WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Пологи у жінок з передчасним розривом плодових оболонок при недоношеній вагітності - Реферат

Пологи у жінок з передчасним розривом плодових оболонок при недоношеній вагітності - Реферат


Реферат на тему:
Пологи у жінок з передчасним розривом плодових оболонок при недоношеній вагітності
Передчасні пологи (ПП) є однією з основних проблем сучасного акушерства, яка значною мірою визначає рівень перинатальної захворюваності та смертності. Частота ПП в різних країнах неоднакова і становить від 4 до 12 %. Однією з найчастіших причин ПП є передчасний розрив плодових оболонок (ПРПО), який спостерігається при цій патології у 21-80 % жінок. Небезпечність ПРПО при ПП визначається можливістю інфікування порожнини матки, що становить загрозу як для плода, так і для матері.
Виділяють такі етіологічні чинники ПРПО при ПП:
- інфекція (амніоніт, цервіцит, вагініт стрептококового чи іншого походження),
- перерозтягнення матки (багатоводдя і багатоплідна вагітність),
- статевий акт,
- вади розвитку плода,
- низький соціально-економічний статус вагітної жінки,-
- спадкові хвороби (синдром Елерса-Данло),
- структурні зміни тканин внаслідок недостатнього вживання аскорбінової кислоти і мікроелементів, зокрема міді,
- травма,
- наркоманія та тютюнокуріння.
Ідентичність мікрофлори, виділеної з піхви матері при ПП та від недоношеного новонародженого, є одним з основ­них аргументів на користь інфекційної теорії ПРПО. Вважають, що ПРПО є закономірним наслідком інфекційного процесу, зумовленого стрептококом групи В, кандидою, уреаплазмами, рідше - хламідіями тощо, при цьому - чи не найчастішим його проявом у вагітних жінок.
У запальній реакції беруть участь поліморфноядерні нейтрофільні гранулоцити і макрофаги, матричні металопротеїнази (ММР-1) і простагландини, запальні цитокіни: інтерлейкін-1 (ІЛ-1), інтерлейкін-6 (ІЛ-6), фактор некрозу пухлин-? (ФНП-?). Збільшується продукція простагландину Е2 і синтез циклооксигенази ІІ. Сприятливим фактором для розриву плацентарних оболонок при недоношеній вагітності є також дистрофічні зміни тканин посліду. Крім того, стрептококи групи В, St. aureus, Tr. vaginalis і збудники бактеріального вагінозу (піхвові анаероби, Gardnerella vaginalis, Mobilincus species) секретують протеази, які можуть безпосередньо стоншити (розірвати) плодові оболонки.
Однак інфекційно-запальна теорія ПРПО не дає відповіді на багато запитань. Так, у деяких випадках відсутній зв'язок між мікрофлорою матері й плода або посіви із плацент та від новонароджених можуть бути стерильними. Як відомо, плодові оболонки не є бар'єром на шляху до внутрішньоутробного інфікування плода. Існує можливість проникнення через непошкоджені плодові оболонки кишкової палички, ?-гемолітичного стрептокока, дріжджеподібних грибків типу Candida та деяких анаеробів без передчасного розриву плодових мембран. Може виникнути хоріоамніоніт при цілому плодовому міхурі, що також нівелює значення інфекційного агента в механізмі ПРПО.
Однією з розповсюджених причин передчасних пологів є істмікоцервікальна недостатність (ІЦН). Це ускладнення розвивається непомітно. Зазвичай першою ознакою буває поява слизової пробки у 16-20 тижнів вагітності при її нормальному до цього моменту перебігу. Після слизово-кров'янистих виділень виникає відчуття тиску у піхві. При обстеженні можна бачити плодовий міхур, що виступає з матки і виходить у піхву. За цим зазвичай відбувається розрив плодових оболонок.
Стан шийки матки відіграє ключову роль у висхідному шляху внутрішньоутробного інфікування (ВУІ) плода (найчастішому) - через пологові шляхи. Відомо, що при повноцінній гравідарній перебудові шийки матки таке інфікування посліду і плода малоймовірне.
Чинниками, що сприяють висхідному інфікуванню, є ПРПО, ІЦН, зовнішня урогенітальна інфекція. У нормі амніотична рідина стерильна. При порушенні цілісності плодових оболонок через 6 год у 50 % вагітних, а через 24 год - у 100 % відбувається інфікування вод. Переважає такий ланцюг патогенетичних подій: кольпіт ? цервіцит ? інфікування навколоплідних вод ? ураження епітелію навколоплідного простору ? мембраніт ? амніоніт хоріальної пластинки ? периваскуліти пуповини (фунікуліт) ? ураження легень, травного каналу і шкіри ? ВУІ плода.
Персистенція мікроорганізмів у навколоплідних водах досягається здатністю більшості з них порушувати бактерицидні властивості даного субстрату. Після проникнення в порожнину амніону виникає практично безперешкодне розмноження збудників із формуванням вогнища інфекції.
Характер і розподіл запальних уражень органів визначається, головним чином, інтенсивним обміном інфікованих навколоплідних вод із бронхіальною системою, кишківником і сечовивідними шляхами плода.
Останні дослідження дають підстави припустити, що розрив плодових оболонок є біохімічним процесом, який включає в себе розрив колагену всередині позаклітинного матриксу амніону і хоріону. Деградація колагену контролюється ММР, дія яких пригнічується специфічними тканинними інгібіторами. ПРПО виникає внаслідок дисбалансу між активністю ММР та її тканинних інгібіторів, викликаючи підвищену деградацію мембран екстрацелюлярного матриксу.
Згідно з генетичною теорією ПРПО існує поліморфізм окремих генів, які відповідають за синтез певних металопротеїназ, що може сприяти деградації колагену і ПРПО. Виявлено поліморфізм інших генів, наприклад при багатоплідній вагітності. Тобто, ще до вагітності можна прогнозувати можливий ризик ПРПО у певної групи жінок - носіїв даних генів. Можливо, в найближчому майбутньому можна буде допомагати таким хворим, впливаючи на експресію цих генів.
Деякі захворювання сполучної тканини також супроводжуються стоншенням плодових мембран і збільшенням частоти ПРПО під час гестації. Так, при синдромі Елерса-Данло (група з 11 порушень сполучної тканини, що характеризується підвищенням еластичності шкіри і суглобів, викликана різноманітними дефектами синтезу і структури колагену) близько 72 % пацієнток мають ПРПО на різних термінах вагітності.
Є повідомлення про те, що дефіцит харчування також сприяє порушенню структури колагену і поєднується з підвищеним ризиком ПРПО. У жінок з ПРПО визначається низька концентрація міді в материнській і пуповинній крові.
Прибічники гормональної теорії відводять велику роль в патогенезі ПРПО прогестерону і релаксину, але їх значення в етіопатогенезі ПРПО при недоношеній вагітності все ще потребує детального вивчення.Взаємодія багатьох факторів передчасних пологів і ПРПО переплітається з

 
 

Цікаве

Загрузка...