умови стабілізації стану пацієнта, нормалізації температури тіла та покращення клінічної картини захворювання.Основні критерії для переведення хворого на пероральний прийом антибіотика- Нормальна температура тіла під час двох послідовних вимірювань з інтервалом 8 год.- Зменшення вираженості задишки.- Непорушена свідомість.- Позитивна динаміка інших симптомів захворювання.- Відсутність порушень усмоктування в травному тракті.- Згода (настроєність) пацієнта на пероральний прийом препаратів.Як правило, можливість переходу на пероральне застосування антибіотика виникає через 2-4 дні від початку лікування.
При проведенні ступінчастої терапії перевагу надають антибактеріальним препаратам, що мають дві лікарські форми - як для парентерального введення, так і для застосування всередину (табл. 6). Однак для прийому всередину можливе призначення антибіотиків інших груп, які мають подібні антимікробні властивості та однаковий рівень набутої резистентності. Вибраний препарат повинен мати також високу біодоступність, не взаємодіяти з іншими засобами, добре переноситися, мати тривалий період напіввиведення та низьку вартість курсу лікування.
Антибактеріальна терапія хворих на НП встановленої етіології
Антибактеріальні препарати для лікування хворих на НП встановленої етіології наведені в таблиці 7. Перелік препаратів, що мають підтверджену клінічну ефективність при лікуванні хворих з НП встановленої етіології, не слід обмежувати наведеними в цій таблиці.

 
 

Цікаве

Загрузка...