WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Профілактика остеопоротичних переломів у людей похилого віку - Реферат

Профілактика остеопоротичних переломів у людей похилого віку - Реферат


Реферат на тему:
Профілактика остеопоротичних переломів у людей похилого віку
Поширеність остеопорозу (ОП), який визначається як зниження мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ) (Т-критерій менше -2,5), підвищується з віком, оскільки при старінні спостерігаються не лише кількісні, але й якісні зміни кісткової маси. Паралельно зі зниженням кісткової маси збільшується кількість переломів. Після 80 років частота переломів збільшується до 50 %, при цьому лише 25 % пацієнтів із переломами стегна повертаються до попереднього рівня активності.
Остеопоротичні переломи у старшому віці зумовлені не лише втратою кісткової маси, а й збільшенням ризику падінь (в основному на ґрунті захворювань центральної нервової системи і судинних порушень), причому падіння можуть бути більш вагомим фактором ризику, ніж знижена кісткова маса. Крім того, частота остеопоротичних переломів в осіб похилого віку підвищується у випадку дефіциту вітаміну D.
Діагноз ОП базується на вимірюванні МЩКТ, що є хорошим предиктором ризику переломів. Рекомендується визначення МЩКТ у всіх чоловіків та жінок віком понад 65 років. Для ослаблених пацієнтів та для пацієнтів, що тривалий час перебувають у лікувальних закладах, проведення денситометрії часто неможливе - тоді альтернативою є оцінка факторів ризику остеопорозу.
Діагностичну цінність для виявлення пацієнтів з ОП мають дані фізикального обстеження:
- зниження росту більше ніж на 5 см,
- стінно-потилична відстань більша 0 см (у положенні стоячи, доторкаючись спиною та п'ятками до стіни, визначають відстань на рівні потилиці),
- відстань між ребрами та тазом менша ніж ширина 2 пальців,
- наявність менше 20 зубів,
- маса тіла менша 51 кг.
Денситометрія обов'язково проводиться за наявності нижченаведених причин розвитку вторинного ОП:
ендокринні:
- гіпогонадизм,
- гіпертиреоїдизм,
- невротична анорексія,
- цукровий діабет І типу,
- гіперадренокортицизм;
харчові:
- синдром мальабсорбції,
- дефіцит чи резистентність до вітаміну D,
- дефіцит кальцію,
- алкоголізм;
тривалий прийом препаратів:
- глюкокортикоїдів,
- тироксину,
- антиконвульсантів,
- петлевих діуретиків,
- агоніст гонадоліберину,
- інгібітори ароматази;
інші:
- гіперкальційурія,
- ХОЗЛ,
- ревматоїдний артрит,
- трансплантація органів.
Важливою є лабораторна діагностика ОП, яка може надати певну інформацію про чинники захворювання і особливості його патофізіології. Значення мають:
- біохімічний профіль (кальцій, фосфор, альбумін, алкалін фосфатаза, креатинін),
- загальний аналіз крові,
- тиреоїдстимулюючий гормон,
- 25-гідроксивітамін D,
- паратиреоїдний гормон,
- гомоцистеїн,
- загальний тестостерон (у чоловіків).
Клінічно доступними є біохімічні маркери кісткового обміну. Маркери кісткової резорбції включають піридинолін, деоксипіридинолін, N- та С-телопептид колагену І типу. Маркерами кісткоутворення є остеокальцин та кісткова алкалін фосфатаза. Ці маркери, особливо маркери резорбції, дозволяють оцінити ризик переломів та відповідь на лікування у великої популяції населення.
В осіб похилого віку частими факторами, що призводять до ОП та остеопоротичних переломів, є недостатнє вживання кальцію та дефіцит вітаміну D. Добова потреба у вітаміні D становить від 3000 до 5000 одиниць, більша частина його утворюється в шкірі під дією ультрафіолетового випромінювання. Особи, що потребують догляду (особливо велика частка їх - серед пацієнтів похилого віку), часто обмежені в сонячній експозиції, що призводить до значного дефіциту вітаміну D. Біологічним маркером для відповіді органів-мішеней на вітамін D може бути паратиреоїдний гормон. Зважаючи на тривалий період напівжиття, рівень 25-дигідроксивітаміну D в сироватці, який є попередником активного метаболіту вітаміну D, вважається найкращим для оцінки статусу вітаміну D. В амбулаторних пацієнтів для моніторування статусу вітаміну D може також використовуватися співвідношення рівня кальцію до рівня креатиніну за 24 год. При вживанні 1200 мг кальцію цей рівень повинен бути від 0,15 до 0,25.
Тактика лікування. Первинна мета лікування пацієнтів з ОП - знизити ризик остеопоротичних переломів. Тому у старших пацієнтів прийняття рішення про лікування повинно базуватися не лише на Т-критерії, а й на наявності інших факторів, що можуть підвищувати ризик остеопоротичних переломів, зокрема ризик падіння:
- високий зріст,
- слабкість та атрофія м'язів нижніх кінцівок,
- зниження гостроти зору,
- нейродегенеративні порушення центральної нервової системи,
- поступальна нестабільність,
- препарати, що призводять до поступальної нестабільності.
Як приклад вибору тактики лікування, призначення агоністів гонадоліберину при раку простати чи агоністів ароматази - при раку молочної залози може стати тригером, незважаючи на відносно нормальний рівень Т-критерію. Як було зазначено вище, багато пацієнтів похилого віку з високим ризиком не мають можливості пройти денситометрію, тому оцінка користі-ризику терапії може бути виправданою для призначення емпіричного (з урахуванням факторів ризику без результатів денситометрії) лікування.
Кальцій та вітамін D. Лікування завжди розпочинається з визначення адекватності вживання кальцію, бажано в формі молока - природного джерела вітаміну D (100 мг вітаміну

 
 

Цікаве

Загрузка...