WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Проблеми здоров’я здорової дитини та наукові аспекти профілактики його порушень - Реферат

Проблеми здоров’я здорової дитини та наукові аспекти профілактики його порушень - Реферат

мультидисциплінарних спеціалістів у галузі акушерської і педіатричної допомоги, з метою здійснення комплексної медико-психологічної та медико-соціальної допомоги вагітним жінкам і надалі - сім'ям з народженими дітьми. Така "команда" спеціалістів нині сформована у відділенні клінічної реабілітації дітей та вагітних жінок та діючому Центрі перинатальноїпсихотерапії і психосоматики при Інституті ПАГ АМН України. До її складу входять педіатри, акушери-гінекологи, психотерапевти та психологи.
На форумах педіатрів, на спільній сесії АМН та АПН України, на конференціях з цих питань неодноразово акцентувалася увага на важливості впровадження нових форм організації шкільної медицини. Саме від неї залежить, як своєчасно будуть сформовані серед здорових дітей групи ризику з мінімальними пограничними порушеннями стану здоров'я, і наскільки адекватно нами, педіатрами, буде організовано їх комплексне оздоровлення. Чому ці питання зараз заслуговують на особливу увагу?
Насамперед тому, що останнім часом, за результатами досліджень нашого Інституту, значно погіршився стан здоров'я дітей молодшого шкільного віку. Так, 70 % дітей, які готуються до школи, вже мають порушення стану здоров'я, а 30 % - хронічні захворювання; понад половину дітей цього віку мають розумову та фізичну працездатність, що не відповідає їх фізичному та психічному навантаженню в школі. Особливо це стосується тих, хто навчається у гімназіях, ліцеях, коледжах - їхній стан здоров'я в 1,5 рази гірший, ніж у дітей загальноосвітніх шкіл. В учнів гімназій у два рази частіше спостерігається підвищений артеріальний тиск, у більшої частини з них відмічена підвищена невротизація. При цьому протягом 5 років навчання в школі в 1,5 рази зростає частота порушень зору, в 3-4 рази - патологій органів травлення, в 2-3 рази - порушень опорно-рухового апарату, в 1,5 рази - нервово-психічних розладів [5].
Ці факти доводять, що на стан здоров'я дітей впливає так званий "шкільний фактор", про що свідчить суттєве збільшення різних захворювань під час тривалого навчання у школі. Так, у 70 % дітей молодшого шкільного віку індивідуальна, розумова та фізична працездатність не відповідає їх шкільному навантаженню. В подальшому, впродовж п'яти років навчання в школі у дітей в 3-4 рази зростає частота патологій органів травлення, в два рази - органів зору та нервової системи [21].
Ця ситуація може пояснюватися недостатньою гігієнічною освітою та відсутністю формування у дітей і підлітків навичок здорового способу життя, відповідального ставлення до збереження та укріплення здоров'я. Це обґрунтовує необхідність впровадження в систему шкільної освіти спільних медико-педагогічних організаційних заходів, що включають: підтримку безпечного середовища у шкільній будівлі; організацію медичного обслуговування школярів для забезпечення постійного контролю за станом їх здоров'я; наявність програм гігієнічного виховання; медичне обслуговування педагогів і створення у школі умов для збереження і укріплення їх здоров'я; професійну підготовку вчителів щодо роботи з гігієнічної освіти та виховання дітей; зв'язок школи з сім'єю та громадськістю у роботі з укріплення здоров'я дітей [5, 20].
Не приділяючи належної уваги організації раціонального харчування дітей шкільного віку, ми втрачаємо можливість збереження їх здоров'я. За нашими даними, в багатьох регіонах країни спостерігається дефіцит різних мікро- та макронутрієнтів та недостатня кальцієва забезпеченість дитячого організму. Майже у половині випадків реальною є загроза виникнення різних порушень у кістковій системі дітей, що є фоном для появи хвороб опорно-рухового апарату. Важливим фактом є те, що вже існує значна кількість літератури, а також плануються подальші наукові розробки щодо створення спеціальних харчових продуктів, які б поповнювали всіма необхідними корисними речовинами організм здорової дитини, особливо у відповідальні періоди її розвитку. Такі розробки активно здійснюються в нашому Інституті, створюються нові біологічні цінні харчові продукти (антианемін-флора, гастрит-флора, ентерофлора тощо) [7, 8]. На сьогодні стан здоров'я школярів особливо потребує розробки спеціальних медичних та державних заходів щодо активного оздоровлення учнів та реабілітації їх здоров'я.
Реалізація такого підходу принесла певні результати. Розроблена в нашому Інституті та впроваджена в окремих школах міста Києва комплексна оцінка функціонального стану найважливіших систем дитячого організму з урахуванням його індивідуальних характеристик (рис. 3) вже дала перші наслідки. Така цілеспрямована робота дає можливість визначити функціональні особливості організму дитини та своєчасно прогнозувати виникнення порушень його адаптації, а також розробити диференційовані схеми профілактики та реабілітації ранніх змін здоров'я у школярів.
Особливо важливим є використання методів донозологічної діагностики у дітей в критичні періоди їх розвитку, насамперед це стосується дітей 6-7 років, коли у них відбувається перебудова вищої нервової та вегетативної діяльності та багатьох обмінних процесів. Тому найбільш критичним періодом розвитку дітей є початок їх навчання у школі. Отже, створення необхідних умов для сприятливого подолання дітьми критичного періоду перших років навчання є важливим медико-педагогічним завданням [5, 20]. У нашому Інституті розроблена система профілактики ранніх порушень стану здоров'я школярів та підвищення їх адаптаційно-резервних можливостей (рис. 4). Як видно, серед оздоровчих та реабілітаційних заходів для школярів важливими є дотримання режиму дня, організація правильного фізичного виховання учнів, дозоване фізичне навантаження, відповідне рівню розвитку дитини та функціональному стану її кардіореспіраторної системи.
При визначенні стану здоров'я дошкільнят дільничні педіатри мають враховувати, чи відповідає дитина своєму біологічному віку, її готовність йти до школи, і в разі потреби призначати відповідні реабілітаційні заходи, серед яких велике значення мають оздоровче плавання та лікувальна фізкультура. Слід зауважити, що всі ці заходи слід починати за 5-6 місяців до початку навчання дитини у школі та впродовж першого року навчального процесу.
Останнім часом доведено, що на стан здоров'я школярів суттєво впливають також різні негативні екологічні фактори [23-25]. Так, згідно з завданнями Національної програми "Діти України", нами вивчені особливості соматичного здоров'я, фізичного й інтелектуального розвитку дітей початкових навчальних закладів, які мешкають в різних регіонах антропогенного забруднення. Такі дослідження проводились у містах (Київ, Ірпінь, Запоріжжя, Горлівка), де

 
 

Цікаве

Загрузка...