WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Лікування гострих вірусних гепатитів - Реферат

Лікування гострих вірусних гепатитів - Реферат


Реферат на тему:
Лікування гострих вірусних гепатитів
Гострий вірусний гепатит (ГВГ) - системна інфекція, що вражає переважно печінку. ГВГ часто викликається гепатотропними вірусами (віруси гепатиту А, B, C, D, E), однак ураження печінки можуть спричиняти й інші вірусні інфекції (цитомегаловірус, вірус простого герпесу, Коксакі вірус, аденовірус). В той час як гепатити А і Е здебільшого є самолімітуючими, інфекція гепатиту С і дещо меншою мірою - гепатиту В досить виражено схильні до хронізації.
При викладенні основних положень даного керівництва слід відзначити, насамперед, його основну відмінність від інших керівництв з лікування гострих вірусних гепатитів - усвідомлення того, що в багатьох випадках ГВГ погано піддається лікуванню. Крім того, важливим моментом щодо лікування ГВГ є те, що терапія переважної більшості випадків має бути підтримуючою і не потребує госпіталізації або призначення специфічних препаратів. Хірургічне лікування протягом гострого періоду у випадку помилково встановленого діагнозу може бути небезпечним. Нераціональне лікування даного захворювання спостерігається досить часто, особливо в погано обладнаних закладах. У більшості гострих випадків перебіг вірусного гепатиту є безсимптомним. Якщо ж симптоми присутні, вони досить подібні при всіх п'яти різновидах ГВГ. Однак при цьому важливо пам'ятати, що віруси, втягнуті в прогресування захворювання, відрізняються, як і наслідки та можливість переходу захворювання в хронічну форму.
- Гепатит А - самолімітуючий. Рівень фульмінантної печінкової недостатності дуже низький, ризик смертності у віці після 40 років становить 1 %.
- - Гепатит В - самолімітуючий у 95 % випадків (тільки у дорослих), відрізняється у дітей до 5 років.
- - Гепатит С - самолімітуючий в 20-50 % випадків (> 90 % при лікуванні монотерапією альфа-інтерфероном).
- - Гепатит D - самолімітуючий, подібно до гепатиту В.
- - Гепатит Е - самолімітуючий. Загальна фатальність всіх випадків фульмінантної печінкової недостатності 1-3 %, у вагітних жінок - 15-25 %.
В більшості випадків ГВГ необхідне лише підтримуюче лікування.
Інше важливе зауваження полягає в ідентифікації груп ризику. Наприклад, у вагітних дуже важливо виключити HEV. Крім того, ГВГ більш небезпечний у дорослих, ніж у дітей, особливо після 40 років, а також якщо перебігає на фоні хронічних захворювань печінки. Отже, найбільш вразливими є люди похилого віку й особи з хронічними захворюваннями печінки.
В цілому, щодо визначення підходів лікування ГВГ ключовими є такі положення:
- гострий гепатит може бути викликаний вірусом, токсином або бути першим проявом хронічного захворювання печінки;
- гострий вірусний гепатит здебільшого є самолімітуючим;
- у більшості випадків гострих проявів гепатиту найкраще не вживати заходів, за винятком припинення прийому гепатотропних медикаментів, зокрема - оральних контрацептивів;
- вітаміни не відіграють ніякої ролі в лікуванні ГВГ (особливо велика кількість внутрішньовенних вітамінів призначається в країнах, що розвиваються);
- обмеження білка в раціоні не відіграє ніякої ролі у випадку неускладненого гострого гепатиту (особливо це поширено в країнах, що розвиваються, де пацієнти необррунтовано позбавляються білка, що призводить до білкової недостатності з усіма наслідками, що випливають з цього);
- розпочинати фізичні вправи необхідно, щойно пацієнт відчуває себе спроможним їх виконувати, немає необхідності тримати хворого в ліжку;
- підвищений рівень аланінамінотрансферази (АЛТ) в плазмі крові є кращим індикатором пошкодження при гострому гепатиті, але він не відбиває тяжкість захворювання (для цього потрібно визначати рівень білірубіну);
