WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пролапс мітрального клапана у дітей: раціональні підходи до спостереження - Реферат

Пролапс мітрального клапана у дітей: раціональні підходи до спостереження - Реферат

флегмон.
Випадки раптової смерті серед дітей з ПМК зустрічаються вкрай рідко та пов'язані, насамперед, з синкопальними епізодами шлуночкових тахікардій та фібриляцій, особливо за наявності синдрому подовженого інтервалу QТ [9]. Ризик раптової смерті збільшується в 50-100 разів при мітральній регургітації та при збільшенні лівого передсердя [11, 14]. У дорослих раптова смерть зустрічається відносно частіше (2 особи на 10 000 щорічно) і пояснюється також розвитком фатальних дизритмій та гострою лівошлуночковою недостатністю внаслідок розриву хорд [12, 15].
Лікування
Тактика ведення та лікування дітей із ПМК має бути максимально індивідуалізована, необхідно враховувати ступінь пролабування, наявність мітральної регургітації, характер вегетативних порушень. Діти з первинним асимптоматичним ПМК без мітральної регургітації лікування не потребують. Їхнім батькам слід пояснити, що прогноз захворювання сприятливий і обмежувати активний спосіб життя дітей немає потреби. За наявності у дітей скарг та клінічних проявів синдрому ПМК призначається відповідне лікування. Необхідна увага приділяється санації хронічних вогнищ інфекції, особливо ЛОР-органів.
Важливою частиною комплексного лікування дітей є немедикаментозна терапія. Так, багатьом дітям, особливо при іпохондричних розладах, показані психотерапія та аутотренінг. Лікар має пояснити дитині та її батькам сутність захворювання й основних симптомів, підкреслити його доброякісний перебіг та сприятливий прогноз, пояснити важливість адекватної реакції на психоемоційнустресову ситуацію.
Серед фізіотерапевтичних методів використовують водні процедури (контрастний душ, фіто-ванни тощо), аромотерапію, голкорефлексотерапію, масаж, електрофорез з магнієм та бромом на комірцеву ділянку, електросон, гальванічний комірець за Щербаком. Широко використовується лікувальна фізкультура.
За наявності вираженої симпатикотонії, синусової тахікардії, екстрасистолії, особливо ранньої та мультифокальної, подовження інтервалу QT, епізодів синкопе в анамнезі показано використання b-адреноблокаторів курсами до 2-3 місяців під контролем артеріального тиску та ЕКГ з поступовою відміною препарату [9]. Крім антиаритмічного ефекту та профілактики синдрому раптової смерті, b-адреноблокатори знижують ЧСС та сприяють кращому наповненню лівого шлуночка і зменшенню ступеня ПМК [9]. Найбільш поширеним засобом у педіатричній практиці є пропранолол, стартова доза - 1-2 мг/кг/добу в 4 прийоми. Використовують у старших дітей також атенолол, що переважно блокує b1-рецептори та є конкурентним антагоністом ендогенних катехоламінів (1-2 мг/кг, максимум до 3 мг/кг в 1-2 прийоми на добу) [7].
У разі виникнення життєзагрозливих шлуночкових аритмій доцільно використовувати аміодарон (внутрішньо 10-15 мг/кг на добу в 2 прийоми протягом 5-10 днів, після чого дозу знижують до 2-5 мг/кг) та ін.
Серед кардіометаболітів перевагу надають L-карнітину, мілдронату, кардонату тощо. L-карнітин та мілдронат відіграють провідну роль у ліпідному та енергетичному обміні. L-карнітин є кофактором бета-окислення жирних кислот, переносить жирні кислоти через мітохондріальні мембрани, поліпшує енергетичний обмін у міокарді. Використовується в дозах 50-75 мг/кг на добу в 2-3 прийоми курсом на 2-3 тижні, зазвичай 2-3 рази на рік. Кардонат (100 мг L-карнітину, 50 мг лізину, 50 мг кокарбоксилази, 50 мг піридоксаль-5-фосфату, 1 мг кобаламіду) призначають дітям 1-5 років - по 1 капсулі 1 раз/добу, дітям 5-15 років - по 1 капсулі 2 рази/добу, дітям віком понад 15 років - по 1 капсулі 2-3 рази/добу. Курс становить 3-4 тижні.
Доцільно використовувати антиоксиданти (вітаміни Е, С, А, селен), які зменшують перекисне окислення ліпідів, що знижує пошкоджуючий вплив перекисів та вільних радикалів на міокард. За показанням призначають препарати магнію, полівітамінні комплекси. Використовують також препарати, що стимулюють енергетичний обмін у міокарді (АТФ, фосфаден).
За наявності на ЕКГ змін процесів реполяризації, порушень серцевого ритму, широко використовують солі калію. Рекомендують калієву дієту (ізюм, курага, банани, горіхи, печена картопля тощо), в інших випадках - фармакологічні препарати (панангін або аспаркам). Застосовують також препарати екстракту плодів глоду, що має позитивну інотропну дію, зменшує збудливість міокарда, посилює кровообіг у коронарних судинах.
Останнім часом накопичено позитивний досвід використання препаратів антигомотоксичної терапії в кардіології дитячого віку. Так, при дисметаболічних змінах у міокарді доцільно використовувати коензим-композитум, що активує тканинне дихання й окислювально-відновні процеси на рівні циклу Кребса і неспецифічних каталізаторів, зумовлює збільшення кількості енергії, що виробляється кардіоміоцитом. Препарат впливає на цикл Кребса як індуктор заблокованих або неактивованих внутрішньоклітинних ферментних систем. Дозування: дітям 2-6 років - по 1/3-1/2 ампули, з 6 років і підліткам - по 1 ампулі в/ш, п/ш, в/м 2-3 рази на тиждень, в середньому 10 ін'єкцій. Варіантом є використання препарату у вигляді питних ампул.
Доведена висока ефективність ангіо-ін'єлю у дітей із вираженим кардіалгічним синдромом та кралоніну у дітей з кардіальними дизритміями. Так, ангіоін'єль покращує коронарний кровообіг шляхом впливу на судинний тонус, оптимізує механізми адаптації організму до фізичного навантаження, корегує зміни вегетативного статусу. Дозування: дітям 2-6 років - по 1/3-1/2 ампули, з 6 років і підліткам - по 1 ампулі в/ш, п/ш, в/м 2-3 рази на тиждень, в середньому 10 ін'єкцій.
Кралонін, завдяки основному компоненту Crategus (плоди глоду) та двом потенціюючим речовинам, справляє антиаритмічний ефект за рахунок подовження рефрактерної фази, має позитивну інотропну дію за рахунок підвищення внутрішньоклітинної концентрації кальцію та нормалізує обмінні процеси в міокарді. Кралонін застосовують внутрішньо сублінгвально (діти до 2 років - 3 краплі, 2-6 років - 5 крапель, старше 6 років - 10 крапель) 3 рази на добу курсом до 1 місяця.
При помірних проявах симпатикотонії використовують фітотерапію седативними травами (валеріана, собача кропива, листя м'яти перцевої, меліси, трилисника, хміль, півонія), що мають

 
 

Цікаве

Загрузка...