WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Риніти: етіопатогенез, діагностика, лікування - Реферат

Риніти: етіопатогенез, діагностика, лікування - Реферат

здатності до праці, навчання, відпочинку;
- великими економічними збитками, щоспричиняє АР;
- зв'язком із синуситами, кон'юнктивітом тощо;
- трансформацією АР у бронхіальну астму (БА) у значної частини хворих.
Таким чином, проблема алергічного риніту є центральною для алергології. Це пов'язано також з тим, що АР:
- у значній частині випадків буває першим клінічним проявом атопії;
- є найбільш зручним об'єктом для алергодіагностики;
- застосування основних алергологічних методів лікування (елімінації та СІТ) при АР є дуже ефективним.
Профілактично-лікувальні заходи
Усунути нежить, принаймі тимчасово, не становить особливих труднощів. На сьогоднішній день розроблена ціла низка препаратів, які називаються "судинозвужуючі засоби місцевої дії". Це симпатоміметичні речовини, що при закапуванні в ніс швидко знімають набряк та кількість носового слизу. До них належать препарати, що містять окси- та ксилометазолін, фармазолін, та інші (нафтизин, галазолін, санорин, назол, тизин, отривін, віброцил, фармазолін, нокспрей, лазоназал тощо). Діють дані препарати майже однаково, різниця проявляється у силі та тривалості лікувального ефекту.
Незважаючи на те, що ліки від нежиті вважаються безпечними, вони потребують дуже обережного ставлення до їх застосування. По-перше, хворі дуже швидко звикають до них, а це значить, що поступово людина потребує все більших доз ліків, а інтервали між введенням крапель зменшуються. Як показали наші дослідження [6], особливо швидко "звикають" до симпатоміметиків особи з ваготонічною спрямованістю вегетативного тонусу, для яких адреналіноподібна дія цих крапель спочатку нормалізує тонус судин, переважно мозкових та носових. При подальшому застосуванні цих ліків протягом місяців або років поступово порушуються захисні властивості слизової оболонки, переважно - мукоциліарний кліренс. З'являються кірки, сухість у носі, поступово втрачається нюх, починає страждати центральна нервова система - турбують головні болі, відчувається роздратованість, втома, може реєструватися підвищення артеріального тиску. Саме тому судинозвужуючі ліки від нежиті слід приймати протягом 4-5, максимум - 7 днів. Особливу увагу слід приділити дітям, тому що більшість судинозвужуючих препаратів їм просто протипоказані. Мабуть, найголовнішим недоліком цих ліків від нежиті є те, що вони не лікують: симптоми захворювання ліквідуються досить швидко, а причина хвороби залишається.
На сьогодні як варіант для полегшення носового дихання все ширше застосовуються не місцеві, а системні симпатоміметики. Це ліки, що містять псевдоефедрин або фексофенадин, ефективно підвищують тонус судин, при цьому не впливають на захисні функції слизової оболонки носа та не призводять до звикання.
Чому так важко боротися з гострим ринітом?
Наш імунітет просто не може розпізнати черговий риновірус, яких існує понад 100 видів. До того ж, віруси нежиті вважаються найбільш стійкими і вміють добре маскуватися. Тому деякі лікарі стверджують, що людина не може двічі заразитися одним і тим самим вірусом риніту.
Для профілактики та лікування ринітів ми вважаємо найбільш раціональним виконання носового душу (лаваж, промивання, зрошування носової порожнини) слабким сольовим розчином або розчином ліків. У багатьох народів (мусульмани, буддисти та інші) носовий душ - це спосіб життя. З давніх-давен за допомогою релігії закріплялися гігієнічні навички, що дозволяли людям вижити в тяжких або екстремальних умовах. У слов'янській культурі та православ'ї таких канонів не існує. Однак використання носового душу з сольовим розчином - це старий домашній засіб, що використовують для полегшення симптомів нежиті або синуситу, тобто промивання носу застосовується нами не як систематичний профілактичний засіб гігієни, а з метою лікування.
Носовий душ має такі лікувальні ефекти:
- очищення від в'язкого, густого, стійкого слизу;
- ліквідація застійних явищ у носовій порожнині;
- очищення слизової оболонки носа від пилку рослин та інших аероалергенів, а також шкідливих речовин (смог, різноманітні виробничі фактори тощо);
- зменшення сухості слизових оболонок носа;
- поліпшення носового дихання;
- зняття кашлю, викликаного попаданням слизу до носоглотки та гортані.
Носовий душ сольовим розчином один чи два рази на день забезпечує значне поліпшення стану, особливо хворим, що страждають на хронічний риніт алергічної чи іншої етіології. Промивання носа сольовим розчином зі збалансованим складом мінеральних солей видаляє пил, секрет, алергени, запальні клітини та медіатори, які вони виділяють.
Проводити носовий душ можна за допомогою долоні, під напором струменя зі шприца, гумової груші, клізмочки тощо, а також спеціальних контейнерів типу чашки ("Neti pot"), носових флаконів в аерозольному упакуванні, іригатів типу "Grossan" з ємкістю для рідини до 500 мл, системою для іригації в домашніх умовах "RinoFlow", що складається з невеликого відсмоктувача і відсіку для розчину. Якщо немає бажання займатися готуванням розчину, можна купити стерильний сольовий розчин "Salin" в аптеці.
З профілактичною метою для носового душу деякі автори пропонують використовувати мінеральні води (будь-які, тільки без газу), морську сіль (по 1- 1/2 чайні ложки на склянку кип'яченої води), настої трав з антисептичними й ароматичними властивостями (м'ята, звіробій, ромашка та ін.), слабкий розчин яблучного оцту (1 чайна ложка на склянку води). При гострих і загостренні хронічних ринітів рекомендують промивати ніс зборами трав ("Елекасолом", "Ротоканом", "Рекутаном") чи настоями трав - календули, листів чорної смородини, чемериці, відваром ромашки, кори дуба тощо.
Варто пам'ятати, що слизова оболонка порожнини носа має величезну всмоктувальну здатність, а ендоназальний шлях надходження медикаментів до організму за швидкістю подібний до внутрішньовенного. Тому необхідно дуже зважено рекомендувати рослинні препарати для промивання порожнини носа хворим на поліноз.
Для лікування найбільш розповсюдженої форми - алергійного риніту - рекомендують такі заходи:
А. Елімінаційні заходи. Комплекс заходів, спрямованих на усунення чи обмеження контакту з відповідними алергенами (пилковими, побутовими, епідермальними тощо). При ідентифікації професійного АР слід рекомендувати зміну професійної діяльності.
Б. Лікування.1. Специфічна імунотерапія (СIТ). Курс СІТ звичайно складається з фази накопичення (вводяться зростаючі дози причинного алергену) і фази використання підтримуючих доз алергенів (екстракти вводяться з інтервалом 1-2 міс.). Можливі різні схеми (тривалі, прискорені) й форми проведення СІТ (парентеральна, неінвазивна - пероральна, ендоназальна тощо). Бажано, щоб загальний курс СІТ тривав (разом з підтримуючою терапією) 3-5 років. Основний курс СІТ має проводитися виключно лікарем-алергологом; підтримуючий може використовуватися підготовленими з

 
 

Цікаве

Загрузка...