WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаМедицина → Закрепи та принципи їх лікування - Реферат

Закрепи та принципи їх лікування - Реферат

ковзанню (вазелінова та мигдалева олія, свічки з гліцерином).Починають з вазелінової олії по 1-2 столові ложки на добу протягом 1-12 днів, оскільки більш тривале його застосування може порушувати всмоктування жиророзчинних вітамінів (ретинолу, кальциферолу, нафтохінонів). У людей старечого віку масло може просмоктуватися через слабкий зовнішній відхідниковий стискач і викликати у цій зоні сверблячку. В осіб похилого віку, а також у лежачих, дуже ослаблених хворих і тих, що страждають на шлунково-стравохідний рефлюкс, може виникнути аспіраційна масляна пневмонія.З метою змазування слизової оболонки кишківника і розм'якшення калових мас використовують також мигдалеве масло по 1 чайній ложці 2 рази на день.Серед проносних засобів, які стимулюють функцію кишківника шляхом пригнічення процесів всмоктування іонів натрію і води в кишківнику і підвищення кишкової секреції, найчастіше використовують препарати, що містять антраглікозиди; їх проносний ефект виявляється за 8-12 годин після вживання. Природні антраглікозиди входять до складу наступних препаратів: корінь ревеню в порошках і таблетках по 0,5 г (призначають по 0,5-1 г на ніч або 2 рази на день), кора крушини у вигляді узвару (20 г на 200 мл - по 1-2 столові ложки вранці і ввечері), екстракт крушини (по 20-40 крапель вранці і ввечері) і таблетки крушини по 0,2 г (1-2 таблетки на ніч), рамніл (стандартизований препарат кори крушини) в таблетках по 0,05 г (по 1-2 таблетки на ніч), плоди жостера у вигляді узвару (20 г на 200 мл - на 1/2 склянки на ніч), препарати з сени(сенодектин, сенаде, глаксена, тисасен - по 1-3 таблетки на ніч), стеркулії платанолистної у вигляді настоянки (по 20-40 крапель 3 рази на день) і гранул препарату нормакол (по 10 г, попередньо розчинити гранули в 100 мл теплої води, 3 рази на день). Випускаються також комбіновані препарати (агіолакс, регулакс, кафіол), проносні збори.
Проносний ефект бісакодилу (дериват діфенілметану) близький до дії антраглікозидів (призначається перед сном по 1-3 драже або у вигляді свічки вводиться в задній прохід). До препаратів цієї групи належить ізафенін (в таблетках по 0,01 г) та ізаман (в таблетках по 0,005 г ізафеніна і 0,15 г манніта), які застосовують по 1 таблетці 2-3 рази на день.Серед агоністів 5-НТ4-рецепторів кишківника найбільш вивченим препаратом, який первинно стимулює пропульсивну активність товстої кишки, є цисаприд, механізм дії якого заключається у збільшенні виділення ацетилхоліна з постгангліонарних закінчень кишкового сплетіння. Враховуючи те, що антиабсорбтивна дія цисаприда мінімальна, в разі частого його застосування не розвиваються електролітні порушення, у хворих не буває рідкого стільця, характерного після вживання осмотичних сольових або стимулюючих кишківник проносних засобів. Терапевтична доза цисаприду - 30 мг на добу.Касторова олія після прийому всередину розщеплюється ліпазою в тонкій кишці, внаслідок чого утворюються гліцерил і рицинова кислота, яка подразнює рецептори товстої кишки і зменшує реабсорбцію в кишківнику. Випускається в капсулах по 1 г або у вигляді емульсії і призначається по 15-30 г протягом півгодини.Сольові проносні засоби (натрія сульфат, магнія сульфат, карловарська сіль) застосовуються, як правило, одноразово, коли необхідне швидке випорожнення кишківника (наприклад, отруєння), і в разі гострих закрепів. При хронічних закрепах сольові проносні не застосовують, оскільки на фоні їх вживання розвиваються загальні і атрофічні зміни слизової оболонки, пов'язані з їх локальною подразнюючою дією.
Механізм дії препарату гутталакс (натрія пікосульфат) заключається в безпосередньому подразненні гладких м'язів кишківника і нейрофізіологічній активації рецепторів, що посилює виділення слизовою оболонкою секрету і збільшує перистальтику. Застосовується по 10-20 крапель увечері, проносна дія наступає за 6-12 годин.
До засобів, що мають осмотичний ефект, належать також препарати синтетичного дисахариду лактулози (дуфулак, нормазе) і гідрофільного колоїду (макроголь-4000, форлакс, фортранс). Лактулоза не гідролізується в тонкій кишці і створює сприятливі умови для розвитку молочнокислих бактерій, в результаті життєдіяльності яких утворюється молочна кислота і жирні кислоти, розвивається ацидоз, стимулюється перистальтика товстої кишки, підвищується внутрішньо-кишковий осмотичний тиск, що спричиняє збільшення об'єму кишкового вмісту і пом'якшення калових мас, а також зменшення утворення токсичних продуктів в товстій кишці [15]. Препарат призначають по 15-30 мл 2 рази на добу.Форлакс (макроголь-4000) - високомолекулярна осмотична речовина, яка, зв'язуючи воду, збільшує об'єм і нормалізує консистенцію фекалій, що сприяє покращенню кишкової перистальтики шляхом стимуляції механорецепторів, відновленню рефлексу евакуації та забезпеченню фізіологічного випорожнення кишківника [3]. Форлакс на початку лікування призначають по 1-2 пакетики (10-20 г) з 200 мл води вранці і ввечері, що дозволяє у більшості пацієнтів на 3-4 день встановити стілець нормальної частоти (3-5 разів на тиждень) і консистенції.У разі тривалого закрепу або необхідності промивання кишківника перед проведенням ендоскопічних або рентгеноскопічних досліджень, порожнинних операцій доцільним є застосування препарату фортранс у пакетах по 14 г, який містить макроголь-4000 у поєднанні з електролітами (солі натрія і калія) в такій кількості, що відновлений розчин не призводить до електролітного обміну між кишківником і плазмою, а макроголь-4000 не всмоктується. Вміст пакету слід розчинити в 1 л води і вжити напередодні ввечорі, якщо процедури призначені на ранок [5, 11].
Збільшення об'єму калових мас та їх розм'якшення, що полегшує просування по кишківнику, викликає також норгалакс (гель для ректального застосування), активною діючою речовиною якого є докузат натрію - аніонна поверхнево-активна речовина, що зменшує поверхневий натяг рідини в товстій кишці і сприяє затримці води у фекальних масах, що, в свою чергу, збільшує їх об'єм. Препарат випускається у вигляді геля в тубах-канюлях для застосування у формі мікроклізм, особливо у важких хворих, у яких закрепи обумовлені тривалим дотриманням ліжкового режиму, у післяопераційних хворих з розладом випорожнення кишківника, при закрепах "мандрівників", пов'язаних зі зміною обстановки і характеру харчування, в разі закрепів, спричинених зниженням чутливості прямої кишки, а також при підготовці до ендоскопічного дослідження шлунково-кишкового тракту, органів сечовидільної системи, поперекового

 
 

Цікаве

Загрузка...