- всі форми гострих вірусних гепатитів представлені однаковими симптомами;
- необхідно враховувати ендемічність (наприклад, гепатит А вражає переважно дітей в ендемічних районах, оскільки після перенесеного захворювання виробляється довічний імунітет);
- обов'язково переконайтеся, що є випадок гострої інфекції, а не загострення хронічного латентного захворювання;
- слід пам'ятати, що гострий перебіг можуть мати й інші захворювання печінки (наприклад, аутоімунний гепатит);
- важливо ідентифікувати шляхи передачі, профілактику і вакцинацію захворювання;
- новонародженого від вагітної з HBV необхідно захищати анти-НВ вакциною і анти-НВ антитілами одразу після
Гострий гепатит А
Патогенез і перебіг
Вірус гепатиту А (HАV) - це РНК-вмісний вірус типу Рicornaviridae. Головною його особливістю є здатність до самолімітування. Середня тривалість інкубаційного періоду HАV становить 28 днів, однак може коливатися від 15 до 45 днів.
HАV інфекція здебільшого є самолімітуючою і не вимагає лікування, однак необхідно вакцинувати контактних осіб, особливо в районах з низькою поширеністю.
Хронічної інфекції при гепатиті А не існує, інфекція HАV дає довічний імунітет. Дуже рідко можливі рецидиви захворювання протягом 6-9 місяців.
Ризик печінкової недостатності при блискавичному перебігу дуже низький і становить 0,01-0,1 %, збільшуючись із віком і за наявності хронічних захворювань печінки. У осіб після 40 років рівень смертності становить 1 %.
Епідеміологія та поширеність
Щорічно у світі реєструється 1,5 млн випадків гострого гепатиту А, або, в залежності від ендемічності району, 150 випадків на 100 000 населення - здебільшого в районах з низьким рівнем гігієни та слабкою санітарною інфраструктурою. Поширеність інфекції гепатиту А прямо залежить від соціально-економічних умов. Інфекція зустрічається переважно в дитячому віці; у країнах, що розвиваються, 90 % дітей заражені вірусом гепатиту А.
Фактори ризику
Вірус HАV знаходять у випорожненнях осіб з гострим HАV в безсимптомний період і на ранніх стадіях захворювання. HАV поширюється переважно фекально-оральним шляхом (предмет, контамінований вірусом із випорожнень інфікованого, попадає до рота неінфікованого). Найбільша кількість епізодів передачі вірусу спостерігається при контакті з членами сім'ї, туристами, що прибули з ендемічних районів, від статевого партнера, через їжу, приготовану інфікованою людиною, а також через дітей у дитячих садках.
Групами ризику та умовами для інфікування HАV є:
- діти, що проживають у незадовільних санітарних умовах у районах з низьким рівнем гігієни;
- діти, що проживають у районах з високою поширеністю HАV;
- бездомні особи;
- особи, що займаються анальним сексом;
- особи, що нелегально використовують ін'єкції;
- погані санітарні умови;
- особи, що вживають в їжу продукти високого ризику (наприклад, сирих морських тварин);
- денні працівники дитячих садків та сім'ї дітей, які відвідують ці заклади;
- особи, що подорожують в ендемічних регіонах.
Діагноз та диференційний діагноз
Усі форми гострого вірусного гепатиту початково перебігають однаково. Вірус HАV достовірно діагностується за допомогою анти-HАVIgM (наявність анти-HАV IgG свідчить про перенесену інфекцію в минулому). Персистування анти-HАV IgM інколи визначається також при аутоімунному гепатиті. У дітей перебіг захворювання здебільшого безсимптомний, а у дорослих інфекція HАV, як правило, супроводжується симптомами.
Основними симптомами захворювання на гепатит А є:
- жовтяниця (жовтушність шкіри та склер);
- швидка втомлюваність;
- біль у животі;
- втрата апетиту;
- нудота;
- діарея;
- лихоманка;
- темний колір сечі;
- рецидив, що

 
 

Цікаве

Загрузка...