WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Остеоартроз - Реферат

Остеоартроз - Реферат

милиці), порівняти пересування пацієнта по місцевості й по сходах (вгору та вниз). Визначають локалізацію болю, наявність синовіїту, вільних внутрішньосуглобових тіл, виявляють пошкодження менісків, вимірюють об'єм рухів у суглобі, величину згинальної та розгинальної контрактур. Найчастіше при остеоартрозі спостерігаються такі варіанти больового синдрому:
механічні болі, що виникають внаслідок денного навантаження й зменшуються під час нічного відпочинку. Обумовлені зниженням амортизаційних можливостей хрящової тканини та субхондральної кістки;
постійні тупі нічні болі пов'язані з венозним стазом у субхондральній кістковій тканині та підвищенням внутрішньокісткового тиску;
стартові болі виникають за наявності реактивного синовіїту на початку руху, швидкозникають і відновлюються при продовженні рухової активності;
постійні болі обумовлені розвитком реактивного синовіїту та рефлекторним спазмом м'язів, що оточують суглоб.
Характерною ознакою є також утворення вузликів в області проксимальних (вузлики Бушара) і дистальних (вузлики Гебердена) міжфалангових суглобів. Виражена припухлість і локальне підвищення температури над суглобами не характерні, проте можуть виникати при розвитку вторинного синовіїту.
Рис. 2 Рентгенологічні прояви остеоартрозу колінного суглоба: A - ОА стегно-великогомілкового відділу: звуження суглобової щілини в медіальному (стегно-великогомілковому) відділі, формування остеофітів, субхондральний склероз;
B - ОА стегново-надколінкового відділу: звуження суглобової щілини
Діагностика
Рентгенографічне дослідження. Рентгенографія суглобів - доступний, досить дешевий метод, що забезпечує постійний звіт про перебіг захворювання. Використання даного методу для оцінки прогресування хвороби становить певні труднощі, оскільки він базується на вимірі звуження суглобової щілини, що складає < 0,1 мм на рік.
На традиційних рентгенограмах можуть бути відзначені такі ознаки захворювання (рис. 2)
- звуження суглобової щілини,
- остеофіти,
- субхондральний склероз,
- кісти в кістковій тканині.
При рентгенологічній оцінці ОА колінного суглоба виділяють три форми: медіальний, латеральний стегново-великогомілковий та стегново-надколінковий ОА; при оцінці ОА кульшового суглоба - ексцентричний (латеральний), концентричний (медіальний або аксіальний) та дифузний (сенільний) варіанти.
Існують протиріччя щодо зв'язку клінічних та рентгенологічних проявів захворювання, можливо, внаслідок особливості популяцій та використаних рентгенологічних і клінічних критеріїв. Наявність остеофітів має сильний зв'язок з больовим синдромом у колінному суглобі, тоді як відсутність або наявність звуження суглобової щілини не пов'язані з ним. Вираженість больового синдрому в КС являється більш важливою детермінантою функціонального погіршення, ніж рентгенологічна тяжкість ОА.Магнітно-резонансне дослідження. Даний метод є важливим для оцінки пошкоджень зв'язок та менісків у колінному суглобі. Він не відіграє ніякої ролі в стандартній клінічній оцінці остеоартрозу, але може бути специфічним і чутливим засобом оцінки втрати хрящової тканини. На сьогодні магнітно-резонансна томографія є недостатньо чутливим методом у виявленні доклінічного остеоартрозу. Можуть бути виявлені морфологічні зміни та повні дефекти в товщині хрящової тканини, але фібриляція волокнистої структури не може оцінюватися.
Комп'ютерна томографія має мінімальні переваги над звичайною рентгенографією в тих випадках, коли не потрібен аксіальний вид суглоба. Радіоізотопна візуалізація вважається неадекватною в оцінці прогресування хвороби, оскільки вона не оцінює адекватно анатомічні деталі. Проте проведені дослідження продемонстрували, що затримка технецію у колінному суглобі передбачає подальшу втрату хрящової тканини у пацієнтів з вираженим остеоартрозом. Ультразвуковий метод адекватний для оцінки цілісності хряща і його деградації, але в більшості несучих суглобів хрящ є важкодоступним.
Профілактика та лікування
Відомий фахівець John Kent Spender (1829-1916) понад сто років тому писав: "Мало тем можуть викликати таку сонливість і відчай, як конференція, присвячена проблемі обговорення остеоартриту. Область настільки безплідна? Результат - мінімальний…" В останні роки ситуація різко змінилася. З'явився новий клас лікарських засобів, що модифікують структуру суглобового хряща. У червні 2003 року в Лісабоні відбувся черговий конгрес EULAR (Європейської антиревматичної ліги), на якому були запропоновані нові рекомендації щодо лікування остеоартрозу колінних суглобів:
1. Оптимальне лікування ОА колінних суглобів вимагає комбінації немедикаментозних і медикаментозних методів.
2. При лікуванні OA колінних суглобів необхідно враховувати:
- чинники ризику ОА (надмірну масу тіла, біомеханічні чинники, фізичну активність);
- загальні чинники ризику (вік, коморбідність, поліпрагмазія);
- рівень інтенсивності больового синдрому та функціональних порушень;
- наявність запального процесу;
- локалізацію та ступінь структурного пошкодження.
3. Немедикаментозна терапія OA повинна включати навчання пацієнта, фізичні вправи, використання допоміжних засобів (супінатори, фіксатори колінного суглоба тощо) і зниження маси тіла.
4. Ацетамінофен для перорального прийому є препаратом першої лінії; за наявності ефекту - засіб вибору для довготривалого використання.
5. Лікувальні засоби для місцевої терапії (НПЗП, капсаїцин) є клінічно ефективними та безпечними.
6. НПЗП необхідно застосовувати у пацієнтів, які не реагують на ацетамінофен. При підвищеному ризику шлунково-кишкових захворювань необхідно використовувати неселективні НПЗП у комбінації з гастропротекторами або селективні інгібітори ЦОГ-2.
7. Опіоїдні анальгетики з або без ацетамінофену - корисна альтернатива в лікуванні пацієнтів, що мають протипоказання для призначення НПЗП, у тому числі інгібіторів ЦОГ-2, а також за відсутності клінічного ефекту або непереносимості при їх застосуванні.
8. Модифікуючі засоби сповільненої дії при OA, які мають у складі глюкозамін та хондроїтин, гіалуронову кислоту, мають симптоматичні ефекти й можуть змінювати структуру хрящової тканини.
9. Внутрішньосуглобові ін'єкції кортикостероїдів показані при запальному процесі в колінному суглобі, особливо якщо він супроводжується випотом.
10. Ендопротезування необхідно застосовувати у пацієнтів з вираженими рентгенологічними проявами ОА, різко вираженим або нестерпним больовим синдромом, вираженими функціональними порушеннями.
Головними

 
 

Цікаве

Загрузка...