WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пролапс мітрального клапана у дітей: раціональні підходи до спостереження - Реферат

Пролапс мітрального клапана у дітей: раціональні підходи до спостереження - Реферат


Реферат на тему:
Пролапс мітрального клапана у дітей: раціональні підходи до спостереження
Пролапс мітрального клапана (ПМК), під яким розуміють аномальне прогинання у ліве передсердя під час систоли лівого шлуночка однієї або обох стулок мітрального клапана (МК), є найпоширенішою патологією клапанного апарату серця. Актуальність проблеми ПМК зумовлена не лише його широкою розповсюдженістю, але й можливими ускладненнями - кардіальні дизритмії, інфекційний ендокардит, мітральна регургітація та раптова смерть, частота якої серед дорослого населення останнім часом зростає [9].
Згідно з МКХ 10-го перегляду, ПМК є окремою нозологічною формою (код І34.1), яка в складі неревматичних уражень МК належить до морфологічної групи некоронарогенних хвороб та уражень серця. Прийнято поділяти ПМК на первинний (ідіопатичний), який має нозологічну самостійність, та вторинний, що є ускладненням, або одним із проявів кардіального захворювання (ревматизм, неревматичний кардит, кардіоміопатії, інфекційний ендокардит та ін.) або спадкового захворювання сполучної тканини (синдром Марфана, Елерса-Данлоса тощо).
Клініка
Клініка пролапсу мітрального клапана у дітей варіює від безсимптомного перебігу до значних проявів захворювання та визначається переважно ступенем сполучнотканинної дисплазії та вегетативними порушеннями. Так, найчастішою скаргою у дітей з ПМК є біль у ділянці серця різного характеру: частіше колючий, але інколи ниючий та стискаючий, короткочасний, що не іррадіює, часто посилюється на глибокому вдосі, виникає переважно вдень, самостійно або після фізичного та психоемоційного навантаження.Більшість дітей з ПМК вказують на численні скарги неврогенного характеру: головний біль, запаморочення, слабкість, швидка втомлюваність, задишка, відчуття серцебиття, що мають явний дисвегетативний характер. Найбільш яскравим психопатологічним феноменом при ПМК є психовегетативні пароксизми (кризи), що в зарубіжній літературі позначаються як панічні атаки [6].
Діти з ПМК частіше мають диспластичний тип фізичного розвитку: астенічна конституція, вузька грудна клітка, воронкоподібна грудина, широкі міжребір'я, високий зріст, слабкий розвиток м'язової тканини. Нерідко в них спостерігається готичне піднебіння, гіпермобільність суглобів, міопія різного ступеня вираженості тощо. Це ознаки неповного синдрому Марфана або фенотипово схожі з ним стигми, характерні для генералізованих сполучнотканинних дисембріогенетичних розладів, одним з проявів яких є ПМК [9, 20].
Діагностика
Аускультативно у більшості випадків виявляється апікальний систолічний шум і/або ізольоване систолічне клацання ("хордальне клацання"), інтенсивність якого наростає у вертикальному положенні дитини, при фізичному навантаженні, психоемоційному напруженні. Клацання вислуховуються над обмеженою ділянкою серця, частіше на верхівці або в точці Боткіна-Ерба, не проводяться за межі серця і не перевищують за гучністю ІІ тон. Звичайно клацання вислуховуються у середній та пізній частинах систоли, часто в поєднанні з пізньосистолічним шумом. Цікаво, що у 5-15 % хворих з ПМК вислуховується протодіастолічне клацання, пов'язане з балоноподібним вибуханням стулки мітрального клапана в протилежному напрямку [19]. Шум при ПМК виявляється в середині або в кінці систоли та має вібраційний, музичний тембр, через що в англомовній літературі має назву "крик диких гусей". Наявність голосистолічного шуму з "піддуваючим" характером свідчить про виражену мітральну регургітацію.За допомогою ехокардіографії (ЕхоКГ) встановлюють ступінь ПМК, наявність та ступінь міксоматозної дегенерації і мітральної регургітації. Ехокардіографічно виділяють 3 ступеня ПМК: І ст. - зміщення пролабованої стулки від 3 до 6 мм; ІІ ст. - від 6 до 9 мм; ІІІ ст. - більше 9 мм.
Ехокардіографічні критерії діагностики первинного ПМК
І. Одномірна ЕхоКГ:
- пізньосистолічне або голосистолічне прогинання однієї або обох стулок у напрямку до задньої стінки лівого передсердя більш як на 3 мм;
- діастолічне тремтіння стулок МК;
- збільшення діастолічної екскурсії передньої мітральної стулки;
- збільшення швидкості раннього діастолічного прикриття передньої мітральної стулки;
- збільшення систолічної екскурсії міжшлуночкової перетинки;
- збільшення систолічної екскурсії задньої стінки лівого шлуночка;
A дилатація аорти та збільшення її систолічної екскурсії.
ІІ. Двомірна ЕхоКГ:
- вигинання однієї або обох стулок за лінію коаптації (проекцію мітрального отвору) в парастернальній проекції довгої вісі лівого шлуночка або проекції чотирьох камер з верхівки;
- потовщення та надлишковість стулок;
- надлишкова екскурсія лівого атріовентрикулярного кільця;
- збільшення площини мітрального отвору;
- ектопічне прикріплення або порушення розподілу сухожильних ниток до стулок (переважне їх кріплення біля основи або в центрі);
- зміна конфігурації та положення папілярних м'язів.
Важливо усунути технічні помилки проведення ЕхоКГ, особливо для запобігання помилково позитивним результатам дослідження. Потрібне обов'язкове проведення паралелізму даних ехокардіографічного дослідження з результатами клінічного обстеження для запобігання гіпердіагностики "німих" форм ПМК.
М-режим діагностики обов'язково слід доповнювати В-скануванням, а також допплерографією. Одномірна ЕхоКГ проводиться в ІІ стандартній позиції, а при вивченні мітрального клапана в двомірному режимі необхідно використовувати кілька стандартних проекцій: парастернальну проекцію довгої вісі лівого шлуночка, парастернальну проекцію короткої вісі лівого шлуночка на рівні мітрального клапана, проекцію чотирьох камер з верхівки на рівні мітральних стулок, проекцію чотирьох камер з верхівки на рівні папілярних м'язів. Виділяють такі форми руху стулок мітрального клапана: дугоподібна, крайова, аневризмоподібна, флотуюча.
Ретельна візуалізація мітрального клапана необхідна для визначення товщини стулок. У різні фази кардіоциклу ультразвуковий сигнал перетинає стулку під різним кутом. Низьке та особливо високе розташування датчика на поверхні грудної клітки сприяє спрямовуванню ультразвукового променя під кутом до стулок, при цьому вони виглядають

 
 

Цікаве

Загрузка...