WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Синдроми ураження серцево-судинної системи при професійних захворюваннях - Реферат

Синдроми ураження серцево-судинної системи при професійних захворюваннях - Реферат

Тромбоцитопенія в професійній патології виникає при гострих отруєннях ХОС, хронічних отруєннях бензолом, карбаматами, компонентами фосфорних добрив, нітро- та хлорпохідними фенолу.
5. Окремо слід виділити переваскулярні геморагії, що виникають при кесонній хворобі.
6. ГС при варикозній хворобі, що розвинулася в результаті впливу професійного чинника. Кровотечами, що виникають із вазотрофічних виразок на гомілках, характеризується ІV ступінь розвитку хронічної венозної недостатності.
Гіпоксичний синдром (гіпоксія) розглядається як стан, що характеризується недостатнім постачанням міокарда киснем. У гострих випадках призводить до розвитку інфаркту міокарда (ІМ), а при тривалому впливі - до міокардіодистрофії. ІМ виникає при гострих отруєннях СО за рахунок виражених процесів гіпоксії міокарда при вмісті карбоксигемоглобіну в крові більше 35% (середня тяжкість ураження). Важливе значення в розвитку патологічного процесу має також підвищення в'язкості крові при цьому отруєнні. Особливістю ураження є незначна клінічна симптоматика зі слабким больовим синдромом або без нього.
Дегенеративно-дистрофічний синдромможе проявлятися у вигляді ураження серця (міокардіодистрофія та кардіоміопатія) і периферичних судин (облітеруючий ендартеріїт та варикозна хвороба нижніх кінцівок). Міокардіодистрофія - незапальне ураження міокарда, яке розвивається внаслідок дії ряду професійних факторів і характеризується порушенням складного комплексу біохімічних, фізико-хімічних, обмінних, мікроциркуляторних і біоенергетичних процесів, що проходять у серцевому м'язі. На вплив різноманітних етіологічних чинників серцевий м'яз відповідає розладом функцій автоматизму, провідності й збудливості. Розвиваються дистрофічні зміни в міокарді дифузного, рідше - вогнищевого характеру.
Існує три групи виробничих факторів, які викликають міокардіодистрофію:
- токсичний вплив хімічних речовин на міокард - отруєння промисловими отрутами (гострі отруєння сполуками миш'яку, ціанідами, ФОС, гострі та хронічні отруєння РОС, хронічні отруєння бензолом, марганцем, миш'яковмісними пестицидами, нітро- та хлорпохідними фенолу, кобальтом, свинцем, СО, сірковуглецем, ХОС, сполуками фтору та фосфору). Вплив цих шкідливих виробничих чинників у більшості випадків призводить до токсичної або токсико-алергічної дистрофії міокарда;
- вплив фізичних факторів - ІВ (гостра і хронічна променева хвороба), електромагнітного та лазерного випромінювання, інфразвуку, вібрації, шуму, перегрівання, переохолодження;
- важка фізична праця.
Розвиток міокардіодистрофії професійного походження має певні патогенетичні механізми.
1. Результат гіпоксичного синдрому. Гіпоксія, що виникає в результаті впливу шкідливих виробничих чинників, має різне походження. Тканинну гіпоксію викликають ціаністі сполуки; гемічну гіпоксію - метгемоглобіноутворювачі та чадний газ (блокують гемоглобін), отрути, що впливають на кров і кровотворення (викликають анемії); дихальну гіпоксію - ураження органів дихання. Вплив отрут задушливої дії викликає в основному гіпоксичну гіпоксію.
2. Циркуляторна гіпоксія може розвиватися в результаті надходження токсичних продуктів розпаду тканин у кров'яне русло при отруєннях речовинами задушливої дії, кислотами і лугами. Порушення гемодинаміки (гіпотензія) сприяють розвитку міокардіодистрофії у робітників, що зазнають впливу нагріваючого фактора у гарячих цехах.
3. У багатьох випадках гіпоксія має змішаний характер.
4. У деяких випадках не тільки гіпоксією можна пояснити зміни, що відбуваються при впливі промислових токсичних речовин. Дія їх багатогранна. Наприклад, СО викликає порушення в процесах тканинного дихання, підвищення проникності капілярних мембран у результаті розладу нейрогуморальної регуляції.
5. Ушкодження нервової системи. Дистрофічні зміни в міокарді нейрогенного походження викликають бензин, кобальт, марганець, сірковуглець, СО, тринітротолуол. При впливі фізичних факторів (вібрація, шум, електромагнітні поля) основне значення у виникненні міокардіодистрофії надається також порушенням з боку нервової системи, зокрема вищих вегетативних центрів.
6. Порушення білкового, медіаторного, холестеринового, електролітного обмінів. Диспротеїнемія виникає при впливі багатьох професійних факторів: вібрації, електромагнітних полів, токсичних речовин (марганець, СО, фтор і інші). Дослідження електролітного обміну при вібраційній хворобі, хронічному отруєнні марганцем, РОС, СО виявили гіпокаліємію як одну з причин розвитку міокардіодистрофії.
7. Основою розвитку міокардіодистрофії може бути інфекційно-алергічний синдром. У цьому випадку патологічний стан розвивається через етап міокардиту.
У літературних публікаціях [2] виділяють такі ланки патогенезу міокардіодистрофії при професійній патології:
- порушення гіпоталамічної регуляції зі змінами нейроендокринної регуляції, активацією симпато-адреналової системи. В результаті цього процесу зменшується утилізація міокардом кисню і підвищується потреба у ньому;
- збільшення вмісту іонізованого кальцію в саркоплазмі, порушення розслаблення міофібрил, роз'єднання процесів окисного фосфорилювання і тканинного дихання, зменшення утворення аденозинтрифосфату, використання кисню, активація кальційзалежної протеази;-активація процесів перекисного окислення ліпідів, накопичення вільних радикалів;
- активація механізму ушкодження лізосом.
Якщо патологічний процес має короткочасний перебіг, то зміни носять функціональний зворотний характер. При тривалому незначному або короткочасному інтенсивному впливі процес набуває органічного незворотного характеру. Однак виражені ураження серцевого м'яза з тяжкою серцевою недостатністю, як правило, не спостерігаються. Кардіоміопатія розглядається як ураження серця незапального характеру зі збільшенням його розмірів, порушенням функції і розвитком серцевої недостатності. Пусковим фактором цього патологічного процесу в професійній патології є токсичний вплив різних хімічних речовин на міокард. Облітеруючий ендартеріїт виникає при тривалому охолодженні кінцівок і зустрічається головним чином у рибалок, робочих торфорозробок і холодильних установок. Захворювання розвивається внаслідок постійних ангіоспазмів судин кінцівок.
Захворювання зустрічається переважно до 40-літнього віку. У 87% хворих процес характеризується ураженням тільки нижніх кінцівок. Виділяють такі форми

 
 

Цікаве

Загрузка...