WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика остеопоротичних переломів у людей похилого віку - Реферат

Профілактика остеопоротичних переломів у людей похилого віку - Реферат

в 24 мл молока). Якщо під час кожного прийому їжі випивати одну склянку молока, кількість отриманого організмом Са становитиме близько 1200 мг на день. Одна чашка йогурту, сиру чи 28 г твердого сиру за вмістом кальцію (300 мг) дорівнюють склянці молока. Карбонат або цитрат кальцію бажано вживати постійно у вигляді харчових добавок, однак слід пам'ятати про те, що і фосфати є необхідними компонентами кісткової тканини, а в осіб похилого віку часто спостерігається їх дефіцит.
У більшості випадків особи похилого віку добову потребу в вітаміні D (800 МО) можуть задовольнити при вживанні 1-2 склянок молока та комбінованих вітамінних препаратів (400 МО). В осіб з обмеженою рухливістю та зниженим перебуванням на сонці добова потреба у вітаміні D перевищує 800 МО і потребує додаткового їх призначення. Особи похилого віку, що перебувають в організованих закладах (лікарні, будинки престарілих), часто потребують вітамін D у дозі, що перевищує 1500 мг на добу. У пацієнтів з ОП та остеопоротичними переломами можливий не тільки дефіцит, а й резистентність до вітаміну D; у таких випадках доза повинна бути ще більшою. Через те, що індивідуальна потреба у вітаміні D варіабельна, необхідно моніторувати індивідуальну відповідь на лікування, визначаючи рівень паратиреоїдного гормону та 25-гідроксивітаміну D кожні 3-4 міс до досягнення адекватної дози.
Слід наголосити, що в осіб віком понад 80 років крім гормонозамісної терапії (ГЗТ) ефективним було лише лікування комбінованими препаратами кальцію та вітаміну D (тавітаміном В12 - при профілактиці переломів стегна). Крім того, така терапія є економічно вигідною (таблиця).
Антирезорбтивна терапія. При застосуванні кальцитоніну та селективних модуляторів естрогенових рецепторів (ралоксифену) для профілактики втрати кісткової маси та переломів у осіб похилого віку не виявлено більшого ефекту, ніж при додаванні до дієти препаратів кальцію та вітаміну D.
Слід пам'ятати про побічні ефекти антирезорбтивних препаратів: естрогени і ралоксифен підвищують частоту тромбоемболічних подій, але ралоксифен знижує ризик раку молочної залози. Хоча терапія естрогенами є ефективною в профілактиці переломів, стандартна доза (0,625 мг кон'югованих естрогенів) асоціювалася з підвищенням ризику інфаркту міокарда та інсульту. Вважають, що низькі дози пероральних естрогенів та трансдермальні естрогени можуть мінімізувати чи знижувати кардіоваскулярний ризик, але доказових даних щодо цього немає.
Антирезорбтивний ефект бісфосфонатів більш виражений, ніж ефект від застосування ГЗТ, кальцитоніну та селективних модуляторів естрогенових рецепторів. Бісфосфонати рекомендовані для лікування пацієнтів старшого віку груп високого ризику. Показано, що вживання не лише аледронату, але і ризедронату може бути корисним як додаткова терапія до препаратів кальцію та вітаміну D для досягнення більш ефективної профілактики нових вертебральних переломів у похилому віці.
Анаболічні препарати. Паратиреоїдний гормон не лише підвищує МЩКТ, а й збільшує кількість трабекул та міжтрабекулярних балок, і як наслідок - відновлює мікроархітектоніку та щільність трабекул кістки. Паратиреоїдний гормон може бути більш ефективним агентом для швидкого відновлення сили вертебрального скелета, хоча ефективність його використання для профілактики переломів стегна в осіб старшого віку ще не вивчалася. Курси паратиреоїдного гормону і бісфосфонатів рекомендовано призначати по черзі, оскільки при їх одночасному застосуванні ефект паратиреоїдного гормону щодо збільшення МЩКТ знижується.
У пацієнтів, що потребують догляду, ведення та профілактика ОП є дуже важливими та мають певні особливості. Як було зазначено вище, потреба у вітаміні D у цих пацієнтів завжди перевищує його вміст у продуктах та добавках. Крім того, ці пацієнти часто нездатні дотримуватися лікарських інструкцій, прикуті до ліжка та не спостерігаються амбулаторно. Тому багатьом із них протипоказане застосування бісфосфонатів, які вимагають вертикального положення протягом 30-60 хв після прийому (як результат - ризик стріктур стравоходу та гастритів при використанні аледронату у цих хворих перевищує користь).*Нефармакологічна профілактика остеопоротичних переломів включає фізичні навантаження в осіб, що дотримуються сидячого способу життя. Проте вплив фізичних вправ на кісткову масу є дуже обмеженим і не попереджає її втрату, зумовлену віком. Іншим напрямом є зменшення удару при падінні. Це може бути досягнуто шляхом зниження висоти ліжка та використання пенопластового покриття біля нього. Удар при падінні на стегно може бути зменшений також за рахунок зовнішніх протекторів.
Висновки
1. Усі чоловіки і жінки віком старше 65 років повинні підлягати скринінгу на предмет виявлення ОП, бажано шляхом проведення денситометрії.
2. В осіб зі зниженою кістковою масою чи іншими факторами ризику остеопоротичних переломів (переломи при мінімальній травмі в анамнезі, знижена маса тіла, зменшення росту більше ніж на 5 см за рік) потрібно визначати наявність вторинного ОП; за необхідності проводиться лікування.
3. Лікування первинного ОП розпочинається з дієтичного втручання, корекції вживання кальцію, вітаміну D та інших нутрієнтів.
4. У деяких пацієнтів похилого віку є потреба у призначенні бісфосфонатів.
5. У ослаблених пацієнтів з високим ризиком падіння для профілактики переломів призначають зовнішні протектори.

 
 

Цікаве

Загрузка...