WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Синдроми ураження серцево-судинної системи при професійних захворюваннях - Реферат

Синдроми ураження серцево-судинної системи при професійних захворюваннях - Реферат

кровообігу. Гіпертензія у судинах малого кола кровообігу при дифузних ураженнях легень виникає рефлекторно у відповідь на недостатню вентиляцію легень, альвеолярну гіпоксію - рефлекс Ейлера-Лільєстранда. При вогнищевих ураженнях легень цей рефлекторний механізм відграє важливу адаптаційну роль, обмежуючи кровопостачання альвеол, що недостатньо вентилюються. Надалі при хронічних захворюваннях легень на фоні запального компоненту прогресують рубцево-склеротичні процеси із залученням у патологічний процес судинної сітки легень, що ще більше утруднює проходження крові по судинах малого кола кровообігу. У випадках професійної патології, коли пацієнт щоденно стикається з виробничим чинником, що викликає ураження легень, процес поступово неухильно прогресує. Підвищення навантаження на міокард правого шлуночка поступово призводить до його недостатності, що характеризується вираженим венозним застоєм у великому колі кровообігу. Таким чином, в основі розвитку легеневого серця лежить збільшення навантаження на правий шлуночок серця, що поступово гіпертрофується (фаза компенсації), а згодом розвивається його міогенна дилатація (фаза декомпенсації).У професійній патології до розвитку легеневого серця призводять захворювання органів дихання, зумовлені впливом промислових аерозолів, пневмоконіози, пиловий бронхіт, професійна бронхіальна астма, екзогенний алергічний альвеоліт. У результаті формування і прогресування легеневого серця розвивається гіпоксичний синдром.
Нейроциркуляторна дистонія (нейроциркуляторна астенія, вегетосудинна дисфункція) в професійній патології розглядається як синдром, що виникає в результаті порушення нервово-судинної та ендокринно-судинної регуляції на рівні кори головного мозку, лімбічної ділянки і гіпоталамуса. Кортіко-вісцеральні розлади зі включенням у патологічний процес гіпоталамо-гіпофізарної системи призводять до змін адаптаційного механізму, що проявляється дисфункцією вегетативної нервової та ендокринної систем і виникненням функціональних порушень у системі мікроциркуляції та з боку ендокринних залоз. НЦД - це патологічний процес неврогенної природи, основою якого є порушення механізмів регуляції основних ланок адаптаційного синдрому. Порушення гемодинаміки (неврогенної природи) зустрічаються при багатьохпрофесійних захворюваннях і отруєннях. Такі порушення можуть бути зумовлені ангіодистонічним синдромом. НЦД може розвиватися за гіпертонічним (шум, вібрація, гірська хвороба, вплив іонізуючого випромінювання, хронічні отруєння сполуками фтору), гіпотонічним (електромагнітне поле, ультразвук, інфразвук, перегрівання, хронічне отруєння миш'яковмісними пестицидами) і кардіальним типом (гострі отруєння карбаматами, сполуками фосфору, ціанідами, хронічні отруєння нітро- та хлорпохідними фенолу, марганцем, ртуттю, сірковуглецем, СО, ХОС).При НЦД, що виникає як синдром при професійних захворюваннях, відмічається поліморфізм порушень гормональних і регуляторних систем, які мають індивідуальний характер і визначають особливості клінічних проявів самого синдрому і основного захворювання. Клінічна симптоматика характеризується множинними клінічними симптомами при відсутніх або мінімальних даних інструментального обстеження. Як правило, це стандартний набір скарг і характерні для цього синдрому об'єктивні дані. Пацієнти скаржаться на головний біль, запаморочення, кардіалгії (неприємні відчуття або біль у серці), серцебиття, почуття нестачі повітря, підвищену втомлюваність, слабкість (переважно вранці), пітливість, дратівливість, порушення сну. Біль у ділянці серця, що в основному характерний для НЦД по кардіальному типу, має різну інтенсивність, його можна розглядати як больовий синдром.
Об'єктивно виявляють наявність червоного стійкого дермографізму, лабільність серцевого ритму (схильність до тахікардії) й АТ. У хворих відмічаються ознаки периферичних судинних розладів у вигляді гіперемії шкіри обличчя, шиї, гіпотермії шкіри, а також розвиток вегетативних порушень (акроціаноз, пітливість, температурні асиметрії).Скарги й дані об'єктивного обстеження не мають характерного підтвердження при проведенні інструментальних і додаткових методів обстеження. НЦД характеризується доброякісним хронічним перебігом, сприятливим прогнозом і, якщо не виникло трансформації в органічний патологічний процес, не призводить до тяжких уражень ССС із формуванням серцевої недостатності.
Серцево-судинна недостатність - патологічний стан, що характеризується недостатністю кровообігу в результаті зниження гемодинамічної функції ССС в цілому. Клініка серцево-судинної недостатності в професійній патології може проявлятися серцевою і судинною недостатністю. Патологічні стани, що виникають у професійній патології з розвитком серцевої недостатності, розглядають як синдром гострої лівошлуночкової недостатності. Колаптоїдний стан із різким падінням АТ спостерігається при висотній хворобі, шлунково-кишковій формі гострого отруєння миш'яковмісними пестицидами, гострих отруєннях ХОС, карбаматами, сполуками фосфору, кульмінаційній стадії гострого отруєння тетраетилсвинцем. Виражені ознаки серцево-судинної недостатності спостерігаються при хронічному отруєнні сполуками миш'яку та миш'яковмісними пестицидами (на основі тяжкого міокардиту), гострих і хронічних отруєннях речовинами подразливої дії.
Слід зазначити, що при виникненні симптоматики з боку ССС в осіб, що мають шкідливі умови праці, важливим є встановлення діагнозу основного захворювання і визначення професійного походження патологічного процесу відповідно до критеріїв їх діагностики. Потім діагностуються симптоми ураження міокарда як супутні при професійних захворюваннях - на основі клінічних, лабораторних, інструментальних і додаткових методів дослідження. Клініка, діагностика і лікування наведених вище патологічних процесів з боку ССС ґрунтовно описана у багатьох роботах і не має особливостей у професійній патології.
Література
[1] Артамонова В.Г., Шаталов Н.Н. Профессиональные болезни. - М.: Медицина, 1996.
[2] Костюк І.Ф., Капустник В.А. Професійні хвороби. - К.: Здоров'я, 2003. - С. 452-459.
[3] Парпалей І.О., Гулько С.М., Пікульська Г.Ф. Методичні рекомендації для студентів по клінічному обстеженню професійних хворих, написанню історії хвороби та акту огляду МСЕК. - К., 2001.
[4] Ткачишин В.С. Профессиональные заболевания органов пищеварения// Сучасна гастроентерологія. - 2003. - №3. - С.104-107.

 
 

Цікаве

Загрузка...